×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
14. novembris, 2013
Drukāt

Vai un kā izmantojat kultūras piedāvājumu?

Foto - LETAFoto - LETA

Māris Grīnbergs, 
darbojas sabiedrisko lietu jomā:
 “Jāatzīstas, pēdējā laikā sanācis ļoti maz, jo ir liels laika trūkums. Darbs un remonts dzīvesvietā rada lielu noslogotību. Bet vispār mēdzu aiziet uz kādu teātra izrādi un koncertu. Man patīk “dzīvā” uzstāšanās, nevis ierakstā, tāpēc tas ir viens no galvenajiem kritērijiem manā izvēlē. Uz kino neeju, jo tagad tas viss iespējams mājās. Tas, cik bieži baudu kultūru, atkal atkarīgs no brīvā laika iespējām, taču vismaz reizi divos mēnešos cenšos noteikti. Nenoliedzami priecātos to darīt biežāk, taču naudiņa jāpelna, līdz ar to darbā pavadām daudz laika un galu galā arī mājās gribas pabūt un atpūsties.”

Elīza Lazdāne, studente:
 “Apmeklēju koncertus, vairāk ārzemju mūziķu. Ja sanāk, aizeju arī uz teātra un operas izrādēm. Man ir paziņa, kas ļoti labi orientējas kultūrā, tāpēc iesaka labākās izrādes un koncertus, ko nevajadzētu palaist garām. Pēc tā arī vados un vienreiz vai divreiz mēnesī kaut kur aizeju. Labprāt gribētu to darīt vēl biežāk, es varētu kultūras pasākumus apmeklēt kaut vai katru dienu. Kāpēc to nedaru? Ļoti vienkārši – nav tik daudz laika un finanšu, lai to atļautos.”

Elīna, strādā reklāmas jomā:
 “Apmeklēju teātri. Tas man no kultūras pasākumiem sirdij vistuvākais. Pagājušajā sezonā gan sanāca reti, bet visas iepriekšējās un arī šo, vismaz reizi mēnesī kādu izrādi cenšos izbaudīt. Manuprāt, tas manam dzīves ritmam un tam, cik daudz brīva laika man pieejams, ir pilnīgi pietiekami. Vēl ik pa laikam aizeju arī uz kino. Jautājumā par koncertiem – manai gaumei atbilstošu mūziķu programmu varētu būt vairāk. Ik pa laikam gribas aiziet kaut ko foršu paklausīties, taču, izskatot piedāvājumu, nonāku pie secinājuma – labāk iešu uz kādu teātra izrādi.”

Gints, ekspeditors:
 “Kultūras pasākumus apmeklēju ļoti reti. Mani vairāk interesē sports, tāpēc diezgan regulāri eju uz hokeju, volejbolu. Šad tad braucu skatīties autokrosu. Esmu bijis uz pāris ārzemju mūzikas koncertiem, bet tas ir ļoti reti – kad Latvijā uzstājas kāds mūziķis, kas man ļoti patīk. Uz teātri varbūt reizi trīs gados sanāk un arī tikai tad, kad mamma vai māsa “aizvelk”. Par operu vispār nerunāšu. Uz kino gan šad tad aizeju, taču arī ne sevišķi bieži, jo dārgi. Par kultūras pasākumu apmeklēšanas biežumu nesatraucos. Ja būtu vairāk naudas, priecātos biežāk aiziet uz kādu sporta spēli.”

Elita Zante, apkopēja:
 “Ja tā atklāti, tad ne. Tādā nabadzībā nevar priecāties, un kultūra šobrīd diemžēl ir kaut kas nesasniedzams. Es, protams, ļoti vēlētos – labprāt ietu uz koncertiem, bet vienkārši nevaru to atļauties. Man ļoti patīk klasiskā un koru mūzika. Zinu, ka ik pa laikam ir šādi tādi pasākumi bez maksas, bet izsekot tam visam līdzi ir ļoti sarežģīti. Man šķiet, ka nauda bieži tiek izgrūsta nevajadzīgām lietām, piemēram, uguņošanām. To varētu izlietot daudz jēgpilnāk. Man šķiet, jārada kaut kas gaumīgāks, smalkāks, kaut kas dvēselei.”

Marianna Grenbēre, 
tūrisma operatore:
 “Šīs nedēļas nogalē noteikti apmeklēsim “Staro Rīga”. Ar bērniem ejam uz baleta izrādēm, regulāri – uz leļļu teātri. Vienmēr interesanti pavērot viesizrādes. Reizēm apmeklējam arī teātrus, koncertus. Uz baletu vai koncertiem nesanāk aiziet ļoti bieži – aptuveni reizi pusgadā. Nekādu tradīciju nav. Kad ir kaut kas uzrunājošs un intriģējošs, dodamies. Protams, būtu labi kaut kur iziet ar ģimeni vismaz divreiz mēnesī, diemžēl budžets to neatļauj. Tagad ejam tikai uz tiem pasākumiem, uz kuriem patiešām ļoti gribas.”

 

Fakti


* Eiropas Komisijas pasūtījumā veiktā aptauja, kurā piedalījušies ~ 27 000 cilvēku, vēstī, ka vienīgā kultūras joma, kurā laika posmā no 2007. līdz 2012. gadam Eiropā nav fiksēts interesentu skaita samazinājums, ir kino.

* Pēdējā gada laikā koncertus apmeklējuši 35% eiropiešu, tikmēr Latvija šajā ziņā ievērojami apsteidz ES vidējo rādītāju – iepriekšējo 12 mēnešu laikā vismaz vienu koncertu bija apmeklējuši 55%.

* Muzejos vai galerijās gada laikā bijuši 37% eiropiešu (Latvijā – 49%), bet vismaz vienu baleta vai operas izrādi noskatījušies vien 18% eiropiešu (Latvijā – 24%).

* Eiropā vidēji teātri gada laikā vismaz reizi bija apmeklējuši 28% respondentu, bet Latvijā šis rādītājs ir 43%. Kino vismaz vienreiz apmeklējuši 52% eiropiešu, Latvijā – 43% aptaujāto.

Avots: BNS

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+