Būdams vēstnieks Dānijā, Mihails Vaņins savās intervijās ir pieminējis arī Baltijas valstis, apgalvojot, ka tās kopā ar Poliju rada “histērisku rusofobisku troksni Eiropā”.
Būdams vēstnieks Dānijā, Mihails Vaņins savās intervijās ir pieminējis arī Baltijas valstis, apgalvojot, ka tās kopā ar Poliju rada “histērisku rusofobisku troksni Eiropā”.
Ekrānuzņēmums no “Facebook” “Embassy of Russia in Denmark”

Agresīvā stila piekritējs. Kas ir jaunais Krievijas vēstnieks, kuru Putins sūta uz Latviju? 45

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Krievijas prezidents Valdimirs Putins 28. septembrī parakstījis rīkojumu, ar kuru par vēstnieku Latvijā ieceļ Mihailu Vaņinu. Krievijas vēstnieka amats bija brīvs kopš aprīļa, kad iepriekšējais sūtnis Jevgeņijs Lukjanovs tika nosūtīts uz Baltkrieviju. Atšķirībā no sava priekšgājēja, kurš uz Latviju tika nosūtīts kā t. s. politiskais vēstnieks, turklāt nāca no Putinam pietuvināto cilvēku loka, M. Vaņins diplomātiskajā dienestā ir jau 16 gadus.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
Lasīt citas ziņas
Tomēr savulaik viņa pārcelšanu uz darbu ārlietu resorā varēja uztvert arī kā pazeminājumu, jo ar to viņš zaudēja daudz ietekmīgākus amatus.

M. Vaņins ir 61 gadu vecs, beidzis Krievijas Valsts universitātes Juridisko fakultāti un līdz 2004. gadam ieņēmis dažādus, tostarp ļoti nozīmīgus amatus Krievijas muitas sistēmā, piemēram, bija Valsts muitas komitejas priekšsēdētājs un Krievijas–Baltkrievijas muitas komitejas vadītājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ap 2000. gadu Krievijā plašu rezonansi ieguva skandāls, kuru vairāk pazīst ar nosaukumu “Mēbeļu lieta” vai “Trīs vaļu lieta” (no mēbeļu veikala nosaukuma “Trīs vaļi”), kur sākotnēji muitas iestādes un Iekšlietu ministrija vērsās pret vairākiem uzņēmumiem, vainojot tos kontrabandā, bet vēlāk lietā iesaistījās cita spēka struktūra – Federālais drošības dienests – un tika pasludināts, ka lieta tikusi safabricēta.

Gadu gaitā par to ir bijuši vairāki žurnālistikas pētījumi, atklājot arvien jaunas nepatīkamas detaļas.

Lai gan M. Vaņins šajā skandālā nav bijis tieši iesaistīts, tomēr ir versija, ka arī viņa pārcelšana no augstas muitas amatpersonas par vēstnieku ir saistīta ar šiem notikumiem.

Kā diplomāts M. Vaņins ir bijis vēstnieks Slovēnijā un Dānijā, kā arī neilgu laiku pildījis Krievijas Ārlietu ministrijas ģenerāldirektora pienākumus. Viņam ir piešķirti dažādi Krievijas un ārvalstu apbalvojumi, tostarp Makarova tipa pistole, kuru viņš 1999. gadā saņēmis no Kirgizstānas “par personīgo ieguldījumu sadarbībā starp Krievijas Federācijas un Kirgizstānas muitas dienestiem”.

Vēstnieka amatā M. Vaņins nav vairījies arī no politiskiem paziņojumiem. Piemēram, asu starptautisku reakciju 2015. gadā izraisīja viņa paziņojums, ar kuru viņš brīdināja Dāniju neizvietot savā teritorijā pretraķešu vairogus savā teritorijā, norādot: “Ja tas notiks, Dānijas karakuģi kļūst par Krievijas kodolraķešu mērķiem.”

Lielākie pasaules mediji tolaik publicēja ziņas ar virsrak­stiem “Vēstnieks draud Dānijai ar atomieročiem”, bet tā laika Dānijas ārlietu ministrs Martins Lindegārds uz to reaģēja, norādot, ka Krievija labi zina – pretraķešu vairogi ir aizsardzības ieroči un neapdraud Krieviju, tāpēc neesot iemesla šādiem paziņojumiem.

Būdams vēstnieks Dānijā, M. Vaņins savās intervijās ir pieminējis arī Baltijas valstis, apgalvojot, ka tās kopā ar Poliju rada “histērisku rusofobisku trok­sni Eiropā”.

Savā rakstā dāņu laikrakstā “Berlingske” 2018. gada februārī viņš norāda, ka Krievija neplānojot uzbrukt “nabaga” Baltijas valstīm, kā arī kritizējis Dānijas vēlmi palielināt valsts budžeta finansējumu aizsardzībai.

“Krievija tiek pasniegta kā ļaunuma sakne Eiropā, Baltijā un visā pasaulē. Taču ir skaidri redzams, ka Krievijai nekad nav bijis agresīvu plānu pret Eiropu un NATO dalībvalstīm,” rakstījis vēstnieks.

Šajā pašā rakstā viņš arī vainojis ASV, ka no tās nepārtraukti skan “provokatīvi un nepamatoti apgalvojumi” par iespējamo militāro konfliktu Eiropā. “Eiropieši regulāri mirst savu pilsētu ielās no teroristu rokām, bet no “ļauno krievu” rokām neviens dānis nekad nav miris un mūsu valstis nekad nav karojušas,” rakstījis M. Vaņins.

Šīs aktivitātes ļauj secināt, ka viņam patīk uzbrūkošs un sarkastisks stils, un ļoti iespējams, ka tas tiks uzturēts arī ierodoties Latvijā.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tomēr jāatceras, ka ārpolitiskās vadlīnijas tiek noteiktas nevis vēstniecībā, bet Maskavā un vēstnieks ir tikai izpildītājs.

Kā iepriekš norādījis politologs un bloga “Latvijas drošība” autors Andis Kudors, vēstnieka izvēlei pašlaik vairs neesot principiālas nozīmes, jo “mēs atrodamies kopējā lielajā Eiropas Savienības un NATO kuģī un mazie vēji mūs vairs nevar apdraudēt”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons 48
Lasīt citas ziņas
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
19:18
Dzīve ir sarežģīta, taču skaista. Tev šodien būs daudz iespēju par to pārliecināties! Horoskopi 24.janvārim
18:35
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
17:23
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 32
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 59
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 324
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 143
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē? 31
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski 53
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim