×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
3. decembris, 2014
Drukāt

Valsts kontroliere: veselības aprūpes nozarē vērojams bardaks (7)

LETALETA

Valsts kontroles veiktās revīzijas laikā konstatēts, ka līdzšinējais līgums par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) automašīnu nodrošināšanu Rīgas reģionā ir uzraudzīts pavirši, valsts iestādēm “ejot pavadā” pakalpojuma sniedzējam AS “Rīgas Sanitārā transporta autobāze”, trešdien intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Vienlaikus viņa atzina, ka kopumā, veicot revīzijas veselības nozares iestādēs, redzams, ka veselības aprūpē Latvijā valda bardaks.

Krūmiņa norādīja, ka revīzija par NMPD automašīnu nodrošināšanu Rīgas reģionā noslēgsies nākamā gada sākumā, tādēļ konkrētus nelietderīgi izmantotās summas apmērus nevar nosaukt, jo tā ir ierobežotas pieejamības informācija. Tomēr jau revīzijas laikā ir bažas, ka nauda nav izmantota lietderīgi.

Kā norādīja valsts kontroliere, izvēloties dienesta nodrošināšanas ar automašīnām modeli ir jāpanāk maksimāli efektīva pakalpojumu sniegšana, gan arī maksimāli efektīva līdzekļu izmantošana. Pēc Krūmiņas teiktā, patlaban par to nevarot runāt, jo, piemēram, pakalpojuma sniedzējs gūst lielu peļņu.

Pirms slēgt jaunu līgumu par ārpakalpojumu automašīnu nodrošināšanai, vai nodrošināt tās ar NMPD resursiem, ir jābūt nopietnam izvērtējumam, uzsvēra Krūmiņa.

Par pārbaudes gaitā konstatēto šodien tiks runāts Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē. Valsts kontrole cita starpā plāno vērst deputātu uzmanību arī uz faktu, ka citos reģionos automašīnas nodrošina NMPD ar saviem resursiem.

Kā sacīja Krūmiņa, Valsts kontroles veiktās daudzās revīzijas veselības aprūpes iestādēs apliecina būtiskas problēmas un var teikt, ka nozarē vērojams bardaks. Kā skaidroja amatpersona, ņemot vērā, ka nav definēts “karkass”, kurā nozare darbojas, tajā skaitā, kāds ir veselības aprūpes modelis, pakalpojumu grozs, grūti saimniekot efektīvi. Kā piemēru Krūmiņa minēja apstākli, ka slimnīcu pakalpojumus valsts apmaksā saskaņā ar tarifiem, taču Veselības ministrija tā arī nespējot sniegt atbildes, kā aprēķināti tarifi un vai tie sedz reālās izmaksas.

Kā ziņots, izskatot valdības atbildes vēstuli Saeimai par situāciju ar NPMD automašīnām Rīgas reģionā, Ministru kabinets otrdien vēl nebija gatavs atbalstīt priekšlikumu automašīnas iegādāties par valsts budžeta līdzekļiem, nevis ārpakalpojumā.

Vēstulē Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai ir uzskaitīti vairāki iemesli, kāpēc līdz šim ir izmantots ārpakalpojumus, kā arī faktori, kas liecina par labu automašīnu iegādei, vairs neizmantojot ārpakalpojumu, kā tas ir patlaban. Par šo jautājumu valdības sēdē raisījās garas diskusijas, ministriem izsakot gan atbalstu, gan noraidījumu priekšlikumam neturpināt ārpakalpojuma izmantošanu Rīgas reģionālajā centrā.

