Feļetoni

Egils Līcītis: Partijas smok pa labi no centra 16


Šprotes.
Šprotes.
Ilustratīvs attēls. Foto – LETA

Agrāk bija košāka politiskā dardedze. Bija muļķu partija, apgarotas kristiešu savienības, mietpilsoņu balsu zvejnieki, šīs zemes saimnieki, ūberdemokrātiski noskaņotie – intelektuāļu vidē par “liberastiem” dēvētie un tamlīdzīgi bruņnieciski ļaudis, žēlsirdīgie samarieši, par tautu un valsti gādātāji. Mūsdienās partiju kabatu saturs šķiet pamatīgi izkratīts un iztukšots, nekas lāgā nav atlicis piedāvājumā, ar ko izdabāt vēlētājiem. Kad bada laikā velns mušas ēdot, visiem sagribējies ietilpināt savas politorganizācijas “pa labi no centra”. Tur ir tāds sablīvējums un tā piestūķēts, ka partijas smok, kā siļķu bundžā saspiestas. Gaidāms, ka arī olšteinieši un Falla partija paziņos, ka šī vieta viņiem rezervēta, numurēta un pielaulāta, ka suņkopības biedrība un mednieku klubi publicēs atzīšanos par piemītošiem labēji centriskiem uzskatiem.

Turēšanās masveida konservatīvās pozīcijās patīkami iepriecina. Vēlētāji pārskaita savus ganāmpulkus un ar lepnumu sirdī noteic – mūsu toriji! Rakstura stingrībā Tečerei pielīdzināmie brašuļi! Tiesa gan, kad uz vēlēšanām kā grāmatu draugu ķēdē no rokas rokā nodos startējošo politapvienību ar zvērestiem apliecinātos priekšvēlēšanu bībelstāstus, uz īsām četrsimt zīmju programmām vēlētāji ieraudzīs skaidri saskatāmas asaru pēdas. Par zīmi, cik piedzīvotas ciešanas un bēdas, taču, balsojot par attiecīgo listi, ar Dievpalīgu sviesta laiki vairs nebūs aiz kalniem, sekos paātrinājums un attīstība.

Tomēr rodas jautājums – vai no citas puses nevar izāzēt vēlētāju? Itin kā tikai “pa labi no centra” klāts bagātīgu pusdienu maltītes galds, kamēr citur nākas krimst garoziņas. Vai partijas izskaitļojušas, ka balsotāju publika brāzīsies pa labi kā universālveikalos, kad izsludināts lielais ķēriens, totālā izpārdošana un atlaižu dienas? Saeimas durvju sargs paskaidros, ka pūlī un haosā vārgākos un kuslākos “spēciņus” sabradās! Tāpēc jāpabrīnās, ka politiķiem nekas cits neder par talismanu kā labējais centrālisms, un laikam viņi domā, ka alternatīvi piedāvājumi būtu liela pārdrošība un neatbilstīgi modernajam “fen-šui” iekārtojumam.

Bet par ko lai balso kreiso strāvojumu piekritēji, grūtdieņi, tante Bauskā, papucis Kuivižos – darba tauta? Vai sociāldemokrātija skaitās bojāta prece? Vai šoziem sarkanās neļķes siltumnīcā apsalušas? Ja LSDSP augšāmcelšanās stunda nav situsi, varbūt bezbēdīgas kreisas čalas lai atskan citā vidusceļa gājēju nometnē? Politiskā pārliecība tak ir viegli maināms ģērbs! Kur uz vēlēšanu starta strīpas nostāties progresistiem, pašlaik no varas atgrūstiem liberāļiem un pārējiem krāpniekiem – razbainiekiem, kas tā īsti neiederas pa labi piepēdotajā centrā? Man niez mēle ieteikt izmest makšķeres ar ēsmu politiķu pamestos un atstātos, meldriem un ūdenszālēm aizaugušos sektoros, jo var gadīties, ka taisni tur mīt lielās zivis un gaidāms labs loms! Tikai pats makšķernieks nedrīkst būt neveikls veprītis un aizsnausties diendusā, kad copē.

LA.lv