Foto-Timurs Subhankulovs

Medus raža šovasar rekordliela. Kas notiks ar cenām? 1

Tie, kuri baidās, ka, nenopērkot medu laikus, var palikt tukšiniekos, satraucas velti, jo šovasar Latvijā medus raža ir rekordliela.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Dravā minūte dārga! – tā šobrīd, noņemot saimēm pilnās magazīnas, spriež biškopji. Vai pēc Līgo svētkiem ienesums beigsies, jo visas lauku puķes būs noziedējušas vai nokaltušas, tas gan esot mākoņos rakstīts un to neviens nevarot pateikt. Tā spriež Kārlis Martinsons, kurš Limbažu pusē dravo ar piecām saimītēm, no kurām katra jau pienesusi četras magazīnas un turpina čakli strādāt, nesot nektāru no baltā āboliņa atāla. Kārlis stāsta, ka sējis bitēm visu ko, bet balto cūkāboliņu atzīst par labāko nektāraugu. Viņš atceras, ka bijuši gadi, kad ap Jāņiem varējuši noņemt pirmo medu, taču ne tuvu tādos daudzumos kā šogad. “Ir redzams, ka tā manta būs!” saka Kārlis, gatavojoties medus sviešanai.

Varis Krēsliņš, kuram pieder lieldrava Neretas pusē, stāsta, ka medu izsviedis jau divas reizes. Pirmais bijis pieneņu medus, otrais pamatā ienests no meža avenēm, kas šogad ziedējušas kādas trīs nedēļas agrāk. Varis priecājas, ka pirmo reizi mūžā ievācis ļoti garšīgo pieneņu medu, jo parasti tas neizdodoties tāpēc, ka pieneņu ziedēšanas laikā vai nu regulāri līst, vai arī ir pārāk vēss. “Pēdējos trīs gadus biškopjiem gājis vairāk slikti nekā labi, toties tāds kā šis – tik labs gads manā mūžā ir pirmo reizi. Bet dravoju jau gadus trīsdesmit.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt jēkabpiliete Velga Eklone, kura kādreiz strādājusi lieldravā, bet tagad pensijas gados priecājas par bišu sanoņu nelielā hobija dravā, stāsta, ka šogad bites ne tikai strādā bez brīvdienām, bet arī nespieto. “Citugad šajā laikā spieti karājās vai visās ābelēs, bet šovasar saimes jau pienesušas trešo magazīnu un no spietošanas pagaidām miers.” Velga spriež – ja karstums turpināsies, tad gan labi nebūs, jau tagad neesot saprotams, kur šādā sausumā bites to ienesumu dabū.

Pieredzējušais biškopis Artūrs Grudovskis no Auces apgalvo, ka viņa praksē, vadājot bites uz ganībām, esot gan bijuši tikpat veiksmīgi gadi kā šis, taču spietojot šogad no simt saimēm varbūt tikai kādas divas. Viņš saka, ka šogad cerot uz izsvīduma medu, kas ilgi neesot bijis. “Izskatās, ka šogad daba to varētu iedot.”

Cenas – kā nu kuram

Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis stāsta, ka Latvijā, pēc oficiālās statistikas, ir ap 90 000 bišu saimju, taču, tā kā daudzi hobija bitenieki savu dravu nav reģistrējuši, tad reāli šis skaitlis varot būt ap 100 000 saimju. Viņaprāt, tas ir pietiekami, lai par augu labu apputeksnēšanu nevajadzētu uztraukties. “Latvijas teritoriju ar bitēm esam noklājuši blīvi. Ir pat vietas, kur bišu ir par daudz un kaimiņš ar kaimiņu labās bišu ganībās konkurē.” Visvairāk Latvijā ir nelielas bišu dravas, kurās saimju skaits nepārsniedz piecdesmit. Aizvien vairāk cilvēku turot bites viensētās un pie savām vasaras mājiņām. Diezgan daudz ir dravu, kurās ir līdz 200 saimju, taču tādu saimniecību, kas aprūpē līdz 600 saimēm, varot uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt. Šteiselis stāsta, ka neliela rosība notiekot bišu māšu peru pieniņa audzēšanas jomā, jo cena, par kādu to varot realizēt Vācijā, esot 3600 eiro/kg. Taču ziedputekšņiem šajā pašā tirgū cena neesot stimulējoša, tie maksājot lētāk par medu.

Kādas šogad varētu būt medus cenas? Lietpratējs bišu lietās domā, ka medus cena, kas pagājušajā un aizpagājušajā gadā nedaudz pacēlās, šogad saglabāsies tajā pašā līmenī. “Ar cenām būs interesanti. Būs lielas svārstības. Tie, kuri gribēs tikt vaļā no medus ātri, atdos to samērā lēti, bet tie, kuri sevi novērtē adekvāti, domāju, ka lētāk par 12 eiro litru netirgos.”

Reklāma
Reklāma

SIA “Vinnis”, kas iepērk medu vairumā, savus nodomus par šā gada cenu neatklāj. Vēl esot par agru spriest. Lieldravu īpašnieki secina – uzpircēji gaidot, kad varēšot cenu nospiest uz leju. Viņi izpauž noslēpumu, par kādu cenu medus vairumā iepirkts pērn, – 4,50 eiro/kg. Tas gan esot bijis rekords, jo tirgotājam prece bijusi vajadzīga, lai lielveikalu plauktos nezaudētu savu vietu. Turpretim šogad, lai nevajadzētu stresot, medus fasētāji esot apgādājušies ar rezervēm.