×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
3. decembris, 2014
Drukāt

Kā pašiem liet sveces: kādu materiālu izvēlēties? Kā darināt?

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Vēsākās, tumšākās un drūmākās dienās vai garos vakaros gribas siltumu un gaismu. Daži var iekurt kamīnu, bet citi vismaz iedegt sveci. Sākas sveču laiks.

Ar dabu uz tu

Ar sveču liešanu jau vairākus gadus aizraujas siguldiete Vineta Grīnberga un Kristīne Tilika, mājas mākslas un rokdarbu piederumu veikala “Larua” īpašniece.  Šādu vaļasprieku viņa izvēlējusies tāpēc, ka ir ciešā saiknē ar dabu. Kad bijusi maza meitene, par lellēm daudz pievilcīgākas šķitušas garas pastaigas mežā un pļavā, no kurām nekad nav atgriezusies tukšām rokām – vienmēr mājās pārnesusi interesantus zariņus, lapas, puķītes, sūnas un akmentiņus. Ar šiem dabas veidojumiem bērnībā aizrautīgi spēlējusies, bet vēlākos gados, vecmāmiņas skolota, tuvāk iepazinusi dabas dziedinošo spēku. – Viņa, būdama lauku cilvēks, vāca zālītes tējām. Pirms vecaistēvs ķērās pie pļaušanas, mēs ar vecmammu pārstaigājām pļavu, lai saplūktu pelašķus, vīgriezes, asinszāles, baldriānus, ceļmallapas un citus augus tējiņām un veselības uzturēšanai, – atceras Vineta un piebilst, ka vecāsmātes teiktais un rādītais esot kritis auglīgā augsnē, jo dabas doto labumu vākšana viņai visu mūžu nākot līdzi. No tiem sev un ģimenei gatavojot gan sīrupus, gan imunitāti stiprinošus līdzekļus, gan skrubjus un citas veselībai un labsajūtai nepieciešamas lietas. – Smejos, ka pārtiekam gandrīz tikai no priedes. Pavasarī, kad ir novājināta imunitāte, ik dienu notiesājam pa karotei medus, kas sajaukts ar priežu pumpuriem, bet rudenī, kad tuvojas vīrusu laiks, vāru sīrupu no priežu čiekuriem. Lai tiktu pie hlorofila, maļu priežu skujas. Imunitāti stiprina arī izkaltētas, samaltas kadiķogas ar medu. Lai dabas veltēm būtu lielāka ārstnieciskā vērtība, tās vācot un gatavojot, ievēroju Mēness ciklu.

Vineta atklāj, ka tieši priedes viņu pamudinājušas pievērsties sveču liešanai. Bijis žēl, ka šā skuju koka skaistā un dekoratīvā miza nokrīt zemē un satrūd, kaut gan ar savu skaistumu varējusi priecēt daudzus. Prātojusi, ko iesākt, lai priežu mizām rastu vietu cilvēka mājoklī, un sapratusi, ka ar tām taču var dekorēt sveces!

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+