Ievas Salmanes foto

Baltijas valstīm joprojām ir spēkā 1993. gadā noslēgts juridiskās palīdzības līgums ar Krieviju. Vai tiešām mēs Krievijai juridiski uzticamies? 35

Drīz būs jau divi gadi kopš brīža, kad Krievija uzsāka karu Ukrainā. Daudzas valstis šajā laikā veikušas dažādus soļus un pasākumus, lai distancētos no jebkādiem sakariem ar agresorvalsti. Nereti tieši Baltijas valstis rāda paraugu citām valstīm, izvirzot Krievijai neērtus jautājumus.

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 14
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Taču visu šo laiku malā ir palikusi viena svarīga saikne ar agresorvalsti – juridiskās palīdzības līgums, kas noslēgts gan starp Latviju un Krieviju, gan Igauniju un Krieviju, gan Lietuvu un Krieviju. Lietuvas advokāts Vilius Bernatonis kaimiņzemes medijos publicējos savas pārdomas par šo tēmu, arī Latvijā šobrīd situācija ir nedaudz sakustējusies.

Lietuvas advokāts norāda, ka ir pat grūti noticēt, ka minētais juridiskās palīdzības līgums starp Lietuvu un Krieviju joprojām ir spēkā. Jau 30 gadus. Te gan svarīgi atgādināt, ka 1993. gadā, kad līgums tika noslēgts, Krievijas noskaņojums kopumā un arī pret Baltijas valstīm bija citāds. Toreiz pastāvēja cerība, ka Krievija Borisa Jeļcina vadībā kļūs par demokrātisko valstu saimes dalībnieci. Tā galu galā nenotika. Tā nu šobrīd juridiskās palīdzības līgums vēl ir spēkā, lai gan situācija ir būtiski mainījusies.
Advokāts skaidro, ka jautājums par šī līguma atcelšanu vai apturēšanu ir būtisks, jo tas aptver ļoti plašas jomas. Pirmkārt, tajā vispārīgi aplūkotas tiesiskās attiecības, tiesību principi un cilvēku tiesības uz tiesiskās aizsardzības līdzekļiem. Tāpēc šis ir reāls nolīgums starp Lietuvu un Krieviju, ka valstis sniegs pilnīgu juridisko palīdzību viena otrai, kas aptver gandrīz visas tiesiskās sadarbības jomas, tostarp sadarbību krimināllietās (liecinieku un apsūdzēto nopratināšana un nopratināšana vienā vai otrā valstī ērtības labad utt.). Šajā līgumā ir arī noteikts, ka valstis savstarpēji atzīs dokumentu, nodrošinās tiesas lēmumu izsniegšanu, bezmaksas juridisko palīdzību un ģimeņu attiecību jautājumu risināšanu, visus civilstāvokļa aktus, laulību, attiecības ar bērniem, mantojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būtībā tā ir divu valstu savstarpēja vienošanās, ka tās uzticas viena otras tiesību sistēmai. Te aktuāls ir jautājums, vai tiešām pašreizējai Krievijai varam uzticēties?

Lai gan Lietuva ārpolitikā vienmēr rīkojas drosmīgi, šķiet, tā nav noticis ar juridiskās palīdzības līgumu ar Krieviju. No otras puses, šobrīd ir īstais laiks par to runāt. Tikmēr Igaunija jau uzsākusi līguma atcelšanu, bet Latvijā par to sāktas aktīvas diskusijas.

Cik tālu esam tikuši Latvijā? Latvijas Zvērinātu advokātu padome novembra beigās nosūtījusi oficiālu ziņu Latvijas Republikas Saeimas Ārlietu komisijai par likumprojektu “Par Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līguma par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām civillietās, ģimenes lietās un krimināllietās denonsēšanu”.

Latvijas Zvērinātu advokātu padome (LZAP) ir izvērtējusi Saeimā iesniegto likumprojektu un secina, ka Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līguma par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām civillietās, ģimenes lietās un krimināllietās (“Līgums”) denonsēšanas gadījumā pastāv visaptverošs normatīvais regulējums, kas pilnvērtīgi pārņemtu Līgumā noteikto jautājumu regulējumu attiecībā uz tiesiskās palīdzības sniegšanu un savstarpēju sadarbību civillietās, ģimenes lietās un krimināllietās, jurisdikcijas (piekritības, kompetences) un piemērojamo likumu noteikšanu, kā arī spriedumu atzīšanu un izpildi.

