Latvijā
Sabiedrība

“Viegli mīlēt Putinu, ja ir pilns ledusskapis”. Sāk cīņu par krievvalodīgo prātiem Baltijā 16


Kenans Alijevs: “Mums nav uzdevuma uzspiest savu viedokli, bet nodarboties ar objektīvu žurnālistiku.”
Kenans Alijevs: “Mums nav uzdevuma uzspiest savu viedokli, bet nodarboties ar objektīvu žurnālistiku.”
Foto – Karīna Miezāja

“Pēdējos 20 gadus Latvijā krievvalodīgie lielākoties ir skatījušies Krievijas kanālus, bet mēs gribam parādīt, ka ir arī cita realitāte. Mēs neuzbāzīsimies, bet mēģināsim veidot dialogu, objektīvi stāstīsim par notikumiem Krievijā un visā pasaulē,” intervijā “LA” uzsver jaunā telekanāla “Current Time” galvenais redaktors Kenans Alijevs. To veido “Radio Brīvā Eiropa” sadarbībā ar “Amerikas balsi”, un jau vairākus mēnešus kanāls ir pieejams 16 televīzijas apraides tīklos Latvijā, tostarp lielākajos – “Lattelecom” un “Baltcom”. Kanālu var redzēt kabeļtelevīzijā un virszemes apraides tīklos arī Lietuvā, Igaunijā, Ukrainā, Gruzijā, Moldovā, Kazahstānā, Tadžikistāna, Kirgizstānā, rietumvalstīs, kā arī internetā.

Jūsu kanālā var redzēt raidījumu “Baltijas nedēļa”. Kāda ir tā ideja?

Kenans Alijevs: Ziņu raidījums “Baltijas nedēļa” ir viens no mūsu programmas balstiem, un tas tiek veidots Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Tā komandā strādā žurnālisti, kas ir šo valstu pilsoņi vai arī dzīvo šeit. Mūsu mērķis ir stāstīt šeit dzīvojošajiem krievvalodīgajiem par dzīvi šeit, taču mūsu auditorija ir arī cilvēki, kuri dzīvo Ukrainā, Gruzijā un Krievijā, jo skatītājiem no šīm valstīm ir pastiprināta interese par Baltijas valstīm. Raidījumā stāstām par politiku, kultūru, sociālajām lietām, pievēršamies arī konfliktiem, piemēram, par krievu valodas stāvokli. Situācija jau nav tik slikta, kā to attēlo Krievijas valsts kanāli, – ir krievvalodīgie, kuri ir integrējušies, viņiem ir veiksmīga karjera, viņi dzīvo Eiropas Savienības valstīs. Tiesa gan, daudzi no Baltijas krievvalodīgajiem informāciju iegūst no Kremļa kanāliem, kas ir bīstama tendence. Šo kanālu meliem jāliek pretim patiesība.

Paskatoties Kremļa kanālus, var šķist, ka drīz šeit sāksies karš, Krievija tiek apdraudēta. Šie kanāli mēģina uzkurināt publiku un mēģināt radīt konfliktu. Mēs dodam iespēju izteikties visiem.

Rodas jautājums – vai jūsu kanālu skatīsies vietējie krievi, kuri jau pieraduši pie Krievijas kanāliem un to vēstījuma? Turklāt “Current Time” finansējums nāk arī no ASV un to jums pārmetīs.

Radio “Baltkom” kāds zvanītājs izteicās: “Kāda gan starpība. Tagad būs arī amerikāņu propaganda!” Izvēle ir skatītāja ziņā. Pēdējos 20 gadus Latvijā krievvalodīgie lielākoties ir skatījušies Krievijas kanālus, bet mēs gribam parādīt, ka ir arī cita realitāte. Mēs neuzbāzīsimies, mēģināsim veidot dialogu, objektīvi stāstīsim par notikumiem Krievijā un visā pasaulē. Mēs uzklausīsim savus skatītājus, un viņi varēs runāt par savām problēmām. Mūsu kanāls Baltijā ienācis uz ilgu laiku, un dialoga veidošana arī ir ilgs process. Mums nav uzdevuma uzspiest savu viedokli, bet nodarboties ar objektīvu žurnālistiku.

Krievijas kanāli bieži vien Latvijā ir populāri tāpēc, ka tajos ir daudz izklaides programmu, uz ko tiek likts galvenais akcents. Kāds ir jūsu piedāvājums izklaides žanrā?

