×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
10. marts, 2016
Drukāt

VK no valsts naudas šķērdētājiem varēs piedzīt zaudējumus (17)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima ceturtdien, 10.martā, pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja izmaiņas likumos, kas paredz tiesības Valsts kontrolei (VK) veikt zaudējumu piedziņu no atbildīgajām personām par revīzijās konstatētajām nelikumībām.

“Uz otro lasījumu aicinām iesniegt priekšlikumus, lai novērstu virkni neskaidrību. Piemēram, vai, piedzenot zaudējumus, nenotiks divi tiesas procesi – civilprocesuālā kārtībā, kad prasību par zaudējumu piedziņu tiesā iesniegs pati iestāde, un administratīvā kārtā, kad tiesā vērsīsies Valsts kontrole. Tāpat jāprecizē amatpersonu atbildības priekšnosacījumi un jāpārdomā, vai nebūs jāgroza vēl kāds likums,” par likumprojekta izskatīšanas turpmāko gaitu informē Valsts pārvaldes komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs.

Grozījumi VK likumā paredz: ja revīzijās tiks konstatēta pretlikumīga rīcība, kas valstij radījusi zaudējumus, VK būs tiesības sākt zaudējumu piedziņas procesu pret vainīgajām amatpersonām. Sākotnēji zaudējumu piedziņas pienākums būs revidējamai vienībai, bet, ja tā neveiks nepieciešamās darbības, tad iesaistīsies VK, kura izdos administratīvo aktu par zaudējumu piedziņu. Apsūdzētajām amatpersonām būs tiesības pārsūdzēt to tiesā.

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa iepriekš atbildīgās komisijas sēdē pauda, ka rosinātie grozījumi ir par amatpersonu nelikumīgu darbību, nevis nelietderīgas rīcības rezultātā radītu iespējamu kaitējumu. Piedziņa paredzēta gadījumos, kad būs pārkāpts normatīvais akts un konstatēti zaudējumi, un vērā tiks ņemti vainu mīkstinoši apstākļi, piemēram, ja tiesību norma bijusi neskaidra. Plānots, ka VK vispirms ļaus rīkoties pašai iestādei, kurā konstatēts pārkāpums, un tikai tad, ja tā nevēlēsies piedzīt zaudējumus, piedziņas procesu uzsāks VK.

Informāciju par personu, pret kuru vērsta piedziņa, norādot viņa vārdu, uzvārdu, kā arī pārkāpuma būtību un zaudējumu apmēru, pēc tam, kad lēmums par zaudējumu piedziņu kļuvis neapstrīdams un persona zaudējumus labprātīgi nav atlīdzinājusi, plānots publicēt VK mājaslapā. Šādos gadījumos VK būs jāveic piespiedu izpilde ar tiesu izpildītāja starpniecību, norāda likumprojekta autori Valsts kontrolē.

VK arī akcentējusi, ka piedāvātās likuma izmaiņas zaudējumu piedziņu neparedz kā pašmērķi, bet gan ar šāda instrumenta palīdzību ir plānots stimulēt iespēju revidējamajai vienībai un atbildīgajai amatpersonai vienoties par iztrūkuma atlīdzināšanu pilnībā vai vismaz kādā daļā. Tāpat iecerēts, ka piedāvātais risinājums nodrošinās tiesas kontroli pār VK lēmumiem par zaudējumu piedziņu, kliedējot nereti izskanējušās bažas par likumu vienpusēju traktējumu.

Grozījumi arī paredz, ka Valsts kontrolierim reizi gadā būs jāziņo Saeimai par VK darbību.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Būtu tikai pareizi, ja VK darbinieks, kas nepamatoti pieņems lēmumu par zaudējumu piedziņu, personīgi kompensē morālos zaudējumus par savu neprofesionālo rīcību, kas kaitējusi citas amatpersonas reputācijai….. citādi tā negodīgi sanāk.
  Publiska viedokļa paušana, kas nav pierādāma tiesiskā veidā, ir ļoti iecienīta VK ….. atbide – tas ir tikai viedoklis,
  Ja tas būs iemesls piedziņai….. tad par kļūdu būtu konkrētajam darbiniekam nevis VK budžetam.

