×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
27. februāris, 2015
Drukāt

Spoža gaisma uz pundurplanētas pārsteidz NASA zinātniekus (VIDEO) (2)

Foto: www.nasa.govFoto: www.nasa.gov

NASA zinātniekus pārsteiguši spoži gaismas laukumi, kurus kosmiskā zonde “Dawn” atklājusi uz pundurplanētas Cereras.

Cerera ir lielākais objekts asteroīdu joslā starp Jupiteru un Marsu, un patlaban zonde gatavojas ieiet tās orbītā, lai, iespējams, šo mīklu atrisinātu.

Attēli, kas uzņemti apmēram 46 000 kilometru attālumā no Cereras atklāj, ka gaismas laukumam, kuru zinātnieki atklāja iepriekš, blakus atrodas vēl viens, nedaudz tumšāks gaismas plankums.

Spriežot pēc attēliem, abi gaismas laukumi atrodas vienā ieplakā.

“Tas varētu norādīt, ka plankumiem ir vulkāniska izcelsme, bet mums jāgaida labākas izšķirtspējas attēli pirms veicam šādas ģeoloģiskas interpretācijas,” norādījis misijas “Dawn” pārstāvis Kriss Rasels.

Zonde “Dawn” ieies Cēres orbītā 6.martā. Labākus mistisko gaismas laukumu attēlus zinātnieki cer saņemt, kad zonde, riņķojot ap planētu, tai pietuvosies.

“Spilgtākais laukums joprojām ir pārāk mazs, lai mūsu kamera ļautu par to spriest, bet par spīti savam izmēram, tas ir spilgtāks nekā jebkas cits uz Cereras. Tas ir pilnīgi negaidīti un mums joprojām ir noslēpums, ” atzinis zinātnieks Andreass Natues.

Zinātnieki 2012.gadā atklāja, ka no Cereras nāk ūdens tvaiki, un NASA paziņoja, ka uz planētas virsmas ir “ūdeni saturoši minerāli”.

Zonde “Dawn” tika palaista 2007.gadā ar mērķi izpētīt divus lielākos debesu ķermeņus asteroīdu joslā, kas atrodas starp Marsu un Jupiteru.

“Dawn” 2011.gadā izpētīja gigantisko asteroīdu Vesta, veicot mērījumus un uzņemot attēlus. Pēc 2012.gada zonde atstāja Vestas orbītu un devās uz Cereru.

Cereras diametrs ir apmēram 950 kilometru, bet Vestas – 525 kilometri.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Piedodiet, es ar lukturīti nejauši uzspīdināju.

  2. Uz Ceras kāds nebūs tualetē gaismu izslēdzi…

Draugiem Facebook Twitter Google+