Latvijā
Rīga

FOTO, VIDEO: Sākas „Staro Rīga”1


"Staro Rīga 2019"
"Staro Rīga 2019"
FOTO: Karīna Miezāja

Piektdienas, 15. novembra, vakarpusē ar lāzeru uzvedumu „Linea Temporis” atklāts gaismas festivāls „Staro Rīga 2019”, kas ir viens no valsts svētku pasākumiem.

Tā kā Gaismas festivāla tēma šogad ir četras dimensijas, tad arī tā atklāšana notika zīmīgā vietā – Sv. Pētera baznīcā, kas simboliski ir augstākā vertikāle pilsētā, un tās tornis iemirdzējās, pierādot, ka viss, kas vērsts uz augšu, šķeļ tumsu, lai gaisma starotu pāri visam.

Lāzeru uzvedumu veidojuši igauņu mākslinieki. Ar lāzeriem tiek zīmēta Rīgas panorāma, Rīgas gailis, un teksts „Staro kopā ar Rīgas Brīvostu”.

Uzvedumā izmantoti 258 lāzeru stari un igauņu komponistu mūzika. Kopumā uzvedums ilgst 14 minūtes.

Sirreālais mūzikas un gaismas ceļojums veidots divās daļās. Pirmajā daļā igauņu komponista Roberta Jūrjendāla (Robert Jürjendal) skaņdarbs „Tad dienas ir gaišākas kā baltas” („Then the days are Lighter then white”) ir kā laika tunelis citā dimensijā.

Otrās daļas 100 lāzerstaru horeogrāfija veidota ar jaunā igauņu komponista Pērta Ūsberga (Pärt Uusberg) skaņdarbu „Mūžības vējos” („Igaviku tuules”), kas komponēts 2019. gada Igaunijas Dziesmu svētkiem. Tas ir garīgs muzikāls gaismas ceļojums uz apsolīto zemi, uz mājām un mūsu sirdīm.

Starptautiskais gaismas festivāls „Staro Rīga” notiks no 15. līdz 18. novembrim. Pavisam šogad festivālā būs apskatāmi 35 gaismas mākslas objekti, kas sadalīti divās programmās.

Festivāla pamatprogrammai objekti tika izvēlēti mākslinieku konkursa kārtībā, bet otru programmu veidojuši „Staro Rīga” sadarbības partneri, un tajā iekļauti 12 objekti.

Šā gada festivālā piedalās mākslinieki no sešām valstīm – Latvijas, Igaunijas, Dānijas, Vācijas, Francijas un Lielbritānijas. Rīkotāji informē, ka objektu izvietojums būs gana intensīvs un viegli sasniedzams, pārsvarā lokalizējoties vecpilsētā un Rīgas centrā.

Taču trīs ne mazāk apskatīšanas vērti festivāla objekti atradīsies arī attālāk no pilsētas centrālās daļas – Starptautiskajā lidostā „Rīga”, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā un Āgenskalna tirgū.

Festivālā pirmoreiz būs arī īpašo notikumu programma, kuras ietvaros varēs apskatīt, piemēram, starptautisku atzinību guvušo leģendārā britu multimākslinieka Braeina Īno instalāciju „77 miljoni gleznu”.

Tā atradīsies „Rīgas mākslas telpā” vai apmeklēt populārās Latvijas popdziedātājas Aminatas jaunā minialbuma prezentāciju skvērā pie Latvijas Nacionālās operas, kur visu festivāla laiku būs izvietota arī gaismas instalācija, kas tapusi, iedvesmojoties no viņas mūzikas.

UZZINI, kur izvietoti objekti

"Staro Rīga 2019"

Skatieties arī LNT Ziņu tiešraidi no Rīgas ielām:

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Latvijā
Sarmīte gribēja Centrāltirgū nopirkt biezpienu, taču pārdevēja atteicās viņu apkalpot valsts valodā 10
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Smags negadījums bēdīgi slavenā vietā: starp “fūri” un mikroautobusu iespiež vieglo auto
13 stundas
LK
Ligita Kovtuna
Latvijā
“Jūs tak esat tas nēģerītis, kas runā latviski!” Saku: “Jā, kundze!” Saruna ar Džordžu Stīlu par latviešiem un rasismu 17
Intervija 16 stundas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Pirmais, kas jāņem vērā, ir cilvēka cieņa.” Intervija ar Satversmes tiesas tiesnesi Aldi Laviņu par garantēto minimālo ienākumu 1
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Veselam
Atkal reģistrēti septiņi jauni Covid-19 gadījumi. Daļa saistīta ar pēdējo slimības uzliesmojumu
27 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Virs Latvijas nobildē pēdējos gados spožāko komētu C/2020 F3 (NEOWISE)
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Viņš esot vienu nogriezis un tūliņ griezīšot arī otru!” Meitas slepkava atkal uz apsūdzēto sola 2
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Deputāts, Rīgas mēra amata tīkotājs, izpalīdzīgs ugunsdzēsējs. Kā Vilnis Ķirsis dzēsa degošu auto 1
2 stundas