×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
30. marts, 2016
Drukāt

Monika Zīle: Tukšā rosīšanās (11)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Monika Zīle

Līdz šim esmu smīkņājusi par cilvēkiem, kuri tic citplanētiešu klātbūtnei un lomai mūsu dzīvē, taču pēdējā laikā arvien biežāk jūtu vēlmi meklēt ārpuszemes spēku klātbūtni valstiskajos procesos. Taisnību sakot, jau šķiet, ka citu galaktiku iemītnieki tieši Latviju izraudzījušies par noslēpumaina kosmiska eksperimenta centru un teleportē šurp politiķu veidola būtnes ar ieprogrammētu atmiņas tilpni, kas pilnīgi iztukšojas pēc kārtējās valdības darba beigām. Jo vienīgi šī hipotēze dod loģisku izskaidrojumu tam, kāpēc augstākajos varas plauktos ir tik daudz neauglīgas kņadas un agrāk pieļautu kļūdu atkārtojumu. Pēdējos desmit gados politikas spice nav kardināli mainījusies, valsts nospraustais kurss arīdzan. Tomēr katra jaunā ministru komanda jūt aicinājumu atrotīt piedurknes riteņa izgudrošanai, lai gan vajadzētu tikai izcelt gaismā un lietišķi attīstīt tādus pašus priekšgājēju projektus.

Viens no tukšās rosīšanās labākajiem piemēriem ir Ekonomikas ministrijas darba grupas izstrādātais “Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāns 2013. – 2016. gadam”. Šo dokumentu bieži piesauca nesen notikušajā Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē, kur deputāti kopā ar ministriju un nozaru pārstāvjiem mēģināja saprast, cik lielā mērā plāns rosinājis uz ārzemēm izbraukušos atgriezties mājās. Diemžēl secinājumos trūkst optimisma. Kāds jau palaikam atgriežas – apmēram tā. Politiskajās pirmsvēlēšanu spēlēs ar reemigrācijas kārti trumpojot, nav ienācis prātā, ka būtu nepieciešama atgriezušos gājputnu uzskaite. Tiesa, to izveidot patlaban ir neiespējami, jo katra ministrija apsaimnieko savu augšminētā plāna ielāpiņu. Darbošanās ne pa jokam – reemigrācijas plāna ietvaros katrs tajā iesaistītais valsts resors tērējies mājāsbraucējiem derīgu padomu vietnei (kopumā esot veselas 14 un izmaksājušas 1,5 miljonus eiro), taču lielajā sadrumstalotībā cilvēkiem grūti orientēties un atrast vajadzīgo. Un vēl viena parastā nelaime, ko piesauca uz komisijas sēdi uzaicinātie: plānā definēto skaisto nodomu izpildīšanai trūkst naudas. Ar šo kaiti sirga ārzemju latviešu diasporas atbalstam veltītie jau aizmirstībā grimušā Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās (ĪUMSIL) sekretariāta projekti, no kuru neveiksmēm reemigrācijas plāna tapinātājiem būtu vajadzējis mācīties nebūvēt gaisa pilis pirms finanšu garantijas saņemšanas. Bet šāda skološanās mūsu valdības aprindās nav populāra.

Patlaban grūti spriest, kā reemigrācijas jomai pievērsīsies tagadējā valdība. Iztiks ar Ekonomikas ministrijas ierēdņa bezmaz atklāsmes līmeņa paudumu, ka cilvēkus atgriezties varētu motivēt jaunas darba vietas un augstāka samaksa, vai mitēsies ražot dzīvei nederīgus plānus un ielūkosies sejā realitātei. Tur skaidri rakstīti iemesli, kas cilvēkus joprojām dzen pāri robežai un atsvešina no dzimtenes. Neuzticama sociālās aizsardzības politika, slikta veselības aprūpe un psiholoģiski nomācoša riešanās visos sabiedrības līmeņos jau ir gana nepievilcīga buķete. To nu papildina biedējoša nekustamā īpašuma nodokļa celšanas prognoze, kas daudzus uz ūdens vēl turējušos iemetīs nabadzības atvarā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. absolūts fufelis tā reemigrācija!

 2. Ja savulaik Monika Zīle kā žurnāliste nebūtu ķengājusi Pilsoņu Kongresu, ļaujot nostiprināties komunistu nomenklatūrai, aizbraucēju skaits nebūtu tik liels.

  • Ja Pilsoņu komitejas būtu nākušas pie varas, nekādas neatkarīgas Latvijas nebūtu. Tur taču bija smieklīgi personāži.

   • Pilsoņu Kongresu ievēlēja 62 % Latvijas balsstiesīgo vēlētāju okupācijas seku likvidēšanai un likumīgu Saeimas vēlēšanu rīkošanai (ne 5. komunistu Saeimas vēlēšanu rīkošanai). Labāk saskaiti, cik smieklīgu un kaitīgu personāžu ir šodienas Saeimā.

   • toties 4. maija režīms radās tādā veidā, ka okupācijas varas orgāns AP pasludināja “nea†karības” atjaunošanu!

 3. Ja Monika Zīle savulaik kā žurnāliste nebūtu apkarojusi Pilsoņu Kongresu, ļaujot palikt pie varas komunistu nomenklatūrai, aizbraucēju skaits nebūtu

 4. Vispirms jānovērš aizbraukšanas iemesli-eiropieti pazemojošas minimālas algas,pārmērīgā sociālā nevienlīdzība,arodslimnieku un arodinvalīdu diskriminācija,veselības sistēmas darbinieku zemā kvalifikācija un ētikas trūkums.

 5. Man, laukos dzīvojošam pensionāram, ir jāmaksā NĪN veselu gadu par īpašumu man nepieder, tas ir par aramzemi,kas dokumentāli noformēta par jaunaudzi un arī kas dabā ir jaunaudze.Lūk uz ko ir spējīgi Skrundas novada domes ierēdņi.

 6. Par kaut ko jau viņiem alga jāsaņem.

 7. darbības imitācija ir visur klātesoša parādība. tādi tikumi!

 8. Nevis “… agrāk pieļautu kļūdu atkārtojumu …”,
  bet jauni noziegumi !!!
  Siles magnētisms …

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+