×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
8. maijs, 2013
Drukāt

Vietējo stādaudzētavu stādi ir Latvijas apstākļiem piemērotāki

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Katru pavasari dārzkopja svarīgākais jautājums ir, kā nopirkt labus stādus. Izmantot lielveikalus, iegādāties pēc ārzemju kataloga vai lūkoties specializētajos stādu veikalos? Pirms iegādājaties stādus no kāda ārzemju kataloga, labāk painteresēties, vai tie nav nopērkami vietējā tirgū, iesaka speciālisti.

Tāpat dažkārt mēdz gadīties, ka cenas populāriem puķu stādiem ārzemju katalogā daudzkārt pārsniedz līdzinieku cenas vietējā tirgū.

“Tradicionālos stādus vispareizāk iegādāties pie vietējiem stādu ražotājiem,” skaidro Stādu audzētāju biedrības vadītājs Andrejs Vītoliņš. “Tie ir lielā izvēlē, izturīgi, Latvijas klimatiskajiem ap­stākļiem piemēroti un par labu cenu. Visplašāko profesionālo informāciju par tipveida stādiem un kolekciju odziņām var iegūt “Stādu audzētāju biedrībā”, kurā apvienojušies vairāk nekā 150 audzētāji. Mājsaimniecībām daudz noderīga var uzzināt Latvijas Dārzu biedrībā, kas bieži rīko seminārus mazdārziņu īpašniekiem. Katrā ziņā vietējās ziemcietes droši konkurē ar “Bakker” kataloga stādiem izvēles, cenas un izturības ziņā. Protams, ja vēlas kādu eksotisku augu, kas uz vietas nav iegūstams, katalogs ir savā vietā. Tāpat ieteicams uzmanīties no poļu un holandiešu intensīvās audzēšanas tehnoloģijā audzētajiem stādiem, kurus plaši piedāvā lielveikalos.”

Aizvien vairāk dārzkopju ielūkojas vietējos internetveikalos. Tur apkopots daudzu vietējo selekcionāru un kolekcionāru izcilāko sējas un stādmateriālu piedāvājums. Vietējā internetveikala priekšrocība ir arī ātrs un pareizs transports, tāpat arī laba vietējo apstākļu pārzināšana, atgādina “www.darzalaiks” vadītāja Līga Hauka. “Starp citu, visnotaļ cienījamā “Bakker” kataloga reputāciju dažreiz bojā tieši nemākulīgi pārvadājumi. Gadās, ka augs, nonākot saimnieka rokās, ir galīgi sabojāts. Jāatceras, ka vispirms augs jāizpako un jāpārbauda.”

“Prātīgi ļaudis nekad nepērk vislētāko preci,” atzīmē dārza centra “Janvila” vadītāja Viktorija Popovska. Pērkot lētākos stādus vairumtirdzniecības vietās, var iznākt vilties, jo tos diedzē masveidā pēc labi atstrādātas tehnoloģijas. Augiem bieži būs tikai viens zieds, un tie tālāk neattīstīsies. Mūsu specializētais veikals tirgo tikai Latvijā ražotus stādus.”

Daudzi dārzkopji vislabprātāk dodas uz pavasara gadatirgiem, piemēram, Salaspils Nacionālajā botāniskajā dārzā ik gadu notiek vairāki tirgi (nākamais būs 18. maijā), kuros pārdod stādus, inventāru, speciālo literatūru. Savukārt šīs nedēļas nogalē Latvijas stādu dienas būs Jelgavā, kur varēs arī dzirdēt stādaudzētāju konsultācijas un lekcijas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+