×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
24. februāris, 2015
Drukāt

Valdība vēlreiz atliek adoptētāju un aizbildņu pabalstu jautājumu; premjere rosinās balsot (1)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Valdība otrdien vēlreiz atlika Labklājības ministrijas (LM) koncepcijas projekta izskatīšanu, kas skar pabalstus adoptētājiem, audžuģimenēm un aizbildņiem; premjere Laimdota Straujuma (V) paziņoja, ka nākamajā valdības sēdē par jautājumu būs jābalso, aģentūra BNS uzzināja Ministru kabinetā.

Iebildumus otrdien pret LM koncepciju pauda tiesībsargs Juris Jansons. Viņš uzsvēra, ka daļa punktu ir vērsti pretēji bērnu interesēm un valdības pieņemtajam rīcības plānam. Pēc tiesībsarga domām, kategoriski nav atbalstāms priekšlikums no 2018.gada pārtraukt atlīdzības izmaksu par aizbildņa pienākumu pildīšanu. Šāds risinājums var samazināt aizbildņu un līdz ar to palielināt institucionālā aprūpē esošu bērnu skaitu, norāda tiesībsargs.

Arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA) aicināja LM “spītīgi neturēties” pie koncepcijas un akcentēja, ka šādas izmaiņas nav iekļautas valdības rīcības plānā.

Straujuma pēc iebildumu uzklausīšanas strikti noteica, ka šis ir viens no jautājumiem, par kuru ministriem būs jābalso. “Piedāvāju nākamotrdien likt uz balsošanu visus jautājumus, kur ir problēmas. Vairs nekavēsimies,” viņa sacīja.

Koncepcijas projektā izvērtēta iespēja noteikt tiesības adoptētājiem saņemt valsts sociālos pabalstus līdzvērtīgi bioloģiskajām ģimenēm, kā arī pilnveidot ārpusģimenes aprūpes sistēmu – izmaiņas attiecas uz aizbildnību un audžuģimenēm.

Jau ziņots, ka iepriekš valdība jau atlika LM koncepcijas izskatīšanu, par ko dusmas neslēpa labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS). “Es un Labklājības ministrija neko netaisāmies mainīt koncepcijā, jo uzskatām, ka šis ir pareizais variants,” klāstīja ministrs.

No 2016.gada attiecībā uz adoptētājiem LM rosina atlīdzību (49,80 eiro) par adoptējamā bērna aprūpi noteikt bērna kopšanas pabalsta apmērā par bērnu līdz pusotra gada vecumam (171 eiro mēnesī); pirmsadopcijas aprūpes laikā par personu veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas; ģimenē, kura adoptējusi bērnu vecumā līdz trim gadiem, vienam no adoptētājiem par 10 kalendāra dienas ilgo atvaļinājumu piešķirt sociālās apdrošināšanas pabalstu; nodrošināt visu potenciālo adoptētāju apmācības.

Attiecībā uz ārpusģimenes aprūpes sistēmu rosināts noteikt pabalstu bērna uzturam aizbildnībā un audžuģimenē bērnam līdz bērna septiņu gadu vecumam — 180 eiro, bet no 7 līdz 18 gadu vecumam — 216 eiro. Šā risinājuma ieviešana paredzēta pakāpeniski no 2016.gada, to pilnībā ieviešot no 2018.gada, norāda LM.

Turpmākajos gados iecerētas vēl citas izmaiņas. Tostarp no 2018.gada rosināts pārtraukt atlīdzību izmaksu par aizbildņa pienākumu pildīšanu.

Pašlaik aizbildnim gan atlīdzība par aizbildņa pienākumu pildīšanu (54,07 eiro mēnesī), gan pabalsts par bērna uzturēšanu (45,53 eiro mēnesī) tiek maksāti no valsts budžeta. Savukārt pienākums nodrošināt finansiālo atbalstu audžuģimenēm tiek dalīts starp valsti un pašvaldību – no valsts budžeta tiek maksāta atlīdzība par audžuģimenes pienākumu pildīšanu (113,83 eiro mēnesī), savukārt no pašvaldības budžeta tiek maksāts pabalsts bērna uzturam (2014.gadā ne mazāk kā 80 eiro vai 96 eiro atkarībā no bērna vecuma) un pabalsts apģērba un mīkstā inventāra iegādei.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ja visiem jauniem likumiem vai veco grozījumiem ir tikai viens uzstādījums: kā samazināt budžeta izdevumus vai palielināt budžeta ieņēmumus, likumdošanu, kas jēdzīgi sakārrto problēmjautājumus, nav ko gaidīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+