×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
29. maijs, 2015
Drukāt

Valsts kontrole asina zobus. Saruna ar Elitu Krūmiņu (13)

Foto: LETAFoto: LETA

Valsts kontrole ir aprēķinājusi, ka 2008. – 2013. gadā veiktās revīzijas kopumā ir sekmējušas valsts un pašvaldību budžetu izdevumu samazinājumu vismaz par 42 miljoniem eiro un ieņēmumu palielinājumu vismaz par 122 miljoniem eiro. Valsts kontroliere Elita Krūmiņa intervijā pastāstīja, kādi secinājumi revidentiem radušies par valsts naudas izlietojumu un valsts pārvaldes un pašvaldību iestāžu rīcību.

– Latvijas prezidentūra ES tuvojas noslēgumam. Vairāk nekā simts miljoni eiro būs iztērēti. Ko par šiem tēriņiem domā Valsts kontroles revidenti – vai tie bijuši lietderīgi, devuši acīm redzamu labumu sabiedrībai? Valdības vadītāja Laimdota Straujuma nesen mierināja, ka nauda netiekot apēsta kūkās…

E. Krūmiņa: – Veicot revīziju par 2013. un 2014 gada finanšu pārskatu, pievērsām uzmanību arī prezidentūrai piešķirtās naudas izlietojumam. Tam, vai nauda ir tērēta tikai tiem pasākumiem, kas saistīti ar prezidentūras nodrošināšanu. Revidējot 2013. gada izdevumus, pārliecinājāmies, ka gluži tā tas nenotiek, jo diezgan daudzas ministrijas uzskata, ka tām ir atvēries naudas maciņš, lai tērētu naudu tādām lietām, kas būtu finansējamas gadskārtējā valsts budžeta bāzes ietvaros. Piemēram, telpu remontiem, komandējumiem, kuri diezgan mākslīgi sasaistīti ar prezidentūru. Nav jau arī grūti izveidot šo tēlaino sasaisti ar prezidentūru, stāstot, ka izremontētajā lietvedības telpā noteikti nokļūs kāds dokuments, kas skars prezidentūru.

Pēc finanšu revīzijas par 2014. gadu jāsecina, ka ir ministrijas, kas ņēmušas vērā revidentu aizrādījumus, bet ir arī tādas, kas turpinājušas iet jau iemīto taciņu, neklausoties revidentu norādījumos. Pēdējo vidū izceļas Ārlietu ministrija. Tiesa, jāņem vērā, ka šai ministrijai prezidentūras nodrošināšanai ir piešķirta lielākā naudas summa – vairāk nekā 54% no 2014. gadā izlietotās naudas. Novirzoties no valdības pieņemtajām vadlīnijām, Ārlietu ministrija par prezidentūras naudu remontējusi vēstniecības, pirkusi automašīnas… Es nesaku, ka tas nav nepieciešams, taču telpas jāremontē un citas lietas jādara praktiski visām ministrijām. Tas būtu tikai godprātīgi, ka, veidojot gadskārtējo valsts budžeta projektu, tiktu izlemts, kurām institūcijām šie remontdarbi ir nepieciešami. Tagad sanāk tā, ka tās institūcijas, kam prezidentūras maciņš ir vairāk atvēries, to izmanto ikgadējo lietu sakārtošanai.

Zemkopības ministrija remontējusi savu konferenču telpu, Valsts kanceleja nomainījusi logus vienā no Ministru kabineta zālēm, Kultūras ministrija iegādājusies telefonus darbiniekiem, kas nebija iesaistījušies prezidentūras aktivitātēs…

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Vajag parevidēt VID, arī šī iestāde nelietderīgi tērē nodokļu maksātāju naudu.

 2. Vai tad izpuvušus zobus var kaut kādā veidā vēl uzasināt !??

 3. Valsti kontrolēt ir tas pats, kas sunim savu astiķert.

 4. Artūrs Malta LZS un LLK priekšsēdētājs Atbildēt

  Cienijamās Deputātes un Godātie Deputāti!
  Jūsu apstiprinātā Valdība vērēnīgi 16.janvarī atmaksāt 1,2 miljardi eiro parāda atbilstoši aizņēmumu atmaksas grafikam. Cik vēl būs jāmaksā ?
  Jūs Saeimas sēdē devāt zvērastu un parakstījāt:
  “Es, uzņemoties Saeimas deputāta amata pienākumus, Latvijas tautas priekšā zvēru (svinīgi solu) būt uzticīgs Latvijai, stiprināt tās suverenitāti un latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, aizstāvēt Latviju kā neatkarīgu un demokrātisku valsti, savus pienākumus pildīt godprātīgi un pēc labākās apziņas. Es apņemos ievērot Latvijas Satversmi un likumus.”

  Jūs neesat atbildējuši, kā pildat Satversmes sekojošus pantus:
  66. pants par budžeta izpildi? Vai atmaksas Grafiku arī apstiprinājāt? Cik vēl būs Jāmaksā???
  68. pants par Valdības noslēgto starpatutisko kredītu līgumiem? It sevišķi vēlētos izlasīt līgumu par 7,5 milajrdi lielo kredītu, kuru parakstīja I.Godmans, A. Slakters,I.Krūmane, I. Rimšavics un Saeima apstiprināja.

