Diāna Frīdenberga: “Vīrusa izplatības mazināšanai noteikto ierobežojumu dēļ tirgotāji spiesti slēgt agrākās tirdzniecības vietas, jo nespēj samaksāt nodokļus un norēķināties par telpu īri un uzturēšanu.”
Diāna Frīdenberga: “Vīrusa izplatības mazināšanai noteikto ierobežojumu dēļ tirgotāji spiesti slēgt agrākās tirdzniecības vietas, jo nespēj samaksāt nodokļus un norēķināties par telpu īri un uzturēšanu.”
Foto: Timurs Subhankulovs

“Varam piedzīvot ļoti smagu saimniecisko krīzi.” Tirgotāji spiesti slēgt tirdzniecības vietas, jo nespēj samaksāt nodokļus un īri 27

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Nekustamo īpašumu starpniecības uzņēmuma “Ober-Haus Real Estate Latvia” valdes priekšsēdētāju Diānu Frīdenbergu izjautāja Zigfrīds Dzedulis.

 

Vai vīrusa ietekmē nekustamo īpašumu tirgū nav iestājusies krīze?

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 108
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 39
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 7
10 stundas
Lasīt citas ziņas

D. Frīdenbergu: Nē, krīzes nav. Bet vīrusa ietekmē gan nozares uzņēmējiem, gan darījumos iesaistītajiem klientiem mainījusies vide jeb apstākļi, kādos esam spiesti strādāt. Visvairāk šo ietekmi izjuta vīrusa izplatības pirmajā vilnī, kad vēl trūka attālinātā darba pieredzes. Pašlaik, kad pāri veļas otrais vilnis, pieredze jau ir lielāka, esam iemācījušies ātrāk pielāgoties jaunajiem apstākļiem.

 

Darījumu kļuvis mazāk?

Kopš vīrusa izplatības sākuma dažos aizvadītā gada mēnešos darījumu skaits pat palielinājies. Tomēr gada griezumā tas tiešām ir nedaudz samazinājies. Iemesls – jaunajos apstākļos darījumu procedūras kļuvušas ilgākas nekā bija iepriekš. Tās ietekmē gan vīruss, gan jaunās likumos ietvertās prasības un valdības noteiktie ierobežojumi darījumu dalībniekiem – īpašumu pārdevējiem, pircējiem, starpniekiem, notāriem, kreditētājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, procedūras daļēji esam atvieglojuši gan ar elektroniskajiem parakstiem, gan attālinātajām vizītēm pie notāriem, kuru nebija vīrusa izplatības sākumā. Tomēr darījuma noslēgšanai vajag vairāk laika, nekā vajadzēja iepriekš. Mūsuprāt, daļa pircēju gaidīja arī būtisku cenu samazināšanos krīzes ietekmē, tāpēc atlika īpašumu iegādi. Bet pašlaik, saprotot, ka cenu svārstības ir minimālas, ir ieinteresēti veikt pirkumu.

 

Kurās jomās vīrusa ietekmi jūt visvairāk?

Visvairāk vīrusa ietekmē cietis tirdzniecības telpu tirgus. Piemēram, Rīgas centra ielās daudzu agrāko veikalu telpas stāv tukšas.

Tādi paši tukši agrāko veikalu skatlogi redzami arī Daugavpilī, Liepājā un citās pilsētās. Un diezin vai šo tukšumu spēs aizpildīt attālinātā tirdzniecība interneta veikalos.

To pašu var teikt arī par kafejnīcu, bāru, restorānu telpām. Pat lielveikalos palielinās tirdzniecībai neizmantotās platības. Salīdzinājumam – vēl pirms pāris gadiem bija gandrīz neiespējami atrast kādu brīvu tirdzniecības vietu. Pašlaik daudzviet tirdzniecības telpas tiek piedāvātas par ievērojami zemākām cenām, bet pircēju vai nomnieku nav.

Vīrusa izplatības mazināšanai noteikto ierobežojumu dēļ tirgotāji spiesti slēgt agrākās tirdzniecības vietas, jo nespēj samaksāt nodokļus un norēķināties par telpu īri un uzturēšanu. Diemžēl tieši šis sektors no valsts nav saņēmis gandrīz nekādu atbalstu. Ja tā turpināsies, daudzi neizturēs pārmērīgo slogu un bankrotēs.

Tā varam piedzīvot ļoti smagu saimniecisko krīzi. Atsperties un uzbūvēt visu no jauna būs diezgan sarežģīti.

 

Vai vispār būs vajadzīgi tik daudzi biroji, ja lielākā daļa uzņēmumu darbinieku sēž mājās un strādā attālināti?

