Kultūra
Teātris un kino

Vienreizēja iespēja noskatīties “La Scala” izrādi “Bēgšana no seraja” 0

Foto: Erio Piccagliani

Kinoteātrī “Splendid Palace” 19. jūnijā plkst. 21 vakarā, tikai divas dienas pēc pirmizrādes Milānas La Scala operteātrī, būs reta iespēja noskatīties pasaulē maz iestudētās Volfganga Amadeja Mocarta operas “Bēgšana no seraja” atjaunotās versijas tiešraidi, LA.lv uzzināja “Splendid Palace”.

Ar operu, kuras darbība risinās Turcijas šeiha pilī, Mocarts uzspridzināja 18. gadsimta operas iesīkstējušo estētiku… Vai La Scala iestudējums spēs pārsteigt mūsu publiku?

Pie diriģenta pults Mocarta operā būs leģendārais Zubins Meta, kurš pirms diviem gadiem ar Izraēlas filharmonijas orķestri, kuru Mestro vada gandrīz 50 gadus (!), viesojies arī Latvijā, muzicējot Dzintaru koncertzālē. Zubins Meta savas ilgstošās un ļoti veiksmīgās karjeras laikā ir bijis galvenais diriģents Losandželosas filharmonijas orķestrim, Ņujorkas filharmonijas orķestrim, sadarbojies ar Metropolitēna operu Ņujorkā, kā arī ar Bavārijas Valsts operu Minhenē un citiem vadošajiem operteātriem Eiropā.

Operu “Bēgšana no seraja” Volfgangs Amadejs Mocarts sacerēja 25 gadu vecumā. Viņš bija pametis tēva mājas, pārcēlies uz Vīni un iecerējis uzsākt karjeru teātrī ar komisku operu, kas jau pats par sevi ir diezgan neparasti operai kā akadēmiskam un muzikāli dramatiskam sacerējumam. Kaut arī Mocarts pret darbu izturējās ar jauneklīgu degsmi un lielu atbildību, apzinoties Vīnes muzikālās publikas izsmalcināto gaumi, tomēr jauniestudējums toreiz draudēja izcelt muzikālu skandālu arī tāpēc, ka serajs šeiha pilī ir daļa, kurā dzīvo sievietes…

Kaut arī uztverta pretrunīgi, šī opera nostiprināja jaunā komponista reputāciju Austrijā. Salīdzinoši ar tā laika operu, Mocarta tēli bija vitāli un spilgti, apvienojot liriku ar bufonādi. Operas “Bēgšana no seraja” pirmizrādei 1782. gadā sekoja panākumi visā Eiropā.

Mūzikas vēsturē zināms arī fakts, ka tolaik pie varas esošais imperators Jozefs IIizteicis dzēlīgu piezīmi mūzikas sakarā: “Pārāk skaisti mūsu ausīm un šausmīgi daudz nošu, mīļo Mocart!”. Komponists atbildējis: “Tieši tik, cik nepieciešams, Jūsu Augstība!”.

Opera “Bēgšana no seraja” visos laikos prasījusi virtuozitāti no galvenajiem izpildītājiem. Galvenās partijas iecerētas spilgtam koloratūrsoprānam un basam ar plašu, daudzkrāsainu balss amplitūdu, bet viens no iesaistītajiem personāžiem ir runājama loma.

Iestudējums veltīts Džordžo Strēlera 20 gadu piemiņas gadadienai un Lučiano Damiani desmit gadu piemiņas gadadienai. Aptuvenais operas garums: trīs stundas ar starpbrīdi.

LA.lv