Jānis Vitenbergs
Jānis Vitenbergs
Foto: Ieva Čīka/LETA

Ekonomikas attīstības darba grupas mērķis – stabilizēt ekonomiku, mainīt tās struktūru, attīstīt eksportspēju 1

Ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (KPV LV) vadītā attīstības darba grupa vienojusies koncentrēties uz īstermiņa ekonomiskās attīstības programmas izstrādi, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Lasīt citas ziņas

Lai radītu un īstenotu jaunus un ilgtspējīgus atbalsta pasākumus Covid-19 izplatības radīto ekonomisko seku mazināšanai, piektdien uz pirmo sanāksmi sanāca ekonomikas ministra vadītā attīstības grupa.

Strukturālas izmaiņas

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekonomikas ministrs attīstības grupai prezentēja stratēģiju Latvijai, kas tapusi kopā ar uzņēmējiem un nozaru ekspertiem. Stratēģijas mērķis – veikt strukturālas izmaiņas ekonomikā, kas orientētas uz produktivitāti un zināšanu ietilpīgu preču un pakalpojumu eksportu. Stratēģijas prioritārie virzieni ir – stabilizēt ekonomiku, mainīt ekonomikas struktūru, attīstīt uzņēmumus ar augstu eksportspēju.

“Uzņēmēji uzskata, ka patērētāju kultūra un pieprasījums pēc dažādiem produktiem un pakalpojumiem mainīsies, līdz ar to gan biznesam, gan Latvijas valdībai ir jābūt gataviem pielāgoties ātri mainīgajai videi un apstākļiem,” piebilda EM.

Skaidri atbalsta pasākumi

Savukārt Vitenbergs minēja, ka stratēģijas izstrādes laikā uzņēmēji skaidri norādīja, ka šobrīd primāri ir radīt skaidrus atbalsta pasākumus, lai Latvijas uzņēmumi var turpināt darbu noteiktajos ārkārtas apstākļos.

“Jau šobrīd uzņēmējiem pieejamas vairākas atbalsta programmas gan apgrozāmo līdzekļu piesaistei, gan darba spēka noturēšanai. Kopā ar Veselības ministriju un Slimību un profilakses kontroles centru šobrīd aktīvi strādājam pie vīrusa ietekmes mazināšanas risinājumiem, lai rūpnīcas var turpināt darbu vai atsākt ražošanu tās, kuras to ir pārtraukušas pieprasījuma izmaiņu rezultātā,” uzsvēra Vitenbergs.

Viņš atzina, ka vīrusa radītā ietekme uz ekonomiku vēl nav prognozējama, taču jau šobrīd ir skaidrs, ka, lai sasniegtu pirmskrīzes ekonomikas attīstības līmeni, būs nepieciešami vairāki gadi.

“Tāpēc valdības uzdevums ir skatīties ne tikai īstermiņā, bet arī vidējā termiņā – trīs gadu perspektīvā, lai izveidotu atbalsta mehānismus tālākajiem posmiem, kad daļa vai visi vīrusa ierobežošanas pasākumi tiks atcelti,” norādīja ministrs.

Izšķirošs brīdis Latvijas ekonomikā

Attīstības grupas dalībnieki bija vienisprātis, ka šis ir izšķirošs brīdis Latvijas ekonomikā, tāpēc nepieciešams koncentrēt visu iesaistīto institūciju resursus mērķtiecīgai un koordinētai rīcībai, lai izstrādātu plānu ekonomiskās aktivitātes atjaunošanai un papildu stimulēšanai pēc Covid-19 krīzes.

Darba grupa vienojusies, lai nodrošinātu stabilitāti iekšējā sektorā, šobrīd svarīga ir ne tikai valsts institūciju, bet arī pašvaldību proaktīva iesaiste, mērķtiecīgi nodrošinot publisko pasūtījumu īstenošanu, piemēram, infrastruktūras un mājokļu kvalitātes, ēku energoefektivitātes uzlabošanā. “Šāda veida aktivitātes sekmēs gan iekšējo patēriņu, gan ražošanas un pakalpojumu sniegšanas apjomu atjaunošanos,” atzina EM.

