Čehijā uzieta vissenākā koka konstrukcija Eiropā 1

Čehijā uzieta senākā zināmā koka konstrukcija – aptuveni 7275 gadus veca koka grodu aka, ziņo “Journal of Archaeology Science”.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

Senatnē lielākā daļa cilvēka veidoto konstrukciju bija darinātas no koka, tādēļ līdz mūsdienām nav saglabājušās. Tomēr netālu no Ostrovas uzietā akmens laikmeta aka esot izcilā stāvoklī.

Atradums noticis, veicot izpētes darbus jaunai automaģistrālei, – norokot zemes virskārtu, atsegta 80×80 centimetrus liela, 140 cm augsta koka kārba, kura identificēta kā akas daļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kārbā iekšā atrastās keramikas atlūzas norādīja uz konstrukcijas vecumu – tās pieder Centrāleiropas pirmajai neolīta kultūrai, kas izplatījās kontinentā 5000.-4000. gadā pmē.

Eiropā zināmas kopumā ap 40 neolīta laika akas; Čehijā uzietā ir vissenākā un trešā, kas pēdējos gados atrasta šajā valstī.

Akas kārba darināta no ozolkoka un riekstkoka, sienas snostiprinātas, starp stabiem ievietojot ar akmens rīkiem apstrādātus dēļus.

Šahta, kurā ievietota kārba, sniedzās līdz gruntsūdeņiem, savukārt pati kārba tikusi vairākkārt remontēta.

Interesanti, ka nekādu apdzīvotu vietu akas tiešā tuvumā nav, – arheologi izvirzījuši hipotēzi, ka to, iespējams, izmantojuši vairāku apmetņu iedzīvotāji arī vēlākos laikos – uz akā izmantotajiem materiāliem saglabājušās pēdas no bronzas un dzelzs laikmeta rīkiem, kā arī pat senās Romas laika instrumentiem.

Arheologi, kas pēta atradumu, norāda uz tā lielo nozīmi, jo akas būvniecībā izmantotās tehnoloģijas liecina par attīstītu izpratni un spējām pielāgot apkārtējo vidi cilvēka vajadzībām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.