×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
29. maijs, 2017
Drukāt

Vēl tālu līdz tiesiskai kultūrai. Intervija ar Inetu Ziemeli (1)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Satversmes tiesa vienmēr bijusi zināma kā Eiropas domas nesēja, un mana misija ir to vēl vairāk pastiprināt, pēc ievēlēšanas ST priekšsēdētājas amatā sacīja Ineta Ziemele.

Vai esat jau izvirzījusi uzdevumus, kas tuvākajā laikā ir jāizdara?

I. Ziemele: Plāni ir zināmi. Jāteic, ka darba slodze ir pamatīgi pieaugusi salīdzinājumā ar tiesneša pienākumiem. Man ir tāda deja-vu sajūta, jo precīzi tas pats notika, kad mani ievēlēja par Eiropas Cilvēktiesību tiesas palātas prezidenti. Strasbūras tiesā gan ir piecas palātas kā piecas valstiņas valstī, kur viena otru stutēja. Līdz ar to tur drošības sajūta jaunajā amatā bija lielāka.

Satversmes tiesai pieder galīgais vārds valsts kontekstā, un tā ir milzīga atbildība. Vēl jo vairāk tādēļ, ka konstitucionālajai tiesai ir liela nozīme sabiedrības progresīvās domas veidošanā.

Ar Satversmes tiesas spriedumiem Latvijā ir reāli ienākusi eiropeiskā izpratne par demokrātijas principiem un tiesiskumu. Ja pavērtējam, kurš no konstitucionālajiem orgāniem visspēcīgāk valstī ir ienesis gan Eiropas Cilvēktiesību tiesas, gan starptautisko tiesu atziņas, tā, manuprāt, ir Satversmes tiesa. Resurss tiesā ir tāds, ka ir iespējams šo Satversmes tiesas eiropeisko identitāti stiprināt. Tiesas spriešanas metodē ir iekļauts starptautiskās prakses apzināšanas elements, un to mēs ļoti izmantojam.

Tas, ka esat ievēlēta par Satversmes tiesas priekšsēdētāju, rāda, ka jūsu zināšanas, starptautiskā pieredze tomēr ir vajadzīga… Izskatās, ka esat pieņemta, kaut gan sākumā jūs te negaidīja ar atplestām rokām.

Var teikt arī tā… Manas un citu līdzīgi iegūtās zināšanas, kā arī pieredze Latvijā ir ārkārtīgi vajadzīga. Taču jāņem vērā, ka latviešiem salīdzinājumā kaut vai ar mūsu kaimiņiem ir raksturīgs tāds kā kautrīgums – nu kā tad es tā jautāšu! Nelielai valstij ir jāizmanto viss potenciāls, kas tai ir pieejams, tāpēc no šādas kautrības vajadzētu atteikties. Vienlaikus jāatzīst, ka citiem, iespējams, varētu būt grūti iedomāties, ko no tās zināšanu un pieredzes bagāžas varētu un vajadzētu pasmelties. Tāpēc arī pašam ir jāstāsta un jāpiedāvā.

Jūs tagad arvien vairāk intervēs, tostarp krieviski rakstošo un raidošo masu mediju žurnālisti. Kādā valodā jūs ar viņiem runāsiet?

Latviešu valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ļoti inteliģenta juriste un tiesnese. Vienmēr interesanti lasīt viņas atsevišķās domas ST spriedumos.
    Veiksmi jaunajā amatā!

Draugiem Facebook Twitter Google+