Publicitātes foto
Publicitātes foto
Publicitātes foto

EK ieviesusi interaktīvu tiešsaistes rīku demogrāfisko pārmaiņu prognozēšanai Eiropas Savienībā 8

Eiropas Komisija (EK) ir ieviesusi interaktīvu tiešsaistes rīku – ES “Demogrāfijas atlantu”, kas palīdz vizualizēt, uzraudzīt un prognozēt demogrāfiskās pārmaiņas Eiropas Savienībā (ES) un ko izstrādājis EK Kopīgais pētniecības centrs (JRC), aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lasīt citas ziņas

Atlants nodrošina ātru un vieglu piekļuvi ES, valstu, reģionālā un vietējā līmenī savāktiem visaptverošiem datiem un zināšanām par demogrāfiju.

Tajā iekļauti “Eurostat” oficiālie statistikas dati un prognozes, jauni dati, ko, izmantojot augstu telpisko izšķirtspēju, ir ģenerējis JRC, kā arī tematiskā informācija, kas demogrāfiskās tendences sasaista ar konkrētām rīcībpolitikām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc EK paustā, atlants palīdzēs uzlabot izpratni par demogrāfiskajām pārmaiņām un prognozēt to dinamiku.

Tas ir interaktīvs rīks, ko var pielāgot un paplašināt atbilstoši dažādu rīcībpolitiku vajadzībām un izmantot tādu politiku veidošanai, kas veicina sociālo kohēziju un sniedz labumu visiem ES iedzīvotājiem. Labāk izprotot demogrāfiju ES, EK var izstrādāt kvalitatīvākas rīcībpolitikas.

“Demogrāfijas atlants” ir publiski pieejams, un to var izmantot darbībām dažādās rīcībpolitikās, to vidū veselības, nodarbinātības, izglītības, pakalpojumu pieejamības, kā arī teritoriālās un kohēzijas politikas jomā.

EK atzīmēja, ka demogrāfiskās pārmaiņas ir viens no galvenajiem procesiem, kas veido Eiropas nākotni. Eiropas iedzīvotāji noveco, un samazinās darbspējas vecuma iedzīvotāju skaits. Jauniešu mobilitāte, ko lielākoties nosaka darba un studiju iespējas, rada gan iespējas, gan problēmas Eiropas pilsētām un lauku apvidiem.

Nesen publicētais JRC ziņojums liecina, ka laikposmā no 2015. līdz 2019.gadam darbspējas vecumu sasniedza 22,9 miljoni jauno eiropiešu, savukārt 26,6 miljoni darba ņēmēju attiecīgajā laikposmā sasniedza pensijas vecumu: tādējādi iespējamā starpība varētu būt aptuveni 3,8 miljoni darba ņēmēju.

Lai gan ar politikas pasākumiem demogrāfiskās tendences iespējams ietekmēt tikai daļēji, tie var palīdzēt nodrošināt to, ka demogrāfiskajām pārmaiņām nav negatīvas ietekmes uz ekonomiku, produktivitāti, sociālo kohēziju vai demokrātisko dzīvi. 2020.gada jūnijā EK sāka darbu šajā jomā, pieņemot ziņojumu par demokrātisko pārmaiņu ietekmi.

Reklāma
Reklāma

EK uzsvēra, ka šodien publicētais “Demogrāfijas atlants” sekmē šos centienus, apgādājot EK ar objektīvu informāciju, kas izmantojama, sagatavojot trīs būtiskas politiskās iniciatīvas: Zaļo grāmatu par novecošanu, Ilgtermiņa redzējumu par lauku apvidiem un ES stratēģiju par bērna tiesībām.

Interaktīvā rīka turpmākajos laidienos tiks iekļauta informācija par tādiem demogrāfiskajiem faktoriem kā dzimstība, mirstība un migrācijas saldo, kā arī jaunākās “Eurostat” prognozes par valstīm ārpus ES, lai 2022.gadā sniegtu demogrāfisko faktoru tvērumu par visu pasauli.

Jaunais interaktīvais rīks ikvienam interesentam ir pieejams EK interneta mājaslapā, sekojot saitei “https://migration-demography-tools.jrc.ec.europa.eu/atlas-demography/“.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.