Jaunās koalīcijas mēra kandidāts ir Preiļu novada deputāts, uzņēmējs Ārijs Vucāns.
Jaunās koalīcijas mēra kandidāts ir Preiļu novada deputāts, uzņēmējs Ārijs Vucāns.
Ekrānuzņēmums no “Preiļi.Info telpa” “Facebook” konta

“Aglona netikšot aizmirsta, bet iekļaut kopējā darbā būs pagrūti!” Kas gaidāms jaunajā Preiļu novadā? 6

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Jaunajā Preiļu novadā pašvaldību vēlēšanās bija visaugstākā vēlētāju aktivitāte Latvijā – te nobalsoja 45,42% vēlētāju, ko daļēji var skaidrot gan ar aso un pamanāmo priekšvēlēšanu kampaņu, gan Preiļiem pievienoto Riebiņu, Vārkavas pašvaldību un Aglonas novada daļas centieniem iekļūt jaunā novada domē. Pirmie divi mobilizēja savus atbalstītājus balsot par vienu sarakstu, bet aglonieši bija sadalījušies pa vairākiem, tādējādi no Aglonas novada domē nebūs neviena deputāta.

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 71
16 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirms vēlēšanām malā nestāvēja arī ietekmīgais uzņēmējs, AS “Preiļu siers” valdes priekšsēdētājs Jāzeps Šņepsts, kurš publiski aicināja balsot par pārmaiņām, kas nāca par labu tiem politiskajiem spēkiem, kas tagad ir izveidojuši jauno koalīciju, atstājot ārpus tās līdzšinējo Preiļu novada priekšsēdētāju Marutu Plivdu (Latgales partija/”Jaunā Vienotība” (“JV”).

Par vairākumu vienojušies deputāti, kas pārstāv Nacionālo apvienību (NA), “Apvienības Iedzīvotāji”/Latvijas Reģionu apvienības (LRA)/Jaunās konservatīvās partijas sarakstu (JKP), LSDSP un Zaļo un zemnieku savienību. Jaunās koalīcijas mēra kandidāts ir Preiļu novada deputāts, SIA “Arka Preiļi” valdes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns, viņa vietnieki varētu būt Riebiņu novada priekšsēdis Pēteris Rožinskis (NA) un Vārkavas novada vadītāja Anita Brakovska (LSDSP). Ārpus koalīcijas paliek Latgales partija/”Jaunā Vienotība”, “Latvijas Attīstībai” un “Saskaņa”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču līdz jaunās domes sanākšanai vēl ir divas nedēļas, un pa šo laiku kaut kas vēl varot mainīties, apgalvoja tie, kas atstāti ārpus koalīcijas kodola. Mēra kandidāts Ā. Vucāns “Latvijas Avīzei” teica, ka vairākums gatavs sadarboties ar visiem, bet M. Plivdas sarakstu “iekļaut kopējā darbā būs pagrūti”. Viņš no 2013. gada bijis domes opozīcijā un uzskatot, ka varas krīze jau briedusi ilgāku laiku, ko vēlēšanas atrisinājušas.

 

Kampaņa sākās jau sen

Preiļu novadā iekļāvās tikai daļa no Aglonas novada, kura trīs pagasti – Šķilbēni, Grāveri un Kastuļina – atgriezās pie Krāslavas novada, kur tie bija agrākā Krās­lavas rajona laikos. Preiļu novads nav atjaunots agrākā rajona robežās, jo no tā nodalītais Līvānu novads ar nedaudz vairāk kā 11 000 iedzīvotājiem arī pēc šīs reformas saglabāja patstāvību un tā robežas palika nemainīgas. Jaunajā Preiļu novadā būs 17 800 iedzīvotāji.

Novada domē iekļuva septiņi no astoņiem vēlēšanās pieteiktajiem spēkiem, bet vietu skaits domē tiem ir līdzīgs un nav viena izteikta līdera. Trīs veiksmīgākie saraksti – Latgales partijas/”JV”, NA un “Apvienības Iedzīvotāji”/LRA/JKP – ieguva katrs trīs vietas, pārējie pa divām vai vienai.