Paplašinoties iespējām produktīvi strādāt attālināti, biroju tirgus patiešām varētu mainīties. Iespējams, pieaugs pieprasījums pēc mazākām biroju platībām. Iespējams, ka biroju telpas tiks pārplānotas, ierobežojot iespējas pulcēties vienkopus lielākam cilvēku skaitam. Tomēr pavisam biroji neizzudīs, tie būs vajadzīgi vienmēr. Lielai daļai sabiedrības ir nepieciešama socializācija, to nevar nodrošināt, ilgstoši atrodoties mājās.

 

Vai nesaruks ieguldījumu apjoms jaunu biroju būvniecībā un agrāk izbūvēto modernizēšanā?

Latvijā biroju tirgus ir diezgan noturīgs arī jaunajos apstākļos. Domāju, ka, par spīti vīrusa izplatībai un piespiedu dīkstāvēm, arī turpmāk tas neapsīks. Turklāt jaunu, mūsdienu prasībām atbilstošu biroju ēku Latvijā nemaz nav tik daudz.

Jau pirms Covid-19 krīzes secinājām, ka ļoti ir sarucis pieprasījums pēc telpām vecās ēkās, ar maziem kabinetiem, bez ventilācijas un citiem labiekārtojumiem, bez automašīnu stāvvietām.

Tā kā pēdējos gados palielinās pieprasījums pēc atvērtajām biroju telpām bez starpsienām, šo ēku rekonstrukcijai, iespējams, nemaz nav nepieciešami pārāk lieli ieguldījumi.

 

Vai investori gribēs ieguldīt naudu Latvijā, ja tirgus sašaurinās?

Atskatoties uz pagājušo gadu, investoru, galvenokārt – ārvalstu investoru, ieguldījumi nekustamo īpašumu – gan uzņēmējdarbībai, gan dzīvojamo telpu – attīstībā sasniedza aptuveni 300 miljonus eiro. Tas liecina, ka arī jaunajos apstākļos vēlme ieguldīt nezūd. Tas savukārt nozīmē, ka arī turpmāk būs nepieciešamas darbinieku pulcēšanās vietas, kur visu vajadzīgo apspriest, plānot un organizēt.

 

Jūsu uzņēmums strādā arī abās tuvākajās kaimiņvalstīs. Vai pandēmijas radītie apstākļi tur atšķiras?

Kā lasām plašsaziņas līdzekļos, lietuviešus vīruss skāris pat smagāk nekā mūs. Bet būvniecība Lietuvā notiek straujāk nekā Latvijā. Iespējams, ka iemesls tam ir uzņēmējdarbībai labvēlīgāki un elastīgāki likumi.

Latvijā birokrātija ir lielāka, būvniecības procedūras sarežģītākas. Arī cenas jaunajiem projektiem gan Lietuvā gan Igaunijā ir augstākas nekā pie mums.

 

Kas aizvadītā gada laikā mainījies Latvijas mājokļu tirgū?

Kopš sācis plosīties vīruss, aug daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju, lielākoties pilsētnieku, pieprasījums pēc ģimeņu privātmājām un apbūvei paredzētas zemes. Sevišķi liels pieprasījums ir Rīgas apkārtnē, 50 līdz 60 kilometru rādiusā ap galvaspilsētu.

Vīrusa izplatība liek cilvēkiem aizdomāties par iespējām uzlabot dzīves apstākļus, lai viņu bērniem un mazbērniem dzīve nebūtu jāpavada šaurā, padomju laikos celtā sērijveida dzīvoklī, riskējot saslimt ar šo bīstamo slimību.

Pieprasījuma pieaugumu pēc ģimeņu privātmājām apstiprina arī banku pārstāvji. Pašlaik bankās krietni rūpīgāk pārbauda potenciālos klientus, kuriem vajadzīgi hipotekārie kredīti. Arī pret aizdevumiem zemes iegādei bankās attieksme ir ļoti piesardzīga.

 

Vai nav tā, ka gatavu un labu ģimenes privātmāju nemaz nav tik viegli atrast?

Es teiktu tā – kurš meklē, tas arī atrod. Gadās, ka nevar atrast uzreiz, jāapbruņojas ar pacietību. Atrast var, bet vai īpašuma cena atbildīs tam budžetam, ko pircējs ir gatavs maksāt, tas ir cits jautājums. Esam novērojuši, ka kāda daļa pārdevēju nogaida cerībā, ka cenas celsies, tāpēc piedāvājums ir mazāks nekā pieprasījums.

Pieprasījums audzis pēc labiekārtotiem vidējas klases dzīvokļiem jaunajos projektos vai renovētās ēkās.

