Laukos
Lauku sēta

Vai Latvijā aitu sargāšanai izmanto lamas? Atbild eksperts0

Foto – Shutterstock

Jautājums. Vai lamas var izmantot kā aitu sargus? Andris Madonas novadā.

Zoodārza “Rakši” saimnieks Kristaps Blaus stāsta, ka vietējie audzētāji lamas pārsvarā iegādājas savam priekam, vilnas audzēšanai, pēcnācēju radīšanai un tirgošanai. Toties Anglijā šos kamieļu dzimtas dzīvniekus ļoti plaši izmanto aitu ganāmpulku apsargāšanai.

Arī “Rakšu” saimnieks savulaik savā saimniecībā veicis eksperimentu, ielaižot aplokā svešu vilku suni, lai novērotu, kā lamas reaģē uz nelūgta viesa parādīšanos.

Eksperiments pierādījis, ka lamas tiešām der ganu lomai, jo tām nav bail ne no vilkiem, ne klaiņojošiem suņiem. Uzbrukumhttp://lalvcms.la.lv/wp-admin/edit.phpa brīdī lamas nemūk prom kopā ar aitām, bet gan skrien plēsējiem virsū, tā apstulbinot un padzenot uzbrucējus. Uz 40 aitu ganāmpulku parasti tur divas lamas.

Latvijā pagaidām lamas aitu ganāmpulku apsargāšanai neizmanto, jo uzskata tās par pārāk dārgiem dzīvniekiem (cenu diapazons ir no 500 līdz 3500 eiro). Cena atkarīga no vecuma, stājas, trenētības, prasmes izrādīties. Vislētāk maksā puikas, kuri nošķirti no mātēm astoņu mēnešu vecumā.

Starp citu, bioloģiskajās saimniecībās Anglijā, kur vairāki tūkstoši vistu ganās brīvā dabā, ganāmpulku sargu lomai izmanto ne tikai lamas, bet arī alpakas. Ja lapsas vai jenotsuņi nāk zagt mājputnus, alpakas instinktīvi skrien uzbrucējiem virsū, spēcīgi sperot. Lai aizsargātu aptuveni 4000 putnu, ganāmpulkā tur septiņas alpakas.

LA.lv