×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
28. septembris, 2017
Drukāt

Vēlas lielākas algas vadošajiem ierēdņiem (40)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Jaunā valsts pārvaldes reforma paredz valsts budžeta iestādēs strādājošo skaitu trīs gadu laikā samazināt no pašreizējiem aptuveni 58 000 cilvēku līdz 54 500, ļaujot iestādēm ietaupītos līdzekļus izmantot atlikušo darbinieku atalgojuma celšanai.

Tomēr arī reformas autors Valsts kancelejas (VK) direktors Jānis Citskovskis atzīst – ar to nebūšot pietiekami, lai nodrošinātu civildienesta darbiniekiem cerēto atalgojumu.

Pēc SIA “Fontes vadības konsultācijas” datiem, vidējā mēnešalga vadošiem darbiniekiem privātajā sektorā jau pārsniedz 6500 eiro, kamēr līdzīgas kvalifikācijas darbinieks valsts budžeta iestādē saņemot mazāk nekā divarpus tūkstošus eiro. Citskovska ieskatā, tas būtu jāpaaugstina līdz aptuveni 5300 eiro, lai sasniegtu reformas mērķi – valsts pārvaldes darbinieku mēnešalga vismaz 80% apmērā no līdzvērtīgas kvalifikācijas strādājošo atalgojuma privātajā sektorā. “Atlaižot aptuveni 6% valsts pārvaldes darbinieku, kā piedāvāts pašreizējā reformas modelī, mēs nespēsim nodrošināt šādu pieaugumu. Tādēļ atliek vai nu vēl lielāka štatu samazināšana, vai arī papildu līdzekļu piesaistīšana,” atzina Citskovskis, kurš vakar Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputātus iepazīstināja ar iecerētajām reformām.

Ja VK direktors bija cerējis parlamentā gūt atbalstu savai reformai, tad viņam nācās vilties. Tā vietā, lai aizstāvētu piedāvājumu par algu celšanu, deputāti sūdzējās par Ministru kabineta darba kvalitāti. “Jums tur sataisīta tik sarežģīta un ilgstoša lēmumu pieņemšanas procedūra, ka likumprojekti top neadekvāti ilgi. Bet ar visu to ministrijās gatavotie likumprojekti Saeimu sasniedz tik nekvalitatīvi, ka kauns. Deputātiem nākas krietni pastrādāt, lai līdz trešajam lasījumam tos savestu kārtībā,” dusmojās komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (ZZS), piedraudot turpmāk par sliktu ierēdņu darbu sūdzēties premjeram. Viņš arī aizrādīja, ka no Citskovska reformas piedāvājuma jo­projām nav īsti skaidrs, kā tiks nodrošināta birokrātijas mazināšana un ierēdņu darba kvalitātes pieaugums.

Citi deputāti savukārt kritizēja VK ieceri valsts pārvaldes darbinieku skaitu samazināt uz mazo iestāžu likvidēšanas rēķina. Citskovska piedāvājums paredz reformēt iestādes ar mazu darbinieku skaitu, tās apvienojot vai pievienojot citām institūcijām. Kopumā VK direktors identificējis 24 mazās iestādes, kurās tiek nodarbināts mazs darbinieku skaits, tostarp Latvijas Institūts (piecas amata vietas), Latvijas Zinātnes padome (septiņas amata vietas), Valsts dzelzceļa administrācija (11 amata vietas) un citas. “Pēc izmēra vien šeit vadīties nebūtu pareizi. Iespējams, ka kāda iestāde ir mazāka, bet tā veic ārkārtīgi būtisku funkciju,” aizrādīja deputāts Aleksejs Loskutovs (“Vienotība”). Savukārt Aija Barča (ZZS) apšaubīja, vai būs iespējams valsts pārvaldē strādājošo skaitu samazināt tādos apjomos, kā tas iecerēts reformā. “Pašreiz arī sociālās rehabilitācijas un aprūpes iestādes pielīdzinātas valsts tiešās pārvaldes iestādēm, bet tajās darbinieku jau tagad trūkst un štatu samazināšana par 6% vienkārši nav iespējama,” uzsvēra Barča. Citskovskis gan mierināja, ka atlaišana nenotikšot matemātiski. Pēc reformas plāna apstiprināšanas VK direktors tikšoties ar katras ministrijas vadību un, vērtējot noslodzi konkrētās nozares iestādēs, diskutēs par atlaižamo skaitu.

