×
Mobilā versija
+10.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
14. oktobris, 2016
Drukāt

Agris Liepiņš: Viestura ordeni nacionālajiem partizāniem! Vai pietiks drosmes? (22)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Latvijas Avīzes” ziņa par aicinājumu piešķirt Viestura ordeni pēdējiem vēl dzīvajiem mežabrāļiem lika man aizdomāties. Nacionālie partizāni bija pēdējie, kuri ar ieročiem rokās cīnījās par brīvu Latviju. Viņu Tēvzemes mīlestības priekšā mums nāktos noliekt galvu, viņu izmisīgā drosme ir apbrīnas vērta. Īstenībā Viestura ordenis mežabrāļiem ir jau sen – nacionālo partizānu sirdis ir izkaltas no Viestura ordeņa.

Jautājums drīzāk ir par mums – šodienas latviešiem. Vai valdošajai elitei pietiks drosmes šo ordeni piešķirt? Pasniedzot apbalvojumu mežabrāļiem, Valsts prezidentam nāksies stingri nostāties nacionālas valsts ideoloģijas pusē, un tā nu galīgi nav šodienas Latvijas prioritāte. Jau iepriekš paredzams, ka krievvalodīgā prese sacels troksni – prezidents valsts augstākos apbalvojumus pasniedz “fašistu līdzskrējējiem”! Līdz pat šai dienai krievvalodīgo vidē tiek kultivēts uzskats, ka nacionālie partizāni slēpās mežos, jo kara laikā bija sadarbojušies ar vāciešiem, kalpojuši policijas soda bataljonos vai dienējuši leģionā un tāpēc baidījušies tautas patieso dusmu. Par ko viņiem ordenis?! Vai mūsu varasvīriem pietiks dūšas pateikt, ka tie ir meli, ka toreiz vienīgi meža biezok­nī vēl pastāvēja ticība Latvijas valstij un ka lietainās un tumšās novembra naktīs vējš egļu zaros gaudoja brīvās Latvijas dziesmas?

Mūsu valdošajai elitei līdz šim nav pieticis drosmes pateikt, ka 9. maija svinības Rīgā ir apvainojums katram nacionāli noskaņotam Latvijas iedzīvotājam. Mīļā miera labad latviešiem jāsamierinās un jāmācās uzvesties politkorekti, tie tomēr lielās krievu tautas fetiša svētki, nav labi viņus aizvainot. Un te pēkšņi – ordenis cilvēkiem, kuri līdz pēdējam cīnījās pret krievu karaspēku! Spļāviens sejā visiem 9. maija svinētājiem. Vai prezidents saņemsies tādam spļāvienam?

Laipot pa labi iestaigāto “mīļā miera labad” taciņu ir viegli un ērti. Vienmēr var atsaukties, ka mums vajadzīga stabilitāte, ka miers baro, bet nemiers posta, ka tās ir nacionāļu mākslīgi uzkurinātas kaislības, bet mums daudz svarīgāki darbi darāmi un tā tālāk. Tomēr ir viena lieta, kuras vārdā vajadzētu pārvarēt mūžīgo bailīgumu un tomēr piešķirt Viestura ordeņus nacionālajiem partizāniem. Guļot slapjajos bunkuros vai klajā laukā zem apsnigušas egles, mežabrāļi sapņoja par tās Latvijas atgūšanu, kuru astoņpadsmitajā gadā izkaroja viņu tēvi. Plaukstoša, brīva un latviska Latvija, sava Latvijas brīvvalsts rādījās mežabrāļiem miegā. Tā vārdā nacionālie partizāni atdeva dzīvību. Ja šodien mums pietrūkst drosmes viņus godināt, ja nespējam atzīt, ka tie ideāli, kuru dēļ viņi gāja nāvē, ir arī mūsu šodienas Latvijas ideāli, tad kāda jēga svinēt valsts simtgadi? Tad labāk būt godīgiem pret mežabrāļiem un pašiem pret sevi, pasakot – pēc diviem gadiem mēs svinēsim Latvijas divdesmit septiņus gadus!

