Latvijā
Politika

VIDEO: Bitāns cīņu par latgaliešu valodu salīdzina ar cīņu par sieviešu un vergu tiesībām12


Agris Bitāns. Foto – LETA
Agris Bitāns. Foto – LETA
Agris Bitāns. Foto – LETA

“Iniciatīva sākās, jo iniciatīvas autors Ansis [Ataols Bērziņš] bija iesniedzis dokumentus, lai reģistrētu sabiedrisko organizāciju, ar kuru viņš gribēja darboties Latgalē. Viņam atteica, jo statūti bija latgaliešu valodā. Viņam pateica, ka tā ir svešvaloda. Pieņemsim, es esmu sieviete, un man vienā brīdī pasaka: “Tu neesi cilvēks.” Es pārspīlēju, bet tā ir tā lieta! Tāpat kā kādreiz cīnījās sievietes par savām tiesībām, tāpat kā tumšādainie cīnījās, vergi arī kādreiz nebija cilvēki,” zvērināts advokāts, aktīvs latgaliešu valodas aizstāvis Agris Bitāns sacīja RīgaTV 24 raidījumā “Mana balss”, diskutējot par portāla manabalss.lv iniciatīvu par reģionālās valodas statusa piešķiršanu latgaliešu valodai.

Bitāns diskusijā norādīja, ka būtu jāņem vērā latgaliešu valodas izcelsme, īpaši tas, ka latgaliešu valoda izveidojās pirms latviešu valodas. “Vai tiešām latgaliešu valoda sākās no latviešu valodas? Vēsturiski mēs esam mācīti – bija trīs dialekti, un tie visi ir no vienas valodas. Piedodiet, bet pamatuzstādījums ir tieši otrādi! Latviešu valoda izveidojās pēc tam. Mūsu uzskats ir tāds, ka latgaliešu valoda ir viena no tām pirmvalodām, kas daļēji izmainītā veidā ir saglabājusies no tā laika. Tā ir tā vēsturiskā nianse, kas ir jāņem vērā,” viņš skaidroja.

Saistītie raksti

Bitāns sacīja, ka pašreizējais mērķis ir panākt to, lai tiktu atzītas un aizsargātas abas valodas: “Viena valoda tika pastumta malā – pamatoti vai nepamatoti, bet tā tas ir noticis. Šobrīd diemžēl mums sanāk šī diskusija tādā veidā, ka mums jāsaka – mēs gribam, lai atzīst to valodu, kas bija vēsturiski. Mēs gribam nevis, lai tikai dekoratīvi tiktu ielikts likumā, bet, lai šai valodai ir finansējums, lai valodai ir oficiāli iespēja vērsties valsts iestādēs.”

Viņš uzskata, ka būtu jāmaina tas, kā pret latgaliešu valodu izturas un kā par to domā: “Mums ir jāmaina apziņa. Tā ir valoda, tā ir normāla lieta, un tā netraucē pastāvēt Latvijai kā valstij.”

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Virpuļviesulī cietušajā kapsētā Balvu pusē jāatjauno kapella-nojume un zvanu torņa jumts
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Pār bortu no prāmja iekritušais vīrietis atrasts miris
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Policija izplata paziņojumu pēc kāda “BMW” vadītāja dižošanās soctīklos
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
LPA nesteidz atbalstīt apriņķus un “paņem pauzi” līdz augusta vidum
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Policijai vēl nav izdevies notvert advokāta Bērziņa slepkavas
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Vēlētāji Ukrainā ir “salikuši visas olas vienā grozā” 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Pēc atteikšanās no cūkgaļas diviem bērnudārziem Vācijā vajadzīga policijas aizsardzība
2 stundas