Līgums, kas noslēgts 1993. gada 3. februārī un stājies spēkā 1995. gada 28. martā, ir divpusējs starptautisks līgums, kas regulē tiesiskās palīdzības sniegšanu un starpvalstu sadarbību civilajās, ģimenes un krimināllietas, kas ietver dokumentu izsniegšanu, ziņu sniegšanu un procesuālo darbību izpildi vienā līgumslēdzējas valstī pēc otras līgumslēdzējas valsts pieprasījuma. Papildus, Līgums paredz noteikumus par jurisdikcijas (tiesu kompetences jeb piekritības) un kolīziju normu (normu par piemērojamā likuma) izvēli, kā arī spriedumu atzīšanas un izpildes nosacījumus civilajās, ģimenes un krimināllietās.

Jānorāda, ka, neskaitot Līgumu, Latvija ir noslēgusi vien septiņus (7) līdzīgus tipveida divpusējus tiesiskās palīdzības līgumus, visus īsi pēc neatkarības atgūšanas laikaposmā no 1992. gada līdz 1997. gadam, par paraugu izmantojot bijušās PSRS tipveida divpusējos tiesiskās palīdzības līgumus. Šādi līgumi Latvijai ir noslēgti ar Ukrainu, Baltkrieviju, Uzbekistānu, Kirgīziju, Moldovu, Poliju, Igauniju un Lietuvu. Savukārt pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (“ES”) 2004. gadā tiesisko sadarbību ar ES dalībvalstīm nodrošina ES tiesību ietvars. Vienlaikus pēc Latvijas pievienošanās ES radās jautājums par nepieciešamību izvērtēt iepriekš noslēgto divpusējo sadarbības līgumu atbilstību ES tiesībām, kā arī potenciāli nepieciešamību pārslēgt šādus ES tiesību normām neatbilstošus līgumus.

Attiecībā uz tādām valstīm, kas nav ES dalībvalstis un ar kurām Latvijai nav noslēgts divpusējs tiesiskās palīdzības līgums, tiesiskās palīdzības sniegšanas noteikumus, jurisdikciju, kolīziju normas, kā arī spriedumu atzīšanu un izpildi nosaka Latvijai un attiecīgajai valstij saistoši starptautiski līgumi, kā arī katras valsts nacionālās tiesības.

LZAP norāda, ka arī Līguma denonsēšanas gadījumā pastāv visaptverošs normatīvais regulējums, kas pilnvērtīgi pārņemtu Līgumā noteikto jautājumu regulējumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām izmanto navigācijas robotus vārdā Linda un Kalevs
17:18
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
16:53
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
16:48
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas
Pētnieks: “Putins ļoti baidās no tautas revolūcijas, kādu mēs esam redzējuši citās valstīs”
TV24
Teterovskis: Gaidu, kad būs Brāļu Kokaru iela. Ceru, ka ne kaut kādā jaunajā mikrorajonā
Rietumi mēģināja sagraut Krievijas ekonomiku. Kāpēc tas nav izdevies?
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
VIDEO. Sieviete grasās precēties ar MI radītu hologrammas vīrieti
TV24
Ministrs: Mūsu pašu iedzīvotāji varētu vairāk izvēlēties vietējā ražotāja medikamentus
“Viņa viņam bija nekas” – atklājas, ka divus gadus pazudušu meiteni nogalinājis pašas tēvs
“Optiskās ilūzijas” velojosla atkal jāmaina, jo cilvēki nemitīgi krīt
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
TV24
Smiltēns: Pat tantei ar gurķu burku ir sava loma valsts aizsardzības mehānismā
Februāra pēdējā svētdiena būs lielākoties mākoņaina, naktī pūtīs stiprs vējš
Kokteilis
VIDEO. Madonna dejotāja dēļ nokrīt no krēsla uzstāšanās laikā: viņas reakcija pārsteidz pūli
Dārzs
Baklažānu sēšanas noslēpumi: pēdējais laiks sākt audzēt dēstus