Latvijā
Sabiedrība

Baltkrievijas helikopters neesot Trojas zirgs: noraida spekulācijas par spiegošanu20

Iekšlietu ministrija kategoriski noraida spekulācijas, ka Baltkrievijas helikopters Latvijā nodarbojies ar spiegošanu.

Latvijā gandrīz nedēļu uzturējās Baltkrievijas Ārkārtas situāciju ministrijas civilais helikopters “Mi-8”, kas palīdzēja veikt dzēšanas darbus Valdgales meža ugunsgrēkā. Tomēr anonīmi eksperti krievu valodā iznākošajā avīzē “Segodņa” izteikuši versiju, ka Baltkrievijas helikoptera apkalpe Latvijā varētu veikt spiegošanu. Argumentācija: Baltkrievija nav Eiropas Savienības valsts, līdz ar to tai nav saistošas ES prasības; Baltkrievijai ir ciešas saiknes ar Krieviju, un pērn abas valstis Baltkrievijas teritorijā rīkoja agresīva rakstura militārās mācības “Zapad- 2017” u. tml.

“LA” lūdza skaidrojumu par runām ap “iespējamo papilduzdevumu” Iekšlietu ministrijai. “Ministrija kategoriski norobežojas no jebkādām spekulācijām par to, ka starptautiskās sadarbības laikā īstenotā Baltkrievijas palīdzība kalpojusi citiem mērķiem,” uzsver Iekšlietu ministrijas sabiedrisko attiecību speciālists Māris Zariņš. Viņš norāda, ka valsts interesēs starp Latviju un Baltkrieviju 2002. gadā noslēgta starpvaldību vienošanās par sadarbību katastrofu, dabas stihiju un citu ārkārtējo situāciju novēršanā, kā arī to seku likvidēšanā. Tajā ir atrunātas procedūras, uz kuru pamata notiek sadarbība. “Gan šajā, gan arī citos gadījumos par personām, kuras piedalās starptautiskās palīdzības sniegšanā, tiek prasīti personas dati vīzas izsniegšanai. Ārkārtas situācijās un, ja tas ir valsts interesēs, Valsts Robežsardzei ir tiesības izsniegt vīzas arī uz robežas,” uzsver M. Zariņš. Valsts Robežsardze veikusi nepieciešamās pārbaudes helikoptera apkalpei, un ticis pārbaudīts lidaparāts.

Savukārt atļauju šķērsot Latvijas gaisa telpu konkrētajam Baltkrievijas Ārkārtas situāciju ministrijas civilās aviācijas helikopteram deva Civilās aviācijas aģentūra (CAA). “Helikopters bāzējās Talsu lidlaukā, tā maršruts tika stingri kontrolēts gan glābšanas darbu kontekstā, norādot precīzas koordinātas dzēšanas darbu maršrutos, gan no CAA puses, kas kontrolē gaisa telpu,” sacīja M. Zariņš. Tā kā samazinājusies nepieciešamība glābšanas darbu atbalstam no gaisa, helikopters otrdien atgriezies Baltkrievijā. M. Zariņš uzsvēra, ka IeM pateicas Baltkrievijas kolēģiem, par operatīvu palīdzību brīdī, kad glābšanas darbiem no gaisa bija būtiska nozīme.

Latvija ugunsgrēka dzēšanā lūdza Baltkrievijas palīdzību, un 26. jūlijā uz meža ugunsgrēku Valdgalē devās Baltkrievijas Ārkārtas situāciju ministrijas helikopters. Šo otrdien Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests atzina, ka Baltkrievijas helikoptera palīdzība meža ugunsgrēkā vairs nav nepieciešama, jo purvā vairs nenotiek degšana ar atklātu liesmu. Latvijas valdība pagājušonedēļ no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra 150 000 eiro, lai segtu izdevumus, kas saistīti ar starptautisko palīdzību no Baltkrievijas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Klāt nākotnes izvēļu laiks. Kā pieņemt pareizo lēmumu?
21 stundas
LE
LETA
Latvijā
Daugavpilī astoņos bērnudārzos nav pieejamas programmas latviešu valodā 6
21 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Vai mobings pret pašvaldībām? Reforma, kurai atpakaļceļa nav 2
21 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Pasaulē
Neizdodas palaist kosmosā jaunu raķeti
17 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
2000. gada 26. maijā. Pamatakmens leģionāru Brāļu kapiem Lestenē
10 minūtes
LE
LETA
Dabā
Šodien gaidāms vasarīgs un saulains laiks, bet lietussargs var noderēt
42 minūtes
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Latvija viena no pirmajām pasaulē, kas izmēģinās “Apple” un “Google” Covid-19 izsekošanas lietotni 3
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Kā sieviete uz Vanšu tilta vienlaicīgi sadauzīja gan policijas auto, gan dārgu “Bentliju” 4
10 stundas