Foto – LETA

VID vēl vairākos ēdināšanas uzņēmumos atklāj manipulācijas ar kases aparātu datiem 0

Valsts Ieņēmumu dienests (VID) pēdējo mēnešu laikā atklājis vairākus gadījumus, kad sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos veiktas manipulācijas ar kases aparātu datiem, izvairoties no nodokļu nomaksas valsts budžetā pilnā apjomā, taču klientiem, saņemot čekus, rodas maldīgs iespaids par darījuma likumību, informē VID.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

VID amatpersonas laikā no šī gada septembra līdz novembrim, veicot kontroles pasākumus vairākos sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, konstatēja, ka pircējiem par saņemto ēdināšanas pakalpojumu tiek izsniegts pirmčeks (starprēķins jeb klienta rēķins), bet pēc norēķinu saņemšanas netiek izsniegts fiskālais čeks. Atšķirībā no fiskālā čeka, kas ir patiesais darījumu apliecinošais dokuments, pirmčeks kalpo tikai kā rēķins samaksai, taču tajā norādītā summa netiek uzrādīta uzņēmuma ienākumos.

Vienā no uzņēmumiem, analizējot elektroniskās kases sistēmas kontrollentēs norādīto informāciju, VID amatpersonas konstatēja, ka viena mēneša laikā šādi pirmčeki ir izdrukāti par kopējo summu 68 371,98 eiro un nav noslēgti ar fiskālo čeku, kas nozīmē, ka šī summa nav uzrādīta uzņēmuma ienākumos, un par to netiek veikti nodokļu maksājumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādā citā ēdināšanas uzņēmumā (vienā no tā struktūrvienībām) tikai viena mēneša laikā vien izdrukāti pirmčeki par kopējo summu 21 204,19 eiro, kas tāpat nav noslēgti ar fiskālajiem čekiem un attiecīgi nav uzrādīti uzņēmuma ienākumos.

Uzņēmuma amatpersonas pirmčeku izsniegšanu skaidroja ar klientu atteikumiem no veiktā pasūtījuma, degustācijām un prezentācijām, kā arī ar to izmantošanu darbinieku apmācībās. Tomēr kases aparātu kontrollentās un pirmčekos uzrādītā informācija liecina, ka pirmčeki ir izsniegti par reāliem pasūtījumiem, jo šādas darbības veiktas regulāri katru dienu un visas dienas garumā, kā arī šādas darbības kontrollentās atspoguļojas arī par iepriekšējo periodu. Tas norāda uz to, ka šajos uzņēmumos netiek pilnībā reģistrēti un uzskaitīti visi gūtie ieņēmumi, tādējādi arī netiek veikta nodokļu nomaksa valsts budžetā pilnā apjomā.

Par konstatētajiem pārkāpumiem grāmatvedības uzskaitē un izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas valsts budžetā divu uzņēmumu amatpersonām jau piemēroti administratīvie sodi saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu.

VID aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību izsniegtajam darījumu apliecinošajam dokumentam, jo tikai fiskālais čeks apliecina, ka tajā norādītā summa ir uzrādīta arī uzņēmuma grāmatvedībā, un tikai šāds čeks kalpo patērētāju tiesību aizsardzības nodrošināšanai.

Dienestā uzskata, ka ir īstais brīdis noteikt izmaiņas elektronisko kases aparātu sistēmas lietošanā un tehniskajās prasībās, jo jaunās kases aparātu prasības ievērojami sekmētu nodokļu ieņēmumu pieaugumu un tādējādi palielinātos valsts iespējas atbalstīt dažādas sabiedrībai būtiskas jomas.

Jau šobrīd Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzēta atbildība par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas lietošanu, ja ir mainīta tās konstrukcija vai programma, ar ko tādējādi radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem un nodevām apliekamo objektu. Par šādu pārkāpumu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 210 līdz 1400 eiro, bet juridiskajām personām — no 430 līdz 4300 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīkus vai bez konfiskācijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.