Laukos
Dārzeņi un augļi

Tirgotāji atvainojas par laikus nenomainītām dārzeņu cenu zīmēm; cenu stabilitāti negarantē0

Foto – Dainis Bušmanis

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) informē, ka visi sociāli atbildīgi pārtikas tirdzniecības uzņēmumi un tirdzniecības vietas ievieš jauno, samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi Latvijai raksturīgiem neapstrādātiem augļiem un dārzeņiem, informē acociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs.

Vienlaikus asociācija tirgotāju vārdā atvainojas pircējiem, ja atsevišķi tirdzniecības uzņēmumi gadu mijā nav paspējuši to izdarīt uz šodienu, ļaujot strādājošiem ilgāk nosvinēt gadu miju.

“Aicinām pircējus izturēties ar izpratni, ja šodien atsevišķās tirdzniecības vietās vēl nav pārrēķinātas cenas augļiem un dārzeņiem, kuriem samazināts PVN. Tas tiks izdarīts jau uz rīt rītu. Ja vēl kur ievērosiet neatbilstības, rakstiet mums: info@lta.lv,” norāda asociācijas vadītājs.

Savukārt saistībā ar jauno cenu ilgstpēju Danusevičs skaidro, ka tirdzniecības uzņēmumos pārdošanas cenu nosaka, koriģējot iepirkuma cenu bez PVN ar tirdzniecības piecenojumu, līdz ar to nav iespējams garantēt cenas stabilitāti.

“Veikalos pārdošanas cenu nosaka, koriģējot iepirkuma cenu bez PVN ar tirdzniecības piecenojumu, un pēcāk to pareizina ar nodokli. Tātad samazinājums automātiski pāriet uz galacenu patērētājam un tā netiek palielināta. Savukārt, nevaram garantēt par cenas stabilitāti. Piegādātāji arī Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem cenas ir audzējuši četru gadu laikā pat trīskārtīgi, piemēram, āboliem. Ilglaicīgi gan saglabāsies nodokļa samazinājums, tātad Latvijai raksturīgie produkti būs relatīvi lētāki pret pārējiem par šo nodokļa starpību,” skaidro tirgotāju pārstāvis.

Viņš arī akcentē, ka tirdzniecības piecenojums tiek aprēķināts tik liels, lai segtu tirdzniecības izmaksas: darba izmaksas (vairāk kā 50% no piecenojuma), telpu nomu, komunālos pakalpojumus, nodokļus, iekārtu amortizāciju u.c., tai skaitā peļņu. “Taču rentabilitāte tirdzniecībā ir viena no zemākajām tautsaimniecībā. Laba tā ir ap 4%. Ražošanā rentabilitāte ir vidēji 5 reizes augstāka.”

” Šis ir sarežģītākais un darbietilpīgākais gada posms tirdzniecības uzņēmumiem. Jebkuru jaunumu ieviešana tirdzniecībā gadu mijā samazina tirdzniecības darbiniekiem iespēju izbaudīt svētkus. Tāpēc LTA jau vairākus gadu desmitus aicina darbietilpīgas izmaiņas ieviest nevis gadu mijas dienās, bet gada klusākā periodā – piemēram, ar 1.februāri,” rezumēja LTA vadītājs.

Kā ziņots, sākot ar 1.janvāri, spēkā stājusies samazinātā 5% PVN likme Latvija raksturīgiem svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām. Tā būs spēkā līdz 2020.gada beigām.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv