×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
17. novembris, 2015
Drukāt

VIDEO: Latvijā nesprāgušo munīciju neitralizē robots Teodors

Kadrs no videoKadrs no video

Pēc Nacionālo bruņoto spēku (NBS) informācijas, Latvijas teritorijā no Pirmā un Otrā pasaules kara ir saglabājies liels skaits mīnu, lādiņu, granātu un citu sprādzienbīstamu priekšmetu. Ar tiem ir piesārņota aptuveni septītā daļa no Latvijas teritorijas. Valsts teritoriālajos ūdeņos atrodas ap 80 tūkstošiem jūras un citu nesprāgušu munīcijas vienību.

Zemessardzes 54. Inženiertehniskā bataljona Nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas (NMN) rotas karavīri Latvijas teritorijā pērn devušies 1319 izsaukumos un piedalījušies 66 poligona tīrīšanās, neitralizējot 16626 sprādzienbīstamus priekšmetus. Tas ir krietni vairāk nekā 2013. gadā, kad tika iznīcināti 5792 sprādzienbīstami priekšmeti.

Neatkarības nedēļas laikā uzņemtā video materiālā iespējams sekot līdzi Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas skolas (NMNS) 1. līmeņa militārās meklēšanas kursa noslēguma pārbaudījumiem un viesoties munīcijas noliktajā, kur tiek glabātas mīnas, lādiņi, granātas un citi sprādzienbīstami priekšmeti, ko līdz vēl šai dienai glabā Latvijas zeme un jūra. Video stāstā ikviens interesents var iepazīties arī ar tehnisko ekipējumu, ko Latvijas sargātāji ik dienu izmanto munīcijas neitralizēšanas operācijās.

Neaizstājams palīgs atmīnētāju darbā ir atmīnēšanas robots, saukts par Teodoru, tāpat arsenālā ir arī izlūkošanas robots, kura radio vadāmība sasniedz 500 metru rādiusu, un to no droša attāluma var kontrolēt ar radio pults palīdzību. Vairāku simtu tūkstošu vērts aizsargtērps pasargā sapiera dzīvību un veselību. Dārgākais tērpa elements ir ļoti izturīgs aizsargstikls, kura cena ir ap 1010 eiro.

Apskatot dažādus Latvijas armijas sapieru atrastos lādiņus, profesionāļi norāda, ka mežā atrasta veca granāta var šķist neaktīva, tomēr arī būdama stipri sarūsējusi un ar vizuāliem defektiem, tā joprojām ir sprādzienbīstama! Sprādzienbīstami var būt arī nestandarta formas un izmēra priekšmeti, tādēļ svarīgi rīkoties pareizi un vērsties pēc palīdzības pie profesionāļiem.

NBS ieteikumi, kā rīkoties, atrodot sprādzienbīstamus priekšmetus:

– Tos neaiztikt, nemēģināt izjaukt, lai izpētītu, un nepārvietot.
– Vieta, kurā priekšmeti atrasti, iespēju robežās jānožogo, jāiezīmē.
– Par atradumu jāziņo tuvākajā Valsts policijas nodaļā (tālruņa numurs 110), vai zvanot uz tālruņa numuru 112.
– Jāsniedz atrastā priekšmeta īss raksturojums un jārīkojas saskaņā ar saņemtajām instrukcijām.
– Notikuma vietā ieradīsies nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālisti, kas atrastos priekšmetus neitralizēs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+