Mūsu programmā ir raidījums “Nezināmā Krievija” – tajā mūsu žurnālisti brauc pa visu Krieviju, piemēram, uz Kuriļu salām, Jakutsku, Murmansku, Dagestānu, un sarunājas ar ikdienas cilvēkiem par viņu dzīvi. Cilvēkiem būs interesanti skatīties. Mums ir raidījums par kaukāziešu ēdienu, cilvēkiem raidījumi par virtuvi ļoti patīk. Plānojam veidot politiskās satīras raidījumu, tajā apspēlējot notikumus pasaulē. ASV, piemēram, ļoti daudz cilvēki par politiku saņem informāciju no satīras raidījumiem, lai gan ikdienā par politiku neinteresējas. Mums gan nav naudas, lai veidotu daudz izklaides raidījumu.

“Current Time” arī sevi plāno pozicionēt kā kanālu, kas rāda dokumentālās filmas, kas aizliegtas Krievijā. Kas tās par filmām?

Mēs nesen rādījām dokumentālo filmu par Krievijas politiķi Borisu Ņemcovu. Plānojam rādīt arī kritisku filmu par Krievijas prezidentu “Putin For­ever” – to neviens Krievijas kanāls nevēlējās ievietot savā programmā, jo tajā ir varas kritika. Krimas okupācijas dienā mēs parādīsim dokumentālo filmu par Krimas tatāru likteni. Mūsu rīcībā ir arī dokumentālā filma par dzejnieku Josi­fu Brodski un vesela plejāde dokumentālo filmu par Krievijas disidentiem, kā arī filmas par notikumiem Krievijā un Ukrainā. Tomēr mēs šeit neesam par vienpusēju sadarbību. Mēs labprāt izrādīsim arī Latvijā tapušas filmas, jo domāju, ka Krievijā un Ukrainā daudziem jo­projām interesē, kā cilvēki dzīvo Baltijā. Esam jau rādījuši Baltijas autoru filmu “Ģenerālplāns”, kas stāsta, kā Krievija izmanto saviem mērķiem margināļus. Pazīstamajam krievu kinorežisoram Vitālijam Manskim filma bija atklājums. Viņš man teica: ja skatās tikai Krievijas kanālus, tad cilvēkiem var rasties iespaids, ka Latvija ir kara priekšvakarā un šeit ir fašistiska valsts.

Parasti “Radio Brīvā Eiropa” un “Amerikas balss” darbojas vietās, kur ir kādas sabiedriskas vai politiskas problēmas. Pirms apmēram desmit gadiem tika slēgta “Radio Brīvā Eiropa” pārraides latviešu valodā. Bet, tagad “Current Time” formātā jūs atgriežaties.

Mēs uz Latviju skatāmies kā uz iespēju, jo šeit ir daudz cilvēku, kuri runā krievu valodā, bet saņem izkropļotu informāciju no Krievijas kanāliem. Nedomāju, ka mēs sāksim raidīt latviešu valodā, bet, ja tāda iespēja un vajadzība parādīsies, esam gatavi arī raidīt latviešu valodā. Tomēr Latvija ir brīva valsts, ES un NATO locekle, šeit valda vārda brīvība, kuru garantē Satversme. Mūsu rūpes ir par krievvalodīgo auditoriju, ar kuru mēģina manipulēt.

Bieži teic, ka Latvijā krievi vairāk mīlot Putinu nekā Krievijā…

Tas jau ir ērti – sēdēt Rīgā un mīlēt Putinu. Šeit Latvijā ir likuma vara, drošība un stabilitāte. Ir viegli būt Krievijas patriotam, ja tu dzīvo komfortā. Tikmēr Krievijā vara ar valsts mediju starpniecību runā, ka tur viss ir skaisti, bet ledusskapī valda tukšums. Šeit ledusskapis ir pilns, un tad ir vieglāk mīlēt TV “kasti”. Tomēr tā ir cilvēku izvēle – nevienu jau nepiespiedīsi, lai tevi mīlētu.

Bet kā pašlaik ir ar Krievijā notiekošo episko cīņu – ledusskapja un televizora mērošanos spēkiem?

Šobrīd Krievijā uzvar televizors, bet zaudē brīvība.

LA.lv