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Vajag iedot ordeņus vai arī vēl pagaidīt ! Kur tad bijāt ceturtdaļgadsimtu? Komā? Pēkšņi -bladāc, atjēdzās!
  Pašiem kauna nav? Riebjas tā divkosība – tagad tuvojas vēlēšanas,tāpēc pēkšņi rodas grandiozas idejas !

 2. Liels paldies autoram par patiesumu. Tās arī manas domas, mani vārdi, ko autors pateica. Tā bija, un tā ir šodien, visam uzrakstītajam piekrītu. Tikai, jā, kāpēc mums būtu ar tik daudz ko jāsamierinās lielās krievu nācijas dēļ, tā ,, mīļā miera labad,, kas no okupācijas gadiem dzīvo mūsu valstī, un nav izbraukuši atpakaļ??? Kādēļ, kādēļ, kādēļ ? Kādēļ mums jāpacieš 9. maija svinības Šeit no tautas, kas mūs tik neģēlīgi ,necilvēcīgi ir izvedusi no savām mājām, kas tik zvērīgi, kā nekas cits ir nerēķinājusies ar to, ka mēs, latvieši arī esam cilvēki ? Es zinu, ka es šo tautu ienīstu par visu vairāk pasaulē, un es to drīkstu darīt par visu to, kas mums ir nodarīts. Mums nebūs zemoties, līst uz vēdera un kalpot viņu iegribām. Mums jādzīvo sava dzīve savā Tēvzemē, kaut vienalga bez kritušajiem cīnītājiem par brīvu Latviju. Tagad – mēs neesam brīvi, un mūsu Latvija nav brīva, nav, jau pārāk ilgi nav, cik ilgi vēl ?

 3. 90+ procenti piešķirttiesīgie ir svēti pārliecināti, ka nacionālie partizāni bijuši nagu maucēji.
  To, ka tie slepkavas bija viltus “nacionālie partizāni” mūsu čekistu atvases pat dzirdēt negrib !

 4. Sen nav komentēts un smiets. Graf – sveiks. To ļi nezini, kas nav tiesa, to ļi garš laiks. No tādas garas rakstīšanas latvieti nepāraudzināsi. Neviens latviešu tautu nepāraudzinās. Jo tie teju 700 gadi, ko sauc par verdzības laiku, un kas ir tādi pat laiki, kā savulaik, vien tehnoloģiju nebija pasauli apskriet sekundes laikā, kā šobrīd – tas viss ir devis pozitīvo kultūras pieredzi. Palūko pats- dievnami stāv, tilti turas un latviešu valoda kā skan, tā skan. Nav runa par šeit un citur iekomentētajām runām runāšanas pēc, jo kaut ko zini ar. Esi gudrs cilvēks ar saviem uzskatiem. Nu, cienījami. Līdz brīdim, kad sauc latvisko komentāru autorus pat jūsu, vaši… . Nu, Dievs ar Tevi. Tāpat jau šo maizi ēd un ūdeni dzer. Bet ir viena būtiska lieta tā, kas atškir šo mazo zemes pleķīti no citiem lielumlieliem zemes gabaliem uz pasaules kartes. Un proti – visā pasaulē dzīvo tūkstošiem latviešu un arī tad, ja viņi vairs nerunā latviešu valodā, atrod citā nācijā sevi, tās pamatzināšanas un gara kultūru šie cilvēki nes visai pasaulei. Ar to Latvija pirmskara un arī tagad ir unikāla valsts. Ne velti daudzi, kuri te tagad spiesti vai mācās valodu, sāk izjust tādu kņudināšanos dvēselē, a, kur, kur doties, kā būt, kaut kas no latviskā ierit un kņud, un vaļā netiek, kas palicis no vecā, kas pieņemts no uz zemes dzīvojošā latviskuma? Tāpēc viss ar Latviju un latviešiem ir kārtībā. Asimilējas tā uzspiestā valoda un asimilē iekarotājus iepriekšējos gados iegūtā kultūras izjūta un iedzimtā aristokrātija. Nevar salīdzināt pēckara laiku ar to, kāda pasaule bija pirms tam. Tieši aristokrātijas trūkums ir sabeidzis valstu politiku, nevis nācijas, kas turas pie sava tautiskā zemes izjūtu deķīša. Tā tas vienkārši ir. Un nekad nedrīkst nosodīt nevienu cilvēku, kurš par Tēvzemi cīnās. Var nosodīt tikai pieaicinātus un stulbus cilvēkus, kuri vairāk kā šautenes galu nospodrināt nav mācējuši, bet sauc, ka te esot slikta zeme… Nevajag, graf. Neko labu šie komentāri nedod nevienam. Drusciņ cieņas pret mirušajiem gan. Un par Tēvzemi Latviju cīnījās visādi- lai paliktu gabaliņš zemes bez naida…