Vietējie politiķi stāsta, ka priekšvēlēšanu kampaņa Preiļu novadā jau sākusies 2019. gada rudenī, kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pēc saņemtajiem iedzīvotāju signāliem ieradās pašvaldībā. Tika sākts kriminālprocess par dokumentu viltošanu personu grupā pret vairākām amatpersonām, kuru vidū bija arī M. Plivda. Viņai sākotnēji noteiktais ierobežojums ieņemt amatu vēlāk tika atcelts – M. Plivda var vadīt domi. Septembrī Daugavpils tiesa sāks skatīt šo lietu. Runa ir par viltotu aktu par atjaunotās Preiļu novada domes ēkas pieņemšanu ekspluatācijā.

M. Plivdai bija jārēķinās ar šo fonu, kā arī ar konkurējošo politisko spēku kampaņu pret tiem, kas bija pie varas Preiļos līdz šim. Taču viņas saraksts ieguva lielāko vēlētāju atbalstu – 21,56% balsu. M. Plivda pašlaik atrodas atvaļinājumā un nevēlējās komentēt pēcvēlēšanu situāciju.

No viņas saraksta ievēlētais tagadējās deputāts Juris Erts “Latvijas Avīzei” sacīja, ka par jaunās koalīcijas izveidošanu uzzinājis no “Vietējās Latgales avīzes”, jo sarunas ar viņa pārstāvēto spēku nav notikušas. Viņš atzina, ka kampaņas laikā ir piedzīvots arī “melnais PR, kas bijis vērsts tieši pret Marutas sarakstu”. J. Erts uzskata, ka tiesvedību par domes ēkas nodošanas dokumentiem varot uzlūkot no divām pusēm – taisnība, ka tur bijuši, viņaprāt, formāli pārkāpumi, bet ēka ir atjaunota un tas varētu būt viens no labi paveiktajiem darbiem. Lielo iedzīvotāju aktivitāti vēlēšanās J. Erts saista ar pašvaldību apvienošanu, jo pievienotie novadi jutušies apdraudēti un tāpēc tajos notikusi aktīva aģitācija.

 

Šņepsts gandarīts par rezultātu

Zinātāji stāsta, ka kampaņā vērotais atgādina agrākos laikus – tajā bijusi gan vēlētāju vešana uz balsošanas iecirkņiem, ko gan var skaidrot arī ar kaimiņu būšanu, kad cits citam palīdz tur nokļūt, gan rīdzinieku pārdeklarēšanās uz pašvaldību. Taču nelikumīgās darbībās neviens nav pieķerts.

Preiļu novadā valdošie neesot saudzēti arī laikrakstā “Vietējā Latgales avīze”, kas ir AS “Preiļu siers” meitas uzņēmums, ko J. Šņepsts apstiprināja. Runāja, ka viņš īpašas cerības esot saistījis ar NA sarakstu, kura galvgalī bija Riebiņu novada priekšsēdis P. Rožinskis.

Viņš domē iepriekš ievēlēts no Latvijas Zaļās partijas, bet vēl pirms tam – no Reformu partijas, no kuras 2013. gadā Preiļu novada domē bija ievēlēts arī J. Šņepsts. Savukārt NA iepriekšējās vēlēšanās bija kopīgs saraksts ar M. Plivdas pārstāvēto Latgales partiju un Latvijas Zemnieku savienību.

J. Šņepsts “Latvijas Avīzei” apgalvoja, ka nevienu politisko spēku īpaši atbalstījis neesot, bet publiski izteicis savu viedokli, ka novadā ir nepieciešamas pārmaiņas, jo “augstākā vadība ir ierauta tiesvedībās”. J. Šņepsts atzina: “Es atbalstīju pārmaiņas. Man prieks, ka iedzīvotāji ir tik izglītoti un to sapratuši. Mūsu novadā bija vislielākā aktivitāte, jo visas partijas ir labi mobilizējušas vēlētājus. Vēlēšanu rezultāti ir labi.”

 

Aglona netikšot aizmirsta

P. Rožinskis uzskata – ja jau J. Šņepsts būtu atbalstījis NA, tad tam Preiļu pilsētā būtu labāks rezultāts, nevis tikai ceturtā vieta. “Mūs izvilka lauki. Iedzīvotāji ir izteikuši savu gribu, ka ir jānāk jauniem spēkiem. Preiļu pilsētas centrs nav mainījies kopš padomju laikiem,” apgalvoja P. Rožinskis.

