×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
4. augusts, 2014
Drukāt

VEF Kultūras pils atjaunošanai vajadzēs 13 miljonus (3)

Foto: LETAFoto: LETA

VEF Kultūras pils direktore Ženija Katkovska (no kreisās) un kultūras ministre Dace Melbārde ēkas apskates laikā.

Pirmdien, 4. augustā, pēc Rīgas domes (RD) uzaicinājuma kultūras ministre Dace Melbārde un vides un aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš apmeklēja VEF Kultūras pili, lai apskatītu telpas un kopīgi izlemtu par Eiropas Savienības finansējuma piesaisti ēkas atjaunošanai, vēsta RD.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks sanāksmes laikā atzina, ka “VEF kultūras pils rekonstrukcija ir noteikta kā Rīgas domes realizējamo darbu prioritāte numur viens. Lai pašvaldība īstenotu VEF kultūras pils rekonstrukciju uz Latvijas valsts 100. gadadienu, ir nepieciešams arī atbalsts no ministriju administrētajiem jaunā plānošanas perioda Eiropas Savienības fondu finanšu līdzekļiem, un šodien kopā ar ministriem mēs vienojāmies, ka pašvaldība atkārtoti pretendēs uz līdzfinansējuma saņemšanu.”

“Uzskatu, ka garīgais mantojums, ko sniedz kultūras pils dažādu kolektīvu, ansambļu un pulciņu gandrīz 3000 dalībnieku ar savu radošo un pašaizliedzīgo darbu, ir īpaša mūsu kultūras vērtība, tai ir jāsniedz atbalsts un tā ir jāsaglabā. Jaunajā fondu plānošanas periodā būs pieejams finansējums programmā, kas paredz kultūrvēstures un dabas objektu saglabāšanu. Tā kā VEF kultūras pils ir gan kultūrvēstures mantojums, gan arī nacionālas un starptautiskas nozīmes objekts, tā var pretendēt uz šo fondu līdzfinansējumu rekonstrukcijas darbiem,” norādīja Dace Melbārde, paužot pārliecību, ka finansējums kultūras pils atjaunošanai tiks piešķirts, bet ne ātrāk par 2015.-2016. gadu.

Vides un aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš norādīja, ka kultūras pils VEF ēka viennozīmīgi jāsakārto un, lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, pašvaldībai jāpiesakās arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārraudzībā esošajā konkursā par energoefektivitātes uzlabošanu, kurā tā var pretendēt uz vairāk nekā vienu miljonu eiro līdzfinansējumu. “Tomēr energoefektivitātes projektos nebūs iespējams saņemt finansējumu ēkas fasādes siltināšanai, jo ēka ir kultūrvēsturiskais mantojums,” norādīja ministrs.

Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs uzsvēra – kamēr kultūras pils tiks renovēta, tajā esošie mākslinieciskie kolektīvi pārcelsies uz citām Rīgas pašvaldības rīcībā esošām ēkām, lielākoties – uz kādreizējo Rīgas 99. vidusskolu Krišjāņa Barona ielā. Savukārt iepirkuma konkursu par ēkas renovāciju būtu vēlams izsludināt vēl šā gada beigās, lai jau nākamā gada aprīlī varētu noslēgt līgumu par darbu veikšanu.

Būvdarbu kopīgās izmaksas paredzētas aptuveni 13 miljoni eiro apmērā, ieskaitot nodokļus. Rekonstrukcijas darbus plānots veikt līdz 2017. gada pavasarim.

Rekonstrukcija skars visus kultūras pils ēkas stāvus un pagrabu. Kultūras pilī ierīkos liftu, lai tā būtu piemērota cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Paredzēts atjaunot lielo skatītāju zāli ar 805 skatītāju vietām, tostarp 18 no tām tiks paredzētas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Rekonstruēs arī mazo skatītāju zāli. Pagrabstāvā atjaunos tehniskās telpas, virtuves plānojumu mainīs atbilstoši ES standartiem.

Pirmajā stāvā restaurēs zāli, vestibilu, halli, kāpņu telpas, kā arī fasādes kāpnes, kas pašlaik jau ir kritiskā stāvoklī. Otrajā stāvā izmaiņas piedzīvos tualešu telpas, muzeja un suvenīru zāles telpas, kā arī lielās zāles balkons, vestibila balkons ar apejošo galeriju un kāpņu telpas. Trešajā stāvā tiks pārplānotas apmeklētāju tualetes, palielinot to skaitu, kā arī nodrošinot to pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tiks pārplānotas skaņu ierakstu telpas, rekonstruēs nodarbību telpas, ģērbtuvēs plānots ierīkot dušu un tualeti. Aktieriem būs pieejamas jaunas grimētavas. Tiks labiekārtota arī ēkas apkārtējā teritorija.

Rīgas pašvaldības kultūras iestāde “VEF Kultūras pils” ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka ir celta laika posmā no 1951. līdz 1960. gadam. Iekšējais plānojums un piecu telpu interjera apdare ir valsts nozīmes mākslas piemineklis. 2010. gadā Rīgas dome pieņēma lēmumu par to, ka kultūras pili ir nepieciešams atjaunot, jo kapitālais remonts ēkā nav veikt kopš tās uzcelšanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Interesanti, cik lielas daļu šīs summas tiks nozagta un sabirs Rīgas un valsts iestāžu “atbildīgo” personu bezdibenīgajās kabatās?

  2. Mafija berzē rokas, nāks “otkati”????

  3. Šo Staļina pieminekli drīzāk vajadzētu nojaukt un uzcelt vietā kaut ko skaistu.

Draugiem Facebook Twitter Google+