 5. Viens te uzdod primitīvus jautājumus, it kā bruņota cīņa notiktu bez upuriem un brutālas vardarbības, kurā “varonīgie” čekisti, istrebiķeļi un citi vietējie kolaboracionisti, kuri sadarbojās ar okupācijas varu, to vien darīja, kā nodarbojās ar humāno palīdzību un labdarību.Tavuprāt, viņi vienīgi veda pārtiku uz partizānu bunkuriem mežos, meta mācību granātas viensētu logos, kurās dzīvoja iespējamie partizānu tuvinieki vai viņu atbalstītāji un šāva ar tukšām patronām, nenogalinot nevienu latviešu zemnieku! Viņi ne tikai nogalināja, bet pirms tam nežēlīgi spīdzināja savus upurus, pēc tam nometot līķus pie pagastmājām vietējo iedzīvotāju iebiedēšanai. Pieredze rāda, ka šie “humānisti” savās zvērībās bija daudz reizes nežēlīgāki, nekā viņu politiskie pretinieki mežos. Bieži vien nevainīgus cilvēkus represēja un iznīcināja par to, ka viņi bija kaut ko nepareizi pateikuši, kaut arī reāli neko nebija izdarījuši. Tā ka netēlo te naivo!

 6. Agris Liepiņš: Viestura ordeni nacionālajiem partizāniem! Vai pietiks drosmes?
  ———————————
  Vai orrdenis būtu jādod par to, ka tika APLAUPĪTI pagasta veikali?
  Vai ordenis būtu jādod par to, ka tika iemestas granātas klubā, kur dejoja/ atpūtās pagasta jaunieši?
  Vai ordenis būtu jādod par to, ka NOGALINĀJA pagastveci- parastu zemnieku, kuru vakar ielika amatā?
  Vai ordenis būtu jādod par to, ka 1949.gada 25.martā NEVIENS no t.s. nacionālajiem partizānierm, esot ar ieročiem rokās, NEIZRĀDĪJA nekādu pretestību 1 000-šiem ļaužu izvešanas dienās?

 7. Vai par to cilvēku iebiedēšānu un galēšanu, kuri nevēlējās pakļauties bailēm?

 8. Jābūt ir lielam optimistam, lai cerētu, ka Pleskavas tautietis vedīs mūs ārā no Padlatvijas. Kanādas tautiete par ko tādu pat neierunājās. Lielajā Padzemē 60-jos vēl gadījās satikt Tēvijas kara invalīdus, kuri tā ari nostaigāja līdz savai nosprāgšanai vienīgajā pufaikā. Un līdz pēdējam nīda un rieba. Jo latvieši bija tie, kuri pie visa ir vainīgi. Kad par to var atklāti rakstīt uzzinām, ka jau karā nošautos parasti atstāja uz lauka, lai mēslo iekarotās zemes. Kara kults sākās tikai 60-jos, kad partijai bija skaidrs, ka ir vajadzīgi stipri argumenti, lai tauta saprastu, kāpēc ir jātic, ka 1980-jā būs komunisms, ja visa ekonomika ir dziļā pakaļā un nav ko tautai ēst. Īpaši pēc strādnieku dumpja Novočerkaskā 1962.g, kur komunismu alkstošos apšāva kā 1905-jā. Varbūt labi, ka ček/cekisti nekādu kultu netaisa. Tātad tic, ka līdz badam valsti nenovedīs.

