Kultūra
Kultūrpolitika

Var nobalsot par Latvijas projektu prestižā arhitektūras konkursā 16

Māra Ločmeļa foto

Vairāk nekā 1000 arhitektūras un dizaina projektu no simt valstīm konkurencē Latvijas autoru “OutofBox architecture” un “lolot design” radītais un realizētais privātmājas projekts “VILLA A” iekļuvis prestižā starptautiskā arhitektūras un dizaina konkursa “Architizer A+Awards” finālā, pavēstīja “lolot design” dizainere Sanita Meikulāne.

Latviešu arhitektu un dizaineru radīto projektu prominenta žūrija ierindojusi piecu labāko darbu vidū kategorijā “Dzīvojamās ēkas interjera dizains”. Uzvarētājs tiks noskaidrots publiskā interneta balsojumā, kurā līdz 30. martam var piedalīties ikviens, kas vēlas atbalstīt Latvijas dizainu.

Brīvdienu māja radīta, maksimāli respektējot unikālo Gaujas senlejas reljefu. Līmeņu starpība ļāvusi stāvajā upes nogāzē izvietot apjomu, kurš no katra skatu punkta rada atšķirīgu ēkas tēlu. Pret ielu pavērstā fasāde redzama vien pusotra stāva augstumā, ir maksimāli noslēgta un respektē klienta vēlmi pēc privātuma. Tikmēr dienvidu fasāde, kas slejās trīs stāvu augstumā, caur plašajiem stiklojumiem ļauj nolasīt ikkatru ēkas funkciju.
Neraugoties uz lielajām stiklotajām plaknēm, ēkā izdevies realizēt low-energy principus – kompakts apjoms, teju noslēgta ziemeļu fasāde, minimāla ārējā virsma siltuma zudumu samazināšanai, bet plašie stiklojumi dienvidu un rietumu pusē paredzēti solārās enerģijas uztveršanai. Papildus devumu ēkas enerģijas patēriņa samazināšanā sniedz uz jumta izvietotie saules kolektori.

Ikgadējā konkursa “Architizer A+Awards” finālisti un uzvarētāji tiek atzīti par gada ietekmīgākajiem vizionāriem nozarē, kas rada un virza visas pasaules dizaina un arhitektūras tendences. Konkursa balvas finālistus katru gadu izvēlas starptautiska respektabla žūrija, kas sastāv no 300 nozares pazīstamākajiem profesionāļiem. To veido tādas industrijas zvaigznes kā Kreigs Daikerss (Snohetta), Natālija de Vrīsa (MVRDV), Kajs Uve Bergmans (BIG), Ma Jansona (MAD Architects), kā arī tādi ar arhitektūru un dizainu saistīto nozaru profesionāļi kā Dr. Mateo Krīss (Vitra Design Museum), Karims Rašids (Designer), Izabelle Krīča (Artemide), Paola Antonelli (MoMA), Marcuss Fairs (Dezeen), Īvans Šārps (Pinterest)un citi. Pieteiktie darbi tiek nominēti 90+ dažādās kategorijās dizainā un arhitektūrā.

“Architizer” ir viena no pasaulē lielākajām arhitektūras un dizaina projektu datu bāzēm internetā, kas apkopojusi vairāk nekā 100 tūkstošus pasaules prestižāko un interesantāko ēku, dodot iespēju autoriem no visas pasaules prezentēt tos 400 miljonu lielai globālajai auditorijai.

LA.lv