Līkloču sētas Lielbritānija.
Līkloču sētas Lielbritānija.
Ekrānšāviņi no “X”.

FOTO. Pasakaini romantiskie britu žodziņi. Tas nav skaistumam – tam “apakšā” ir tīra matemātika un praktiskums 12

Līkloču siena, serpentīna siena, lentes siena, čūsku siena, viļņotā siena, tai ir dažādi nosaukumi, – tas ir neparasts dārza sienu veids Liebritānijā, kas būvēts ar īpatnējiem izliekumiem. Tādas sākotnēji tika izmantotas Senajā Ēģiptē, bet mūsdienās vēl bieži sastopamas Safolkā Anglijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Daudz šo krokaino sienu ir tieši Austrumanglijā, kur 1600. gadu vidū Nīderlandes inženieri nosusināja Fensas purvus. Šo sienu celtniecības aizsākumi ir attiecināmi tieši uz šiem inženieriem, kuri tās nosauca par čūsku sienu.

Safolkas grāfistē ir vismaz 100 šādu sienu, divreiz vairāk nekā visā pārējā valstī. Tiek uzskatīts, ka Īstona ir šo sētu visilgākais vēl pastāvošais piemērs Anglijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tolaik šīs dārza sienas parasti tika celtas austrumu-rietumu virzienā tā, lai viena puse būtu vērsta uz dienvidiem, lai noķertu saules siltumu. Parasti čūskveida sienas tika būvētas priekšā augļu dārziem, lai uzturētu saules siltumu, aizvējā radot augļu kokiem un dārzeņiem piemērotu klimatu.

Bet, kā lēš soctīklos un dažādos vēsturiskos materiālos, kas ir būtiskākais, kāpēc šādas sienas radušās – to priekšrocība salīdzinājumā ar taisnu sienu – ir materiāla taupīšana un sienas stabilitāte vēju laikos.

Krokainajai sienai nepieciešama viena kārta ķieģeļu – tā ir plānāka, prasa mazāk materiāla, bet stabilai, taisnai sienai vajadzīgas divas kārtas ķieģeļu, lai tā noturētos.

Tiesa gan, par to tiek lauzti šķēpi, vai tiešām šī formula ir un var būt pareiza.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.