Pret automašīnu iegādi nākamajā gadā iebilda finanšu ministrs Jānis Reirs (V), paužot atbalstu ārpakalpojuma izmantošanas turpināšanai. Viņš neredz, ka valstij būtu liels finansiālais ieguvums no tā, ja tā pati iegādātos medicīnisko transportu. Viņš arī atgādināja, ka septiņi gadi ir maksimālais ilgums, cik var izmantot operatīvo transportu. Viņš arī pauda bažas, ka no 1.maija var tikt paralizēta pakalpojumu sniegšana un valsts būs spiesta meklēt papildu pakalpojuma sniedzēju, kas diktēs savus noteikumus. Reirs arī atgādināja, ka Latvija nākamgad pirmajā pusgadā būs prezidējošā valsts Eiropas Savienībā.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) gan skaidroja, ka patlaban ārpakalpojuma sniedzējs jau izmanto ļoti nolietotas automašīnas. Bet pēc septiņiem gadiem situācija nebūs tāda, ka visas automašīnas būs nolietotas. “Arī ar septiņgadīgu automašīnu var izglābt cilvēkam dzīvību,” teica ministrs. Belēvičs arī noraidīja bažas, ka tiks apgrūtināta neatliekamās palīdzības sniegšana, jo esot jāizvērtē, vai tiešām rezervei nepieciešamas 60 automašīnas. Turklāt vairāku slimnīcu rīcībā ir savas automašīnas, kas netika nodotas NMPD rīcībā.

LETA jau ziņoja, ka veselības ministrs nav guvis pārliecību, ka valstij neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnas būtu jāizmanto kā ārpakalpojums, un nepilnu piecu mēnešu laikā sola rast piemērotāku risinājumu automašīnu nodrošināšanai. Ministrs ir saņēmis Valsts kontroles revīzijas starpziņojumu, un tas liecina par līdzekļu iespējamu nelietderīgu izmantošanu NMPD. Ministrs uzskata, ka līdz nākamā gada aprīlim iespējams rast risinājumu, lai turpmāk nebūtu jāpiesaista ārpakalpojums neatliekamās medicīniskās palīdzības transporta nodrošināšanai Rīgā.

Kopš 2010.gada Rīgas reģionālā centra operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus un to autovadītājus nodrošina ārpakalpojuma sniedzējs – AS “Rīgas Sanitārā transporta autobāze”. Tomēr līgums beigsies 2015.gada aprīlī, tāpēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir izsludinājis jaunu iepirkumu, kas paredz slēgt līgumu par minēto auto un to vadītāju nodrošināšanu uz septiņiem gadiem. Šim mērķim paredzēti 52,5 miljoni eiro.

Septembrī diskusijā Saeimā NMPD direktors Armands Ploriņš norādīja, ka dienesta rīcībā patlaban nav līdzekļu, lai saviem spēkiem iepirktu un uzturētu automašīnas Rīgas reģionālajam centram.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Bardaks- vieta(māja), kur par naudu dabū baudu(parasti seksuālu).Tā vismaz senāk sauca.

 2. Labāk uzjautājiet cik izmaksāja elektroniskās kartes uzstādīšana ātrajās palīdzībās un cik praktisks šis risinājums bija. Turēja izslēgtu, jo jēga bija apaļa nulle. Ne mašīnai piemērota tehnika, ne adreses atrodamas. A cena ka mati izlec no saknēm, nevis vienkārši gaisā.

 3. Vērojams ne vis bardaks ,bet gan demokrātija.

 4. Ierobezotas pieejamibas Atbildēt

  Informacija!!!! Aiz tas slepjas visadi brinumi! Tas gan izcelas ka veikls korupcijas aizsargplivuris. No tadiem plivuriem jaatraujas uz karstam pedam! Kurs deputats bus pirmais drossirdigais kaut ko tadu ierosinat?

 5. ta ti jaunums!!!:DDDDD

 6. un kurā nozarē Latvijā nav bardaks?!?!?!

 7. Liels haoss , bardaks medicina. Valsti visa medica ir par maksu. Medicina ir viens liels naudas bizness. Viss privatas rokas , bet vai rezultats ir kadu mes to velamies sanemt medicina. Medicina stradaju jau 24. gadus un uzlabojumu nav. Tehnilogijas un zinasanas ir labi medicina.
  Algas vid. med. pers. loti niecigas iztikas limeni 320 – 330 Ls.

Draugiem Facebook Twitter Google+