Darba grupas ieskatā, svarīgi priekšnosacījumi ekonomikas straujākai attīstībai būs cilvēkresursu un darba vietu pieejamībai, bezdarba un mazkvalificēto darbinieku īpatsvara samazināšanai, inovācijas kapacitātes paaugstināšanai, palielinot privātā sektora izdevumus pētniecībai un attīstībai, produktivitātes un eksporta veicināšanai, kā arī investīcijām tautsaimniecībā, paredzot dažādus finanšu instrumentus.

Ņemot vērā uzņēmēju pausto viedokli, darba grupa vienojās prioritāti koncentrēties uz īstermiņa ekonomiskās attīstības programmas izstrādi, lai uzņēmējiem būtu skaidrs, kā, ievērojot visus drošības pasākumus, tie var šobrīd turpināt darbu vai kā pēc iespējas ātrāk atsākt darbību, kādus atbalsta instrumentus valsts šobrīd var piedāvāt, un kāds atbalsts būtu nepieciešams pēc krīzes, lai stiprinātu uzņēmēju konkurētspēju.

Uzziņa:

Nākamā darba grupas sēde plānota trešdien, 29.aprīlī, kad tiks apkopoti darba grupas dalībnieku priekšlikumi un secinājumi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ekonomikas attīstības grupa izveidota ar Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) rīkojumu, un tās mērķis ir radīt daudzveidīgu atbalsta instrumentu kopumu ekonomikas stimulēšanai, mobilizējot esošos budžeta un Eiropas Savienības fondu līdzekļus, tostarp pilnveidojot esošās atbalsta programmas, kā arī īstenojot jaunus atbalsta pasākumus Covid-19 izplatības radīto ekonomisko grūtību mazināšanai, un sniegtu priekšlikumus ilgtermiņa attīstībai.

Attīstības grupas vadītājs ir Vitenbergs. Attīstības grupas locekļi ir finanšu ministrs Jānis Reirs (JV), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP), zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK), Ministru prezidenta padomnieks ekonomikas jautājumos Jānis Upenieks, Finanšu nozares asociācijas vadītāja Sanita Bajāre, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns, “Attīstības finanšu institūcijas “Altum”” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš un Latvijas Bankas ekonomists Uldis Rudkaste.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Lasīt citas ziņas
Sākotnēji brīvprātīgi: 2023. gadā profesionālajai armijai varētu piepulcēties ap 1000 jauniesaukto
Rīdzinieki, esiet atcaucīgi un izmitiniet bēgļus no Ukrainas!
Atrasta problēmas sakne: pārāk maz skolēnu lauku klasēs
Četras pašvaldības radīs jaunas vietas bērnudārzos, kopā ieguldot 11,5 miljonu eiro aizdevumos
Īpašumu nepērkam vienam gadam: jāuzmanās no negodīgu mākleru slazdiem
17:31
Sākotnēji brīvprātīgi: 2023. gadā profesionālajai armijai varētu piepulcēties ap 1000 jauniesaukto
17:13
Krievu agresors nikni uzbrūk Slovjanskai
16:45
Godinās pirmā prezidenta Čakstes veikumu ar piemiņas vietu uz AB dambja
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
Īpašumu nepērkam vienam gadam: jāuzmanās no negodīgu mākleru slazdiem
Mājas cūku audzēšanai uzliek stingrus žņaugus – uzzini kādus!
Pērtiķu bakas atklājot, turpmāk obligāti noteiks arī kontaktpersonas
“Kamēr mēs te runājam, Latvijā joprojām ienāk Krievijas gāze.” Sprūde par to, ka karš Krievijai ir ekonomiski izdevīgs
Krastiņš par akcīzi degvielai: vērojot, kāda satiksme ir Rīgā un Pierīgā, neko nevajag “laist lejā”
Trešdiena Latvijā būs mākoņaināka, daudzviet īslaicīgi līs
VIDEO. Liepājā virs jūras manīts ūdens stabs jeb virpuļviesulis
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Absolventi turpina pārsteigt! Uz izlaidumu ierodas lielizmēra atkritumu konteinerā
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Tie nav viegli darbiņi! Prinča Viljama un Keitas Midltones trim bērniem mājās ir savi pienākumi
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs