Foto. pexels-alex-ohan

Apdraudēti pasaules pārtikas krājumi – pie durvīm jau klauvē pamatīga “kukaiņu apokalipse” 0

Kukaiņu populācijas visā pasaulē strauji samazinās, un tas varētu apdraudēt globālu pārtikas sagādi. Taču ir lietas, ko mēs varam darīt, lai mainītu šo tendenci, par to raksta LiveScience.

Veselam
Ko nekādā gadījumā nevajag ēst un dzert tukšā dūšā: 8 pārtikas produkti, kas kaitēs kuņģim
TV24
“Tramps tikko aicināja savus cilvēkus pamest Krieviju, tas norāda, ka, iespējams, viņš gatavojas reālām darbībām,” atklāj Slaidiņš 94
“Tramps ir pamodinājis Putina ļaunāko murgu.” Vai Kremlī šobrīd valda bailes?
Lasīt citas ziņas

Iedomājies vasaru, braucienu pa šoseju un savas automašīnas vējstiklu un priekšējo resti. Tur noteikti būs daudz kukaiņu. Bet pirms 30 gadiem tavas automašīnas priekšpuse būtu bijusi ar ievērojami biezāku kukaiņu slāni. Tagad visas sezonas laikā vējstikls ir teju tīrs.

Šī parādība, ko sauc par “vējstikla testu”, liecina par plašu un ļoti satraucošu tendenci:

CITI ŠOBRĪD LASA
kukaiņu, īpaši lidojošo, kas apputeksnē daudzas pārtikas kultūras, skaits strauji samazinās.

Šis straujais kritums izjauc ekosistēmas visā pasaulē un varētu apdraudēt globālo pārtikas sagādi.

Taču pēdējo trīs desmitgažu laikā kukaiņu populācijas samazināšanās izsekošana ir izrādījusies sarežģīta, un zinātnieki ir sapratuši, ka šī ir patiesi liela problēma un tendence ir jāmaina. Taču lai tas notiktu, ir vajadzīga sadarbība visos līmeņos – jaunu apputeksnētāju dzīvotņu veidošana un pesticīdu lietošanas samazināšana.

“Kukaiņu apokalipses” laikmets

Gan kopējais kukaiņu skaits, gan sugu skaits jau gadu desmitiem samazinās gandrīz visur pasaulē, tas pamudinājis pētniekus nodēvēt situāciju par “kukaiņu apokalipsi”.

Pļavu bioloģiskā daudzveidība ir samazinājusies par 25% salīdzinājumā ar skaitļiem pirms 1995. gada.

Plaša pārskata 2025. gada dati liecina, ka kukaiņu skaits ASV pēdējo divu desmitgažu laikā ir samazinājies par 2% gadā. Savukārt Eiropā konstatēts, ka dažās valstis mežu teritorijās lidojošo kukaiņu skaits 27 gadu laikā ir samazinājies pat par 76%. Tas vērtējams kā satraucošs fakts.

Kāpēc kukaiņu kļūst arvien mazāk?

Pirmais faktors ir klimata pārmaiņas.

Planētai sasilstot, daudzviet augu ziedēšanas laiks iestājas arvien agrāk, kam dažādu kukaiņu sugu dzīves cikli nav piemēroti.

Kā rezultātā augi ziedēšanas laikā nespēj piesaistīt apputeksnētājus, bet kukaiņi vairs netiek pie saviem barības avotiem.

Savukārt ekstrēmi laikapstākļi, piemēram, sausums, viesuļvētras un stipras lietusgāzes var samazināt iepriekš it kā lielu kukaiņu populāciju skaitu, nogalinot vairāk īpatņu nekā tie spēj savairoties.

Tikmēr maigākas ziemas nāk par labu plēsējiem un parazītiem, kas pārspēj jutīgus kukaiņus,

dažos reģionos izraisot pat ekoloģisko nelīdzsvarotību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.