 2. atļaujiet tik varu ierēdņiem, kuri vispār neko nesaprot no reālās dzīves, bet ir tikai burta kalpi un pēc viņiem tikai birokrātija palielinās. Paši nekad mūžā nav nevienu valsts iepirkumu sagatvojuši, nevienu projektu realizējuši vai kaut ko reālu izdarījuši

 3. Neticami-vai varna saks otrai varnai aci knabt.

 4. Viens no pretendetiem ir PROKURORE -LĪGA ĪZĀKA -slotaskārta lietas fabricētāja ,skāde 10-17 Eiras,bet patērētais VALSTS resurs -40.000Eirām ,piedzenams no AMATAM NEATBILSTOŠĀS PROKURORES.

  • Tas patiešam būtu labs iesākums un parādītu , kur tai pīlei aug kājas… Tikai vai pietiks gribsaspēka sev līdzīgos aplikt ar atbildības slogu?

 5. nesmīdiniet tautu, ja tas kaut reizi reāli izdosies, esmu gatava apēst savu cepuri

 6. VK izliekas par svēto govi, kuru pašu neviens nekontrolē. Ja paskatās, kādas tur algas, to, ka liela daļa darbinieku vakanto vietu iegūst bez konkursa.. Nevajadzētu vis VK tik draiski rotaļāties ar akmentiņiem. Un vainu ikvienā valstī pierāda tiesā. Nav tiesas nolēmuma – nav uzrēķina.

 7. Cilvēki, Jūs esat dīvaini, Valsts kontrole ir tāda pat Valsts iestāde kā daudzas citas un tajā darbojas tādi pat ierēdņi kā citur. Un tad, nezin kāpēc, Valsts kontroles darbinieki ir vienīgie pareizie un uzticamie. Paldies Dievam. ka nav paredzēts to attiecināt arī uz lietderību, par kuru Krūmiņa teica, ka tā ir VK “augstākā pilotāža”. Ja likums ir pārkāpts, tad pārkāpējam , protams, ir jāatbild un par to Latvijā jau rūpējas un atbild daudzum daudzas iestādes un tagad pievienos vēl vienu. Atceraties filmu “Policija, policija, kartupeļu biezputra”- un tur pieminēto “Specuzraudzības daļu” par “Specuzraudzības nodaļu”. Un tā var turpināt…

 8. pats smiekligakais butu, ja Atbildēt

  kaut kas AARPUS, dabiski, MEESLUKASTES vareetu piedziit zaudeejumus no tiem likumu taisiitaajiem … kameer veel Dievs nav piesleedzies ….

 9. Kā???? Vai tad tāda likuma Latvijā vēl nemaz nav?
  Vai tad visus šos 25 gadus, kas zaguši, tie nozaguši un ar galiem????? Peldas Seišeļos????
  Saulīte, mīļā! Mēs taču esam izcīnījuši un radījuši bandītu midzeni, nevis brīvu un neatkarīgu valsti!

 10. Un Jūs tam ticat? ha,ha,haaaaa

 11. to jau vajadzeja darit 20 gadus atpakal,ko tagad ka viss jau nolaists pa grunti,bet kā saka-labāk vēlāk nekā nekad!1

 12. Likumi jau sen jāmaina. Tie, kas šķērdē valsts naudu, nav mazums. Tie visi kā viens jāsoda, jākonsficē viss piederošais, jo strādājošie ierēdņi un visi tie blēži par algu nevar iegādāties tās dārgās mantas un lietas kas viņiem pieder. Tā ka likums ir jāizstrādā tādā veidā. Tikai tad Latvija atspersies no nabadzības.

  • >Incens 10. marts, 2016 15:20 Atbildēt

   – lai zhurka pati sevi apstaadina – ? … PATI SEVI – ? jo tak akurat … kaa tur braljiem Kaudziishiem : RUNASVIIRIEM IR … kas tur viss, un … ” …. runas vīriem spēks rokā; ko tie nospriež, tas paliek … ” – tāāāāā !

  • Likumi jau izmainiti, ka tauta nevar iepiksteties vairs! Dzivos tikai 100″gudrie” !!!

 13. Gan jau līdz 3. lasījumam neļaus nonākt…

Draugiem Facebook Twitter Google+