Pašreiz Citskovska piedāvājums tiek apspriests koalīcijā, bet autors cer, ka tuvākajā laikā tas varētu nonākt līdz izskatīšanai valdībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. O ! Brauc neliels 33 sēdvietu autobuss un tam līdzi ierēdnis ! Latvijā citādi nedrīkst. Bet katram kas uzrauga 10 autobusus prasa paaugstināt algu ,jo šis no Rīgas līdz Rucavai vai Indrai neredz.

 2. Latvija ir 58000 ierēdņu. Tie ir 1 ierēdnis uz 33 iedzīvotājiem . (1950000:58000=33). Ap 900 tūkstoši ir nodarbinātie , tātad uz 17 nestrādājošiem 1 uzraugs ,kopā – apmēram 28000 ierēdņu ? !! Vai nav par traku ?

 3. Nosauciet kaut vai 10 ierēdņus, kuri atbilstu privātā sektora prasībām par algu 6500??? Kas tie par slima suņa murgiem, Citkovski?

 4. Un vairāk neko nevēlas?

 5. Kārtējais murgs, domāju, ka nevienam ierēdnim nav nojausmas par darbu privātās struktūras, par 24 stundu atbildību, riskēšanu ar savu mantu utt. Ierēdņi visus šos, gandrīz 30 gadus, valsti ir vadījuši slikti un tāpēc neredzu vajadzību viņu algas paaugstināt. Tas ka viņi jāsamazina, nevis par četriem tūstošiem, bet vismaz par desmit, tam piekrītu. “Mazam ķīniešu” ciematam, tik liela un dārga pārvalde nav vajadzīga. Vēl ieteikums budžeta sakarā, beidzot saprast, ka nauda ir tik, cik viņas ir un , ka nodokļu maksātāji nav slaucamas govis,

 6. Protams – ir pelnījuši. Latvijas rādītāji visos reitingos krīt, vajag tak kādu kas izdomā tam glupus attaisnojumus.

 7. man liekas kad viniem vajadzetu lodi piere

 8. Viņiem vajag, bet vai viņi negrib paskaidrot, kā es 1.gr. ivalīde dzīvoju ar 109 eiro?

 9. Algas nepaaugstināt nekādā gadījumā vadošajiem ierēdņiem.To varēs darīt tikai tad,kad minimālā pensija būs dasniegusi 500 eiro.

 10. Lasu , ka Gauss, kurš pelna miljonus pie mums – par investoru piesaistījis čekas aģentu Girmesu.

  Vai tiesa, ka Māris Bremze LDZ pelan 36 000 eur mēnesī?

  Un kā ar prezidenta kanceleju? Visiem par tūkstošiem paaugstināja algas, bet prezident mūsu valsti pazemināja līdz atpalikušas valsts līmenim – tikko uzstādāmies Ņujorkā ANO saietā.

  Atbildība kā var noprast nevienam prasīta netiks – tiks palielināta likumīgo bandītu vara un ietekme , lai ātrāk šo valsti iznīcinātu.

 11. Domāju, ierēdņu, deputātu alga NEdrīkst pārsniegt valstī vidējo. Jo – patīk mums vai nepatīk – lēmumus un represijas organizē viņi, tātad lielākoties ir atbildīgi nevis par saviem lēmumiem, bet pabaiso haosu valstī. Nevar pārvaldei grūst rīklē sabiedrības nopelnīto naudu. Kā manām no pieredzes, nereti organizācijas iztiek bez vadības vai darbiniekiem gadiem un nekas slikts nenotiek. Mums stāsta par lieliem pienākumiem, kas pašu izdomāti. Tad jau zemnieks var iesēt bietes un pašizdomāt, ka būs mieži, bet matemātiska skolotājs secināt, ka vēsturi mācīt nieks. Nost ar blēžiem=ierēdņiem! 🙂