  Kā pildās likumu par „Latvijas Banku”, kas ir Saeimas kontrolē:
  1) Kur Latvijas Banka izlietoja konfiscētas bankas „ Bankas Baltija” (BB) īpašumus? Mēs bankas BB kreditori ļoti vēlamies atgūt naudu no BB īpašniekiem Latvijas Bankas un Finanšu ministrijas;
  2) Kāpēc tika apmaksāti Stokholmas 2004. gada tiesas izdevumi;
  3) Kas notika ar 100 latu zelta monētām pēc eiro ieviešanas?
  Valdība ES iedalītos atbalsta fondus ieskaita valsts ieņēmumos un neplāno dot tos lauksainiekiem, kā paredzētsES regulās. Pašreizejā Latvijas teritorijā vajadzēja būt 273 642 lauku sētām, kā ražošanas uzņēmumiem.To paredz AP pieņemtais 1993.gada 30. Martā Lēmums un Likums par īpašumu atdošanu.
  Lūdzu Jūs, cienītās Deputātes un godātie Deputāti, izvērtēt savu attieksmi un darbību pret Latvijas valsti un saviem solijumiem vēlētājiem. Liekas godīgāk būtu pašiem atteikties no sava zvērasta un smagā Deputāta sloga?
  Labs piemērs ir Grieķija, kas netaisās atmaksāt svešus un nelikumīgi ņemtus parādus, kaut gan ārejais prāds uz vienu iedzīvotāju ir trīs reizes mazāks nekā Latvijā!
  Otrs piemērs ir Islande, kur valsts vīriem ir jāsēž cietumā, kāmēr atmaksā norilinātu naudu, kas ņemta kredītos. Vai esat gatavi atmaksāt Valsts budžetā ņemtos kredītus un nelikumīgi atmaksāt tos kredītu procentus no savas kabatas? Zaudējumi ir jāatlīdzina katram, kas radušies viņa darbības vai bezdarbības rezultatā. Arī uz Jums Deputāti attiecās Civillikums
  Ar cieņu, Artūrs Malta

  • Pieredzes bagāts cilvēks Atbildēt

   Artūr, Tu vēl tici ziemassvētku vecītim? Neviens Tev neatbildēs! Tauta ir vergi, kas pilda kungu makus. Latvija nav Islande vai Grieķija, kas prot pastāvēt par savām tiesībām.

 5. lūgums Elitai Krūmiņai Atbildēt

  Noteikti izvērtējiet arī Valsts adminitrācijas skolu, tās neproporcionālās algas – direktorei vairāk kā 2000 eiro, nākošajam vairāk atalgotajam 2 X mazāk. Ko tā direktore tik milzīgu dara – vada valsts dotētu komerccentru ar sešiem darbiniekiem, kur viss ir par maksu (bet pašiem par telpām nav jāmaksā), bet iegūtos līdzekļus izmaksā direktorei algās. Direktore pati ir iesēdusies skolas vislabākajā telpā – lielā, skaistā zālē ar skatu uz parku. Kāds, lūdzu, mūsu valsts ierēdņiem no tā ir labums? Skolas labāko telpu izmanto tikai šī madāma. Par mācībām skolā jāmaksā kā jebkurā komerckantorī. Dreimanes kundze šito visu negribēja zināt un izlikās neredzam pretlikumīgos lēmumus un zaudētās tiesvedības. Jūs gan varbūt paskatiet šito kantori un tā lietderību tā vērīgāk. Arī viņu loma prezidentūrā (prezidentūrā nevis tās sagatavošanas mācībās) ir diezgan apšaubāma – viena sanāksmīte, kur nekādi lēmumi netiek pieņemti,m bet piemaksas pie algās gada garumā.

 6. ................. Atbildēt

  vējonieši sīverējas

 7. Cepuri nost Krūmiņas kundzes priekšā!!Cik milzīga starpība ar to belošveiku Sudrabu,kura daudz muldēja pa tukšo,bet darbi tik cik melns aiz naga,jo bruģēja sev ceļu lielajā politikā,bet arī vēlēšanās pačibēja ar visu lielo mutes bajārību.Ar muti Rīgā,ar darbiem aizkrāsnē Sudrabas k-dze !

 8. Kur pazudusi bijusī vadītāja Jezdakova/

 9. kāds ir sausais atlikums no minētās “zobu trīšanas”?

 10. Kūkās nauda netiek apēsta Atbildēt

  Nauda tiek apēsta,lai saglabājot 21% PVN maizei un pašreizējo minimālo pensiju,uzņemtu Eiropā (pamazām,protams) miljoniem Āfrikas bēgļu,kuriem trīsreiz lielākajā Āfrikas kontinentā vairs nav vietas!Būdama vēl zemkopības ministres amatā,premjere gan runāja,ka PVN likme pārtikai ir jāsamazina!

Draugiem Facebook Twitter Google+