Tanku remonts Ukrainā

FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem 65

Kad Krievijas tanki nonāk ukraiņu rokās un viņu remonta darbnīcās, pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola, lai vēlāk neizsauktu uguni paši uz sevi – izdevumam “The Guardian” atklājis 44 gadus vecais Anatolijs, kurš ir tanku mehāniķis.

Reklāma
Reklāma
7 lietas, ko gudri cilvēki par sevi nekad nesaka 20
Dārgāk nekā Šveicē, Vācijā vai Dānijā. Vietnē, kas analizē dzīves dārdzību, norādīts, ka Latvijā komunālie pakalpojumi ir otrie dārgākie pasaulē
Kokteilis
“Tā ir visprastākā lielummānija un cinisms!” Grupas “Līvi” dibinātājs beidzot skaļi paudis savu viedokli par grupas pašreizējām darbībām
Lasīt citas ziņas

Tanku remonta darbnīca atrodas slepenā vietā Ukrainā, noliktavas telpās. No malas to var viegli sajaukt ar tanku kapsētu. Tur kādreizējie krievu, dažkārt arī vēl padomju laika tanki tiek pārvērsti par ukraiņu tankiem.

Laikraksts vēsta, ka beidzamajā laikā daudz esam dzirdējuši par dažādu valstu plānoto un jau sniegto atbalstu Ukrainai – par tankiem, kas iespējami tuvākajā laikā tiks nogādāti uz Ukrainu un, iespējams, spēs mainīt kara gaitu, taču, neskatoties uz visiem sabiedroto valstu pūliņiem, tieši Krievija neapzināti šobrīd ir lielākais tanku donors Ukrainai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skaidrs, ka šīs trofejas ukraiņu rokās bieži nonāk sliktā stāvoklī. Tā Anatolijs ar lepnumu žurnālistiem demonstrējis tanku T-72B3 – tas ir jaunākais vecā padomju tanka T-72 uzlabojums. Pirms četrām nedēļām tas ievests remonta darbnīcā pa tiešo no frontes līnijas. Tankam bijusi bojāta šaušanas sistēma, taču nu tā ir salabota, uzliktas papildu bruņas un tanks drīz varēs doties kaujās Ukrainas labā.

Saņemot šos tankus remonta darbnīcā, neesot laika ļauties emocijām, taču dažkārt tankos iekšā esot daudz asiņu un pat norautas cilvēku ķermeņa daļas.

Cits eksperts, kurš nodarbojas ar projektu koordinēšanu, taču pārstāvētā uzņēmuma nosaukumu drošības apsvērumu dēļ neizpauž, – 37 gadus vecais Romāns – pastāstījis, ka meistari ir ļoti aizņemti ar Ukrainas tanku remontu, tāpēc retāk pievēršas Krievijas tanku labošanai.

Viņš zina stāstīt, ka šobrīd Ukrainā daudzi uzņēmumi ir atmetuši savu ierasto biznesu, bet pievērsušies tanku, bruņumašīnu, raķešu sistēmu un citas kara tehnikas remontam un atjaunošanai. Bieži šādiem darbiem tiek saņemts finansējums no ziedotājiem, dažādiem labdarības fondiem no visas pasaules.

Visienesīgākais laiks līdz šim ir bijuši periodi, kad Krievijas karavīriem ātri nācies atkāpties no kādām jau ieņemtām teritorijām, piemēram, Harkivas apgabala. Tas ukraiņiem pie pašām durvīm esot atstājis labu tanku piedāvājumu. Sajūta esot bijusi kā ieiet veikalā un izvēlēties, kuras preces paņemsi sev. Taču ne vienmēr tā veicas, citkārt tiek laboti arī tiešām veci tanki. Nesen jau pieminētais Anatolijs esot remontējis tanku, kas ražots 1982.-1987. gados.

Reklāma
Reklāma

Anatolijs demonstrē vēl kādu tanku – T62, kas datēts apmēram ar 1970. gadu un pirms 3 mēnešiem atvests uz darbnīcu no Harkivas: “Šis vecais tanks vairs nav piemērots karam, taču mēs esam tam nogriezuši augšdaļu un plānojam to pārvērst par evakuācijas transporta līdzekli, kas varēs vilkt smago bruņu tehniku, kas kaut kur ir iestrēgusi.”

Kā izskatās tanku remonta darbnīcā? Metāla presēšanas, lodēšanas un kalšanas trokšņi, kā arī tvertņu izplūdes gāzu smaka padara šo par diezgan sarežģītu darba vietu. Telpās ir auksts un netīrs, tāpat nemitīgi jābaidās, ka Krievija atklās šo vietu un iznīcinās. Te strādājot 30-50 cilvēki, kas te atrodas 7 dienas nedēļā.

Vaicāts par emocijām, darot šādu darbu, Anatolijs stāsta, ka tankos bieži atrod dažādas krievu karavīru personiskās mantas, taču no tām ātri atbrīvojas, lai nebūtu lieki jādomā. Kāda ir sajūta, strādājot ar tankiem un bruņumašīnām, kas uz Ukrainu atsūtītas, lai nogalinātu viņa tautiešus? Anatolijs saka: “Es par to nedomāju. Es tikai priecājos, ka varam to visu iegūt bez maksas.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.