 12. ak dievs kad vienreiz viniem..vadosajiem ieredniem pietiks.viniem nav laika kad stradat.galva piebazta ar domam ka panakt lai sanemtu lielaku algu ,ieredni santaze valsti .neviens nav neaizvietojams lai iet stradat kur maksa miljonuvisi esam Latvijas cilveki un visi gribam est un dzivot cilveku cienigu dzivi

 13. Vienkārša aritmētika Atbildēt

  Lai būtu lielākas algas,ierēdņu skaitu (kas ir otrs lielākais ES) jāsamazina par 60%! Un neaizmirsīsim,ka vadošo ierēdņu algas ir tikai piektā daļa no viņu faktiskā atalgojuma-prēmiju,dažādu piemaksu,atvaļinājuma pabalsta un darba likumdošanā neparedzētu sociālo pabalstu veidā,pēc darba koplīgumiem ar nozaru arodbiedrībām.Atšķirībā no ārstiem un skolotājiem,šiem ierēdņiem nav pat jāmaksā par veselības apdrošināšanu un mobilā telefona izmantošanu.

 14. Par ko tādas algas,ko viņi dara-minimālo-tad sāks strādāt.

 15. blin vel viniem par maz!un ka dzivot tiem kam tikai 240.00 eiro menesi. iztikai un parejais!vai tad nav pierijusi savus mulus.jus trukum cieteji padomajiet par parastiem mirstigajiem ari!

 16. tie ir arī ienākuma nodokļi no pensionāru pensijas. Otrreiz novilktie.

 17. ne velti deputāts Dālderis saka, ka tik labi kā tagad, mēs nēesam dzīvojuši nekaad

 18. tad jau nav brīnums ,ka visu laiku ceļas vidējās algas apmērs.nodokļu maksātāji tik strādā un maksā, bet ierēdņiem tik paceļ un paceļ.

 19. Ir tie’šam interesanti vērot, kā valsts amatpersonas, kuras saņem tūkstošus, spriež par to, kā peispiest maksāt nodokļus tiem, kas saņem dažus ssimtus, daļu konvertēs. Kā Bojāra vakardienas aizliegtā paņēmienā. uN TUR NEVIENA, KAS DZĪVO NO ŠIEM DAŽIEM SIMTIEM!

 20. ,,vispar vairs nav,,tads cinisms,vienkarsi trukst vardu,,te jau jamekle ,jo atrak jo labak sudu daksas,,,

 21. Vai tiem, kuri strādā par minimālo algu, neviens nevēlas lielāku algu?

 22. Vienīgais sakarīgais””atklājums”” Citskovska sacerējumā ir fakts, ka sen vajadzēja likvidēt bezjēdzīgas Valsts institūcijas, piem., Latvijas institūts. Apsmiekls kas zaimo Latvijas vārdu. Visas viņa iniciatīvas ir zemāka līmeņa par nomaļākā pagasta skoliņas pašdarnieku veikumu.Pie patreizējā Valsts attīstības līmeņa jau runas vien par ierēdņu algu celšanu ir noziegums, bet darbības tajā virzienā neglābjami novedīs pie Valsts iznīcības.

 23. A pa purnu jī nagrib???

 24. Jāni Citkovski! NEVIS – no pašreizējiem aptuveni 58 000 cilvēku līdz 54 500, ļaujot iestādēm ietaupītos līdzekļus izmantot atlikušo darbinieku atalgojuma celšanai, bet uz 25 000 ierēdņu!!!
  Pietiks MUĻĶOTIES UN MUĻĻĀTIES!
  Beidzot jāsāk valsts mērogā PACELT ALGAS REĀLAJIEM PELNĪTĀJIEM, NEVIS TĒRĒTĀJIEM!!!
  PROM UZ PRIVĀTO VISU ATLIKUŠO BARU! LAI DIBINA SAVAS FIRMAS UN PARĀDA KĀ JĀSTRĀDĀ!!

