Politoloģe Ilga Kreituse.
Politoloģe Ilga Kreituse.
Foto: Ieva Lūka/ LETA

“Cilvēka veselību nevar nopirkt par naudu – kaut kas neiet ar ētiku un morāli kopā!” Kreituse kritizē valdības “saraustītos” plānus 94

“Mēs visi aizmirstam to, ka pasaulē jau ir bijušas situācijas, kad vakcinācija ir obligāti noteikta ar likumu,” RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” atklāj Ilga Kreituse, politoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes profesore.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
7 datumi, kuros dzimuši izredzētie: visticamāk, viņi nenojauš par kādu apslēptu talantu
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
VIDEO. “Kaut ko tādu dzīvē nebiju redzējusi!” Kristīne netālu no Valmieras vakarā sastapusies ar veselu “zoodārzu” 8
Lasīt citas ziņas

“1828. gadā Vidzemes un Kurzemes guberņā noteica vakcināciju pret bakām, kad ļoti daudzi mira. Tad arī Latvijas Republikā, kad 1926. gadā visi atceramies šīs trīs strīpiņas uz pleca, kad palika rētas no obligātās vakcīnas.

1959. gadā bija ļoti liela akcija par vakcināciju pret poliomielītu, jo cilvēki mira, palika par invalīdiem, tā kā šī situācija nav nekas jauns un ārkārtējs, tāpēc mazliet žēl, ka tie, kuriem ir jāorganizē šos process, neatskatās vēsturiski, kādas problēmas ir bijušas tolaik,” stāsta profesore.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa skaidro, ka toreiz jau ar visi nepiekrita, ne velti Čakste parakstīja likumu, kurā ir noteikta obligāta vakcinācija pret bakām.

Kā veicināt vakcināciju? “Mani mazliet aizskar tas, ka tagad sāksies loterija un tas, kurš vakcinējies, iegūs lielo balvu, nevar cilvēka veselību nopirkt par naudu – kaut kas neiet ar ētiku un morāli kopā,” Kreituse saka.

Viņai ir radusies tāda sajūta, ka šobrīd Latvijā ir izveidojusies cilvēku komanda, kuri visu laiku, tautas valodā runājot, čeko jeb pārbauda, kas notiek ārzemēs. Trūkstot kritiskā sieta Valsts kancelejā un Ministru kabinetā, kas izsijā sliktās idejas.

“Man šķiet, ka mūsu koalīcija pēdējā laikā darbojas pēc samērā populāras tautasdziesmas – tautu dēli, kuri brauc līgaviņu precēt. Tēvs solīja, māte liedza, tautiets lūdza raudādams.

Kariņš kā tēvs sola, koalīcijas iekšienē ir tā mātes daļa, kur varētu būt JKP un Nacionālā apvienība, kas tomēr liedz, un tas tautiets, kurš sarēķinājos to honorāru, ko varēs saņemt par loterijas reklamēšanu televīzijā, tur, man šķiet, ka bija simtiem tūkstošu eiro, lūdza raudādams,” Kreituse salīdzina.

Tā esot lielākā problēma, ka valdība kārtējo reizi, nevis izdiskutē un panāk lietas iekšienē un tad iznāk publiski un pasaka, ko darīs, bet it kā pieņem, ka kaut ko darīs, bet tajā pašā laikā no pašiem iekšienē nāk protesti, ka tā tomēr nedrīkst rīkoties.

“Kāpēc jūs gribat, lai cilvēki tic, ja pati valdība šādā veidā svārstās? Trūkst vienotas koalīcijas darbības, ko demonstrēt tautai. Ja paši iekšienē raustāties, tad nevar prasīt, lai cilvēki vienbalsīgi atbalsta,” viņa uzskata.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.