 9. Liepiņam visu cieņu, un jā, tas taču ir pašsaprotami , ka nacionālie partizāni ir pelnījuši gan Viestura , gan 3 zvaigžņu ordeņus , lai kā arī okupantu paliekām tas nepatiktu, bet viņi cīnījās pret okupācijas varu. Dievs lai dod šiem vīriem vecumdienās veselību un možu garu !

 10. Brīvība un tēvuzemes mīlestība – tie bija galvenie motīvi, kuru dēļ nacionālie partizāni purvos un mežos
  ar ieročiem rokās vēl 10 gadus pēc kara ar savām asinīm maksāja un cīnījās pret šo PSRS uzspiesto padomju totalitāro režīmu un tā līdzskrējējiem. Ne par kādu varonību neviens te nedomāja, bet domāja par to, kā pasargāt savus tuviniekus un savu sētu no komunistu represijām, apcietināšanām un slepkavībām, bet zemniecību no iznīcināšanas un sadzīšanas kolhozos. Lasu viena šāda partizāna krimināllietu. Viņš izmeklētājam saka:”…mēs bijām politiskās cīņas dalībnieki. Mūsu uzdevums bija iznīcināt padomju un partijas aktīvu, čekas darbiniekus, kuri tāpat apšāva mūs”. Tāda arī bija šo partizānu bezkompromisa cīņas būtība – cīņa par savu neatkarīgu valsti un brīvību. Daži te sūkstās par nabadzību šodien. Vai meža bunkurā bija liela bagātība, idiot? Protams, ka ar savu attieksmi un rīcību viņi ir godam nopelnījuši latviešu tautas atzinību, tikai mūsu šodienas valsts varas turētāji ir pārāk gļēvi, lai to publiski atzītu un pateiktu visiem pārējiem.

 11. Liepiņ, Varonība ir izdzīvot šodien tiem vairāk kā 80 %, kuri ir zem nabadzības sliekšņa!

 12. zem apsnigušas egles Atbildēt

  Jo ilgāks sprīdis no kara beigām, jo varonīgāki partizāni? Laikam jau šito partizāņu būšanu visprecīzāk raksturo klasiķa vārdi: Белые приходят – грабят, красные приходят – тоже грабят. Kurš nu to varonību tagad vērtēs, ja bezmaz visi liecinieki jau zem zemes? Vai tu, Liepiņ? Un arī agrāk tikai retais vēra muti varoņstāstam par to, kā rads radam, kaimiņš kaimiņam vēderā lodi ielaidis vai māju nosvilinājis. Āreče – tādam Kononovam jau ar’ medāļu netrūka …

  • Tajā laikā Berlīnes ielās... Atbildēt

   krievu armijas karavīri (tie paši, kuri 1939.gadā bija vācu nacistu sabiedrotie un kuri kopā ar vācu nacistiem okupēja Poliju) Berlīnē 1945.gadā izvaroja apmēram 4 miljonus sieviešu (tajā skaitā 5-6 gadus vecas meitenes un 90 gadus vecas sirmgalves). Protams, bija krievu karavīri, kuri nenodarbojās ar izvarošanu.
   Šiem izvarotājiem un arī Latvijas okupantiem jāiespļauj sejā. Protams, ka Vājonis, ministri un deputāti to nedarīs, jo ir gļēvuļi un ir slimi ar Stokholmas sindromu.

   • Как же вам не надоело врать то. Голимая западная пропаганда, даже повторенная 100 раз подряд, не становится от этого правдой. Лучше себе в рожу наплюйте, может мозги прояснятся. Хотя это вряд ли.

    • tu esi pārliecināts,ka tie tavi sovjetu meli,kurus tu te visu laiku tiražē,var kļūt par patiesību,ja tu tos visu laiku savā kirilicā mums uzspiedīsi?Nu,lai cik bieži tu mums stāstītu,ka Ukrainā nekaro putinisti vai,ka Latvija pati 1940.gadā ielūdzās jūsu krievu paradīzē,vai,ka jūs mums te savu dižo kultūru atnesāt,nu nekāda patiesība tā nekad nebūs-meli,tikai meli,kuriem jums pašiem tā gribas ticēt,bet,kuriem sen vairs netic neviens cits pasaulē.