  Kas beidzot atbildīgās amatpersonas sāks STRĀDĀT SABIEDRĪBAS – VĒLĒTĀJU INTERESĒS??!
  VAI SITĪS TĀDA STUNDA??!
  VAIRS NETICU!!

 25. Ko čīkstat?Paši pieļaujat šo cūcību.

  • te jau “nepieļaut” var tikai ar kalašņikov, balsošana vairs nelīdz – ir atstrādātas shēmas iecimdarot “vajadzīgos”.

  • te jau “nepieļaut” var tikai ar kalašņikov, balsošana vairs nelīdz – ir atstrādātas shēmas iecimdarot “vajadzīgos”.

 26. …Tādēļ nevajag brīnīties,ka mūsu sabiedrība noveco un jaunie cilvēki ar ģimenēm aizbrauc!!!!!Valdošo alkatībai jau sen vairs nav robežu!!!Visi nodokļi izbirst kā caurā maisā!!!

 27. Valsts augstskolās pasniedzējiem alga vien daži simti EUR mēnesī, tā ir problēma, nevis augsto, pārmaksāto ierēdņu algas!

  • Sāk jau piegriezties,visu laiku sociālajos tīklos to vien lasi-beidzot Latvijā paceļ pensijas- A pa cik tad paceļ??? apm.no 2.00 -14.00 eiro, cik no tā aiziet nodokļos???pretīgi lasīt.

 28. Tā ir cūcība un neiedomājama bezkaunība! Lai taču iet un strādā tajā privātajā sektorā. Nezin kāpēc visi atlaistie augstie ierēdņi tiesājas un vēlas atpakaļ šajā “slikti apmaksātajā darbā”.

 29. Valsts novesta līdz kliņķim un vēl paaugstinās algas?Tā tikai notiek Latvijā.

 30. To “nodokļu -> algu” sacensību jāizbeidz !

 31. Valsts budžets ir caurs maiss….par cik uzņēmējiem lielāki nodokļi, par tik kungiem lielākas algas !
  Un nekad nepietiks tam, kam trūkst. Privātajā sektorā arī gribētu lielākas algas, bet nav no kā pacelt !!!

 32. Iestādes vaītājam trīskāršojot algu nekas nemainīsies, ja pārējiem tur maksās kapeikas. Tad tas vadītājs pats visu darīs. Tak nē. Rezultātu dēļ spiedīs tos nedaudz virs minimālās saņēmējus, parastā darba darītājus.

  • Ja iestādē strādā ierēdnis, kurš gandrīz atbild par visu darbu, bet vadītājs tikai vada( ja tā to nosauc), tad tādam vadītājam pacels algu, bet darba darītājs nesaņem pat vidējo darba algu, kur tad ir tie tūkstoši, nu nekādi nesaprotu, cilvēki taču lasa un dusmojas uz visiem ierēdņiem par viņu augsto darba algu, kuru es vismaz saņemu: ar lielu darba pieredzi, augstāko speciālo ( maģistra grādu)un atvaļinājuma laikā aizvieto direktoru, 510 uz rokām mēnesī plus 20%, pabalsts pie atvaļinājuma, ar pilnu darba laiku pat neizmantojot laiku atpūtai, kura ir paredzēta ievērojot darba drošību- un es būšu noteikti to ierēdņu skaitā, kuram algu nepaaugstinās. ( ātri mūsu apkopējai būs tāda pat alga kā man),

 33. Studijā reālu algu sarakstus ekvivalentu pienākumu pildītājiem privātajā un valsts sektorā !!!
  Operē ar plikiem apgalvojumiem !

 34. nepiebarojamas cūkas Atbildēt

  “… cerēto atalgojumu…”
  Kā ar darbu ? To nemaz necerē ???
  Vārna vārnai…
  Laimīgu taciņu tiem “neaizvietojamajiem ģēnijiem” !
  Privātajā nevarēs cauru dienu kafijot ar konjaciņu !
  Tāpēc jau apsēduši valsts sektoru !

Draugiem Facebook Twitter Google+