Ekonomika
Īpašums

Tirgus piedāvājumā pietrūkst labu ģimenes privātmāju2

Publicitātes foto

Ģimenes privātmāju tirgū kļūst arvien grūtāk atrast un nopirkt patiešām labu, mūsdienu prasībām atbilstošu īpašumu, kurā varētu dzīvot augu gadu un kura cena nepārsniegtu 100 000 līdz 150 000 eiro.

Pērn Rīgas apkārtnē darījumi lielākoties notikuši ar nelielām (līdz 100 m2) ģimenes privātmājām un vasarnīcām bijušajos dārzkopības kooperatīvos Olaines, Carnikavas, Ķekavas un Saulkrastu novados, kur to cenas nepārsniedza 50 000 eiro (64% no darījumu kopskaita).

Taču liela daļa šo māju ir sliktā stāvoklī, kurās bez papildu ieguldījumiem nav iespējams pastāvīgi dzīvot.

Pērn visdārgāk maksājusi ģimenes privātmāja Ķekavas novadā, Katlakalnā, – 777 000 eiro, otrs dārgākais darījums noslēgts Babītes novadā, Spilvē, kur īpašuma iegādes cena bijusi 500 000 eiro. Par cenām, kuras pārsniedz 400 000 eiro, parasti tiek piedāvātas nesen uzceltas lielas, ļoti lepnas privātmājas. Taču šādu māju piedāvājums ir niecīgs.

Rīgas apkārtnē vislielākais pieprasījums bijis pēc apbūves zemes gabaliem ar komunikācijām 1200 līdz 2500 kvadrātmetru platībā cenu robežās no 25 000 līdz 45 000 eiro.

Māris Laukalējs spriež, ka dažkārt esot vieglāk nopirkt zemes gabalu un uzbūvēt māju pašam nekā nopirkt jau gatavu un tādu, kurā nebūtu uzreiz jāiegulda nauda remontā.

Jau gatavu un labu māju trūkumu tirgū, viņaprāt, esot izskaidrojams ar būvniecības izdevumu kāpumu.

Izņemot Jūrmalu, Rīgu un tās tuvējo apkār­tni, citur uzbūvēt māju pārdošanai būvētājam vairs neatmaksājas, tāpēc ka pēc uzbūvēšanas to tirgus vērtība ir aptuveni puse no būvniecības izdevumiem. Pasūtot būvniecību, pašlaik jārēķinās ar izdevumiem vismaz 700 eiro par kvadrātmetru.

“Arco Real Estate” pārstāvis teic, ka aiz Rīgas un tās tuvējās apkārtnes robežām citur Latvijā nopirkt labu, mūsdienu prasībām atbilstošu ģimenes privātmāju esot gandrīz neiespējami. Ja arī kāds kaut kur būvē, tad tās paredzētas nevis pārdošanai, bet savām vajadzībām.

Privātmāju tirgū izceļas Jūrmala, kur to cenas allaž bijušas vairākkārt augstākas nekā citās pilsētās.

Bet aizvadītajā gadā arī Jūrmalā dārgo māju piedāvājums samazinājās, toties pieauga piedāvājums mājām, kuras cenu ziņā pielīdzināmas Rīgas apkārtnē – Ādažos, Mār­upē, Piņķos piedāvātajām.

Saistītie raksti

No koka celtās vasarnīcas, ēkas bez ērtībām ar 400 kvadrātmetriem zemes vai zemes domājamo daļu, kā arī šo ēku daļas ar zemi pērn maksāja no 25 000 līdz 85 000 eiro.

Salīdzinājumā ar 2017. gadu pagājušajā gadā Jūrmalā darījumu skaits ar neapbūvētiem zemes gabaliem saruka par trešdaļu. Kaut arī pērn tika noslēgti tikai 60 darījumi, cenas zemei palielinājās, sasniedzot vidēji 36,6 eiro par kvadrātmetru.

 

LA.lv