×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
29. augusts, 2013
Drukāt

Vācamtrauki augļu novākšanai

abolutrauks2

“Kur var iegādāties traukus ābolu un bumbieru novākšanai?” 
A. Ozoliņa Mārupes novadā

 

Gatavi augļi viegli atdalās no zara. Lai uz mizas neparādītos iespiedumi un ieskrambājumi, tie jānoņem ļoti uzmanīgi. Liela nozīme ir arī vākšanas traukiem.

Ja izmanto plastmasas spaiņus, tiem jābūt ar elastīgām sienām, bet stingru augšējo un apakšējo malu, spainis nedrīkst deformēties no augļu svara. Iztukšojot pilno trauku, vēlams turēt virs tā roku ar izplestiem pirkstiem, ļaujot augļiem lēnām, bez mehāniskiem bojājumiem ieslīdēt konteinerā vai kastē.

Apmēram pirms divdesmit gadiem daudzviet Latvijā ābolu un bumbieru novākšanai lietoja no polietilēna plēves izgatavotus traukus, ko saturēja metāla stīpas (tādus varēja pasūtīt metināšanas darbnīcās). Lai rokas būtu brīvas, tarbu ar āķi piekabināja pie kāpnēm vai iekāra koka zarā. Kad trauks bija piepildīts, to novietoja konteinerā vai kastē, atvēra maisa apakšgalu un, lēnām ceļot uz augšu, augļus ieslidināja konteinerā. Zemnieku saimniecības “Gulbji” saimnieks Pēteris Heimanis gan atceras, ka atveramo apakšdaļu ražas vācēji drīz vien saplēsuši un aizsējuši ciet, bet augļus kastē tāpat varēja dabūt gana ērti un saudzīgi. Mūsdienīgā dārzā šādi kokā iekarināmi trauki vairs nav piemēroti, jo augļu kokiem zari ir tievāki, nolīkuši uz zemi.

Kaklā pakarināmus traukus ar atveramu apakšu var iegādāties dārzkopības veikalos. Tie nav lēti, bet profesionālā darbā atmaksājas, jo vācējs var strādāt ar abām rokām, turklāt nav jātērē laiks vācamā trauka iekarināšanai un nostiprināšanai. Ļoti kvalitatīvi, Holandē ražoti spaiņi no nerūsējošā tērauda ar atveramiem dibeniem nopērkami firmā “Schetelig” (Rīgā, Mūkusalas ielā 41b); to ietilpība 12 – 15 kg, cena – apmēram 40 lati. Ja augļu transportēšanai un uzglabāšanai izmanto 20 – 25 kg tilpuma kastes, augļus var vākt tieši tajās.

Ražas vācēju ērtībām domāti arī kātos stiprināmi rīki, kas palīdz piekļūt augļiem koku augšējos zaros. Vācijā ražotajiem, kādus piedāvā “K-rauta” veikalos, ir metāla ķemme (ieķeroties zaros, nenolūst), bet sānos atrodas skrūve, ar ko var mainīt trauka novietojuma slīpumu. Piemēram, “K-rauta” veikalā (Rīgā, Ulmaņa gatvē) šāds trauks maksā 6,55 latus. Kātu var iegādāties atsevišķi 1,30 m, 1,50 m vai 1,80 m garu, bet piedāvājumā ir arī teleskopiskie (regulējama garuma), ar ko noteikti izdosies sasniegt augļus pašā koka galotnē. Augļu novākšanas rīks kopā ar kātu “K-rauta” veikalā maksā Ls 13,90; kāta minimālais garums ir 1,65 m, maksimālais – 3 metri.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+