Ziemā aizsalst ūdensvads… Kā to novērst vasarā? 0

“Man ziemās aizsalst ūdensvads, kā šovasar to novērst?” 
Mirdza Pļaviņās

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Ūdensvada aizsalšanai var būt vairāki iemesli – sniega trūkums, bargs sals, tomēr galvenais parasti ir trases seklums. Lai arī celtniecības normatīvi paredz dzeramā ūdens caurules iegremdēt teju 180 cm dziļumā, virs tām bieži vien ir tikai 70 – 80 cm. Ja ziema ir silta un sniega daudz, problēmu nav. Ūdensapgādes speciālisti stāsta, ka lielā (ap -20 °C) un ilgstošā salā augsne mēdz sasalt līdz 1,40 m dziļumam.

– Ūdensvada iegremdēšana nav tā lieta, kur var ekonomēt, – uzskata tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš, – jārok vismaz 120 cm!

CITI ŠOBRĪD LASA

Daži spriež, ka nav lielas jēgas cauruli iepakot, jo augsnes mitrums sasūksies materiālā un sekli ieraktai tas nāks tikai par sliktu. Toties vismaz 120 cm dziļumā nekāda siltināšana nav vajadzīga, ja vien virs ūdensvada nav ceļš. Vienkāršāk ir pienācīgi ierakt parasto, santehnikas veikalā nopērkamo plastikāta ūdensvada cauruli. Tā ir ilgmūžīga, aizsalusi tik viegli neplīst un lietojama arī pēc atkausēšanas. Vien jālūko, kāds ir pagrabs, lai aizsalums neveidotos tur, un gruntsūdens līmenis. Daži speciālisti apgalvo, ka mitra augsne sasalst mazāk nekā sausa, iespējams, mitrums daudz ātrāk novada temperatūru un veicina zemes siltuma apmaiņu. Ja uznāk pēkšņs sals, sens un pārbaudīts līdzeklis ir lēnām tecināt ūdeni, neļaujot tam aizsalt.

– Ja ūdensvadu rok 70 cm dziļumā, var izmantot speciālas 30 mm diametra Upanor Ekoflex Aqua Single vai Ecoflex Supre Plus caurules, kuras klāj ūdensizturīga siltumizolācijas kārta, – iesaka SIA “Akvedukts” menedžeris Ingars Staune, – tomēr tik sekli ūdensvadi der tikai tad, ja virs tiem nav ne takas, ne celiņa, un ziemā ir sniegs.

Ja ūdensvads kādu iemeslu dēļ ir jāierok sekli, noder speciālie pretsala aizsardzības elektriskie apsildes kabeļi. Tie var būt aptinami ap cauruli vai ievietojami tajā, ar sensoriem pašregulējošā režīmā vai ar termoregulatoru darbināmi. Modernā ūdensvada caurulē dažreiz jau ir ievietots elektroapsildes kabelis.

– Piemēroti ir 15W/m HKR tipa apsildes kabeļi ar termoregulatoru, – iesaka SIA “RMS Heating” tirdzniecības vadītājs Jurijs Pavlovs. – Ja caurule ir lielāka par 25 mm, tai kabeli aptin, ja mazāka par 25 mm, vadu piestiprina apakšā ar pašlīpošo alumīnija lenti.

Ja tomēr gadījusies ķibele, ūdensvada atkausēšanai noder jebkura elastīga mazāka diametra caurule, kuru var tajā pamazām bīdīt uz priekšu. Karsto ūdeni var sūknēt vai liet ar spaini un piltuvi. Atpakaļ te­ko­šo ūdeni var savākt citā spainī un uzsildot izmantot atkal. Sekmes atkarīgas no aizsaluma garuma un ūdensvada līkumiem. Daži pamanās šādi atkausēt desmitiem metru garus posmus no mājas līdz akai. Ja caurulēm tiek klāt, ievērojot ugunsdrošības noteikumus, tās var sildīt ar celtniecības fēnu. Ar atklātu liesmu to darīt nedrīkst! Daži ūdensvada atsildīšanai izmanto pašregulējošos Devi kabeļus.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.