×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
28. maijs, 2015
Drukāt

VDK pētniekiem maksās Izglītības ministrija

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saeimas Juridiskā komisija nodevusi izskatīšanai pirmajā lasījumā Bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu zinātniskās izpētes likumu. Turklāt tas tiks virzīts steidzamības kārtā.

Jau kopš VDK izpētes komisijas izveidošanas tās darbību pavada ne vien iekšēji skandāli, bet arī saimnieciskas problēmas. Piemēram, jautājums par pētnieku atalgojumu. Neskaidrības kaut daļēji iecerēts risināt ar jauno likumu, kura mērķis ir nodrošināt bijušās VDK dokumentu zinātnisku izpēti, atrisinot jautājumus par komisijas finansējumu un informācijas aizsardzību.

Tā kā komisija no Tieslietu ministrijas pakļautības pārcelta Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) paspārnē, kur tās darbību nodrošinās Latvijas Universitāte (LU), paredzēts, ka IZM slēgs deleģējuma līgumu ar LU par komisijas darba un ar to saistītās pētniecības administrēšanu. Tālāk LU slēgs līgumus ar komisijas locekļiem par dokumentu zinātnisko izpēti, nosakot katra komisijas locekļa veicamā pētījuma apjomu un samaksu par to. Šīm vajadzībām budžetā rezervēti nepilni 250 000 eiro. Paredzēts arī, ka līdz 2018. gada 1. augustam IZM iesniegs Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par VDK dokumentu zinātniskās izpētes rezultātu.

Jaunais likums arī nosaka, ka komisijas locekļiem jāievēro nosacījumi par informācijas neizpaušanu saskaņā ar likumu par bijušās VDK dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu. Par VDK dokumentu neatļautu izmantošanu vainīgās personas tiks sauktas pie atbildības. Šī norma iepriekš bija raisījusi komisijas locekļu neapmierinātību.

Arī Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”) pauda bažas, ka jaunais likums radīs vēl vairāk neskaidrību nekā līdz šim un, iespējams, nonākšot pretrunās ar jau esošo likumu “Par VDK dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”. Kritikai pievienojās arī Saeimas Juridiskais birojs, vēršot uzmanību, ka jaunajā likumprojektā neskaidri aprakstīta LU loma. Gan Elksniņš, gan Juridiskā biroja pārstāve uzskata, ka lietderīgāk būtu veikt grozījumus jau esošajā likumā par VDK.

Neskatoties uz iebildumiem, komisijas vairākums nobalsoja par likumprojekta nodošanu izskatīšanai pirmajā lasījumā jau šodienas plenārsēdē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+