Pudždemons pagājušā gada maijā ievēlēts Eiropas Parlamentā (EP).
Pudždemons pagājušā gada maijā ievēlēts Eiropas Parlamentā (EP).
FOTO: Reuters/LETA/Scanpix

EP sākas debates par imunitātes atcelšanu katalāņu deputātiem 0

Eiropas Parlamentā (EP) ceturtdien sākušās debates par Spānijas lūgumu atcelt tiesisko imunitāti diviem katalāņu eiroparlamentāriešiem, kurus Madride vēlas aizturēt par līdzdalību 2017.gada Katalonijas neatkarības referenduma rīkošanā.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Šis lūgums nodots izskatīšanai EP tieslietu komitejai, atklāja Eva Kopača, kas ir viena no EP viceprezidentiem.

Madride lūgusi atņemt tiesisko imunitāti bijušajam Katalonijas premjerministram Karlesam Pudždemonam un bijušajam veselības ministram Tonijam Kominam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Madride ir apsūdzējusi viņus par kūdīšanu, palīdzot noorganizēt Katalonijas neatkarības referendumu.

Katalonijas valdība 2017.gada 1.oktobrī, par spīti Madrides aizliegumam, sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas.

Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, un toreizējais Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Tomēr šajās vēlēšanās separātistiem izdevās saglabāt vairākumu reģionālajā parlamentā.

Tikmēr vairāki reģiona līderi, tostarp Pudždemons un Komins, aizbēga no valsts, kamēr citi nonāca cietumā un vēlāk tika notiesāti apsūdzībās par dumpi un valsts līdzekļu izšķērdēšanu.

Pudždemons un Komins pagājušā gada maijā tika ievēlēti Eiropas Parlamentā, un Eiropas Savienības Tiesa (ES Tiesa) decembrī nolēma, ka ikvienam, kas ir ievēlēts EP, ir EP deputāta tiesiskā imunitāte no brīža, kad ir pasludināti vēlēšanu rezultāti. Pēc tiesas lēmuma Pudždemons un Komins beidzot saņēma akreditāciju un beidzot varēja ieņemt savas vietas starp EP deputātiem.

ES Tiesas lēmums attiecās arī uz katalāņu separātistu Urialu Džunkerasu, kurš arī tika ievēlēts EP, neskatoties uz to, viņš atradās pirmstiesas apcietinājumā. Katalonijas neatkarības kustība cerēja, ka viņš varētu tikt atbrīvots, bet viņš vēlāk tika notiesāts par musināšanu un pašreiz Spānijas cietumā izcieš 13 gadu cietumsodu.

Reklāma
Reklāma

Spānijas Augstākā tiesa šomēnes nolēma, ka Dzunkerasa notiesāšana “nozīmē viņa eiroparlamentārieša statusa apturēšanu”, un EP anulēja Džunkerasa deputāta mandātu.

EP bieži saņem līgumus no prokuratūras atcelt eiroparlamentāriešu imunitāti. EP ne vienmēr tam piekrīt, bet vairumā gadījumā tomēr atceļ imunitāti.

Neatkarīgi no tā, kādu lēmumu EP tieslietu komiteja pieņems, tas tiks nodots apstiprināšanai EP plenārsēdē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.