Viņš neko neesot dzirdējis par kādu īpašu vēlētāju nogādāšanu iecirkņos, bet tas gan tiesa, ka tie rīdzinieki, kuriem ir saikne ar šo teritoriju, izmantojuši iespēju nobalsot. Uz vaicāto par partijas piederības maiņu P. Rožinskis atbildēja, ka ar NA sakrītot uzskati, bet viņam nepatīkot ZZS saistība ar Aivaru Lembergu. Tiesa, laikā, kad P. Rožinskis pievienojās ZZS kā premjera partijai, šī saikne nebija nekur pazudusi.

P. Rožinskis sola, ka arī Aglona netiks aizmirsta, jo tā ir “tūrisma meka”, kurā tiks ieguldīti līdzekļi. “Necelsim peldbaseinu, bet investēsim infrastruktūrā,” sola priekšsēža vietnieka kandidāts. Visi aptaujātie bija vienisprātis, ka Aglonu “iegāza” tas, ka vietējie politiķi nebija vienoti, bet sadalījās pa gandrīz visiem sarakstiem. Riebiņi sava priekšsēža vadībā izveidoja NA sarakstu, bet Vārkavā vēlētājiem bija piedāvāts LSDSP saraksts, kurā ar pirmo numuru bija novada vadītāja A. Brakovska. No Vārkavas domē būs divi deputāti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Aglonas novada priekšsēdis Juris Butēvics kandidēja Krāslavas novada vēlēšanās no ZZS, bet arī nav ievēlēts. Bijusī Aglonas novada priekšsēde Ingūna Barkeviča Preiļu novada vēlēšanās bija Latgales partijas/”JV” sarakstā. Viņa “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka agloniešu sašķeltība novedusi pie tā, ka novadam nav deputātu. Taču, viņasprāt, liela loma būs pagasta pārvaldniekam, ja neskaita to, ka viņam nebūs iespējas piedalīties lēmumu pieņemšanā un iegūt to informāciju, kas pieejama deputātiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 71
16 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
17 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 300
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…” 23
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 30
3 stundas
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā 43 jauni Covid-19 gadījumi un viens sasirgušais cilvēks miris
12:14
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā un Lietuvā nedaudz vairāk nekā 300 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, netiek ziņots par kāda nāvi
12:12
LE
LETA
Uncategorized
Latvijas riteņbraucējiem Tokijas olimpiskajās spēlēs 22. un 33.vieta grupas braucienā, zelts – ekvadorietim Karapasam
12:07
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 1
55 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 8
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala: “Divu mēnešu laikā es pārvērtos par ļoti skaistu, “sakačātu” sievieti!” 4
39 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug 6
2 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 71
16 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 5
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 9
13 stundas
ME
Medības
Ziņas
VIDEO. “Sajūta nepatīkama, ka vilks praktiski staigā gar māju!” Sandis par pārsteigumu Talsu pusē 26
15 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Uncategorized
Latvijas riteņbraucējiem Tokijas olimpiskajās spēlēs 22. un 33.vieta grupas braucienā, zelts – ekvadorietim Karapasam
13 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 7
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas basketbola izlase Tokijas olimpisko spēļu turnīru sāks ar maču pret spēcīgo Poliju un kvalifikācijas turnīra pārsteigumu Beļģiju 2
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Protestu gaisotnē Tokijā atklāj XXXII vasaras olimpiskās spēles 21
18 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Ārkārtas palīdzība Vācijai: 250 miljonus papildina ar 200 miljoniem 2
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daugavpils “Noah Jurmala” futbola klubs aptur dalību virslīgā 3
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Noskaņojums ir tāds, ka tas likums tiks pieņemts!” Ašeradens par obligāto vakcinēšanos atsevišķās profesijās 136
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Nesens valdošās koalīcijas deputāts Kuldīgā rīko pasākumu “pret vakcinēšanās uzspiešanu”; policija soda par neatļautu piketu 58
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
EZA iesaka apstiprināt “Moderna” vakcīnas pret Covid-19 lietošanu arī jauniešiem no 12 līdz 17 gadiem 41
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 91
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 146
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 217
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna un Kristiāns
52 minūtes
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 300
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 8
1 diena
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 45
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 28
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Būsi gatavs aizstāvēt savu taisnību, iespējami konflikti ar autoritātēm! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam 2
1 stunda