×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
9. oktobris, 2014
Drukāt

Viņš un Viņa. Mīlestība mūzikas valodā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

To, ka mūzika ir valoda, kurā var sarunāties dažādu tautu cilvēki, apliecinājusi jauna muzikāla vienība – latviešu saksofoniste Ilze Lejiņa un franču mūziķis Freds Ormēns, kuri nule apzīmogojuši kopīgo muzikālo sadarbību ar gluži svaigu debijas albumu “Viņš un Viņa”. Šobrīd viņi devušies koncertturnejā dažādās Latvijas vietās.

Pirms astoņiem gadiem diviem lieliskiem saksofonistiem – latvietei Ilzei un francūzim Frederikam satikties likusi mūzika, bet kopā kā dzīvesbiedrus savedusi mīlestība, saka Ilze.

Iepazinušies pirms astoņiem gadiem Slovēnijā, Pasaules saksofonu kongresā. Septiņus no tiem mituši Francijā, divus – abi kopā muzicē, un romantiskais stāsts turpina plaukt dažādās Eiropas vietās – Latvijā, Francijā, Beļģijā, Vācijā, Polijā, Luksemburgā. Pašlaik Ilze un Frederiks izlēmuši kopā ar abām meitiņām pārcelties uz Latviju.

Albumā visus dziesmu aranžējumus un oriģinālkompozīcijas veidojis pats Freds Ormēns, paši mūziķi mūzikas stilu dēvē par popa elektronikas un tautas mūzikas apvienojumu. Piemēram, Džo Dasēna dziesmas tēma pārvērtusies teju līdz nepazīšanai par austrumnieciski instrumentālu tēmu pasaules mūzikas garā, pavasarīgi skan paša Frederika komponētā “La Javanaise”, kurai nesen uzņemts videoklips. Laikam tikai likumsakarīgi, ka vienīgā dziesma latviešu valodā ieskanas ziemas posmā, kur melodiju atraduši Guntara Rača vārdi dziesmā “Ar labu nakti, Latvija”.

Lai arī šis ir duets, albumā abu mūziķu sniegumā skan plašs instrumentu klāsts – visupirms jau saksofoni. Klausoties “dzīvo” koncertu un pēcāk arī ierakstu, nevar nepamanīt abu mūziķu instrumentālo varēšanu. Ne velti Freds savulaik Luksemburgā iesildījis pašu saksofona princesi Kendiju Dalferi un Prince basģitāristu Leriju Grehamnu. Starp citu, Freda saksofona solo skan arī Laimas Vaikules jaunajā albumā un vairākos jauno latviešu dziedātāju projektos. Savukārt Ilzes profesionalitāte kaldināta gan Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī, gan Latvijas Nacionālās operas orķestrī. Viņa bijusi koncertmeistare profesionālajā pūtēju orķestrī “Rīga”, bet pašas dibinātā saksofonu kvarteta “Ne[x]t” sastāvā mūziķe ieguvusi “Lielo Latvijas mūzikas balvu”.

Arī šobrīd Ilze aktīvi darbojas Rīgas saksofonu kvartetā, kā arī piedalās citos projektos. Albumā skan arī Ilzes ieskaņotā vijole, jo viņa, izrādās, to pamatīgi apguvusi līdz 15 gadu vecumam. Tāpat viņas sniegumā ieskanas kokle. Savukārt Freds ne tikai spēlē saksofonu un ģitāru, bet arī lieliski dzied. Saksofons, kokle, vijole, birbīne, stabule un elektronika – to visu iespēlējuši Ilze un Freds.

“Idejas ģenerējam paši, mūziku raksta Freds, es piepalīdzu ar idejām. Dažreiz pirmā rodas mūzika, dažreiz – kāds stāsts. Ceram, ka cilvēkiem šeit patiks tas, ko darām. Gaidīsim koncertos,” aicina Ilze.

Varbūt noder

“Viņš un Viņa” koncerti oktobrī un novembrī:

9. un 10. X Rīgā, klubā “Hamlets”, 11. X Ugālē, 17. X Rīgā, kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, 24. X Koknesē, 11. XI Ainažos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+