     • A tāpēc! Потому, что спорить надо с фактами в руках, а не с высосанными из пальца цифрами. В 1945 году в Берлине гражданского населения насчитывалось всего около 3-х миллионов. А число мнимых жертв на миллион больше. Не смущают вас такие нестыковки. Врать надо тщательнее.
      А на Украине воюют добровольцы, причём на каждой стороне они есть. А вот армии нет, как нет и ни одного внятного доказательства её присутствия, как бы не верещало про это порощенковская пропаганда.
      Про события 40 года тут уже было столько дискуссий и комментариев, что добавить что то новое затруднительно, вы меня всё равно не переубедите. Продолжайте жить в своём латышском раю и верьте в свою собственную ложь и собственную исключительность.

     • ar “собственную исключительность” tieši jūs slimojat,jo tiklīdz kāds krievs sper kāju uz kādas zemes pleķīša,tā tūlīt tur parādās “russkij mir”,par kuru jau esot nolemts cīnīties pat ar militāru spēku(pat līdz kodolkaram)..Mēs vienkārši negribam brīvprātīgi atteikties jūsu labā no savu senču zemes,jo jums pašiem ir pilnīgi pietiekoši savējās.Taču nez kāpēc visu laiku kārojat svešu,kurā gribat būt paši galvenie.Un nez kāpēc pieprasat pasaulei pierādīt jūsu noziegumus ar nez kādiem faktiem,kamēr paši bez nekādiem faktiem apvainojat visu pasauli nodomos iekarot jūsu līdz nabadzībai noplicināto ,uz agresiju nozombēto ļaunuma impēriju.

     • Вижу, зацепило вас. Вот вы сами и прекратите пороть вашу арийскую чушь! Мне перед вами каяться не в чем! Я никого не убил, не ограбил, и землю вашу не отнимал. Ни вы сами, ни земля ваша, если она у вас ещё есть, мне не нужны. Так что, можете и дальше вариться в собственном соку, смаковать свои выдуманные обиды и жалеть себя, бедненького.

    • naivajam grafistam Atbildēt

     Tā nu gan nav rietumu propoganda.Ir pietiekoši daudz pašu krievu-bijušo frontinieku sarakstīto grāmatu un liecību par padomju armijas briesmu darbiem.Arī tie “atbrīvotāji”,kuri bija godīgi un tajās zvērībās nepiedalījās un kuri pēc kara palika Latvijā,stāstīja to pašu.Protams ne jau publiski,bet savā un ģimenes vidē.Esmu tādus stāstus dzirdējusi.Tāpēc mani nemaz nepārsteidz komentētājs,kurš raksta par Berlīnes ielām.Un kas notika “atbrīvotajā”Latvijā?Tas pats ,tikai ne tādā mērogā,kā Vācijā.Lien ārā no mucas,grafist!Pēdējais laiks atjēgties.

     • Да, а что же это такое?! Никто не говорит, что такого не было вообще. Это всё-таки война. Кстати, вы не упоминаете про действия союзников, они святые? Речь о массовости, о цифрах, высосанных из пальца западными исследователями, рассчитанными по непонятным методикам и не имеющим факторологических оснований.
      Вот вы сами из своих бочек и не вылезли до сих пор.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Divu ātrumu Eiropa

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā vakar ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu diskutēja par Eiropas nākotni. Šīs ir ceturtās EP deputātu debates par Eiropas nākotni ar ES valstu vadītājiem. Savā pirmajā uzrunā  Makrons aicināja uz “jaunu Eiropas suverenitāti”, ņemot vērā arvien pieaugošo autoritārismu dažās ES valstīs. Makrona reformu priekšlikumi, kuri zināmā mērā aizgūti no tā sauktās divu ātrumu Eiropas teorijas, ES līderu vidū netiek uzņemti vienprātīgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+