Pandēmijas laikā Rīgā dažos jaunajos projektos dzīvokļi izpārdoti pat ātrāk, nekā tas būtu noticis parastajos apstākļos, savukārt citos projektos dzīvokļu tirdzniecība iestrēgusi un daļā projektu attīstītāji pat samazinājuši cenas.

Jaunajām ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem liels atbalsts mājokļu iegādē ir valsts garantijas hipotekārā kredīta pirmajai iemaksai, kā arī Attīstības finanšu institūcijas “Altum” mājokļu atbalsta programmas “Balsts” ietvaros piešķirtā subsīdija 8000 līdz 12 000 eiro apmērā.

 

Kā vīrusa ietekmē mainījušās īpašumu cenas?

Vīrusa ietekmē par aptuveni 10–20 procentiem samazinājušās dzīvokļu īres cenas. Cenām krītot, piedāvājumā var atrast vairāk labu un kvalitatīvu īres dzīvokļu. Tomēr dzīvokļu pārdošanas cenas nav krasi mainījušās. Rīgā sērijveida dzīvojamos namos dzīvokļa cena ir vidēji 800 līdz 900 eiro par kvadrātmetru.

Jaunajos projektos – no 1800 līdz 2500 eiro par kvadrātmetru un dārgāk – ņemot vērā nama atrašanās vietu un labiekārtojumu.

 

Jūs sakāt, ka pieprasījums audzis pēc dzīvokļiem jaunbūvēs un atjaunotajās ēkās. Bet cenas tajos atšķiras divas līdz trīs reizes!

Vērtējot situāciju ar skatienu nākotnē, es uzskatu, ka atšķirība tomēr nav tik liela, lai pirktu dzīvokli morāli un fiziski novecojušos sērijveida namos. Arvien vairāk cilvēku apzinās, ka šo padomju laikā celto namu remontā, siltināšanā un apsaimniekošanā būs jāiegulda vairāk, nekā nopērkot dzīvokli jaunajā projektā, kaut arī to cenas ir divas līdz trīs reizes lielākas.

Katram pašam jāizšķiras – pirkt lētāku dzīvokli, kura uzturēšanā pēc tam jāiegulda lielākas summas, vai dārgāku, kura uzturēšana būs krietni lētāka.

 

Kā jūs – vienu no nekustamo īpašumu nozarē ilgi strādājošajiem uzņēmumiem ietekmē jaunie darba apstākļi un ierobežojumi vīrusa izplatībai?

SAISTĪTIE RAKSTI

Vislielākās bažas rada gada sākumā ieviestie grozījumi virknē likumu, tostarp mikrouzņēmumu nodokļa likmju paaugstinājums no 15 līdz pat 40%. Šajos apstākļos mazajiem uzņēmumiem būtu nepieciešams valsts atbalsts. Tā vietā ir likmju paaugstinājums, neskaidrības par jauno dzīvojamo telpu īres likumu, starpniecības likumu un citiem normatīvajiem aktiem, kuri skar nekustamo īpašumu nozari. Es gan esmu optimiste, tāpēc ceru, ka pienāks tāds laiks, kad visām grūtībām būsim laimīgi tikuši pāri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 108
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 39
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 7
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ringolds Balodis par obligāto vakcināciju pedagogiem: “Baidos, ka nebūs labi!!!” 176
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 69
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 140
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 39
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ringolds Balodis par obligāto vakcināciju pedagogiem: “Baidos, ka nebūs labi!!!” 176
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 69
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar varu mīļš nebūsi – šis tev šodien jāielāgo! Horoskopi 25.jūlijam 2
21:57
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 140
21:38
LE
LETA
Ziņas
Krievijā ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaits otro reiz sasniedz rekordaugstus rādītājus 14
21:33
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Viktors Ščerbatihs: “Es aizliedzu pirms olimpiādes vakcinēties!” 94
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 7
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…” 60
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala: “Divu mēnešu laikā es pārvērtos par ļoti skaistu, “sakačātu” sievieti!” 22
14 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē
11 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 67
18 stundas
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus? 37
18 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vietās, kur lijis mazāk, koki dārzā un mežā jau cīnās par izdzīvošanu! Kā palīdzēt lielajiem kokiem? 1
14 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas 3×3 basketbolisti Tokijā olimpiskā turnīra otrajā mačā piekāpjas Beļģijai 2
12 stundas
LE
LETA
Uncategorized
Latvijas riteņbraucējiem Tokijas olimpiskajās spēlēs 22. un 33.vieta grupas braucienā, zelts – ekvadorietim Karapasam 2
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 19
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 19
16 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 8
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug 12
16 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 108
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 5
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 100
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 168
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 229
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna un Kristiāns 1
15 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 90
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 304
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 9
2 dienas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 48
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 29
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Būsi gatavs aizstāvēt savu taisnību, iespējami konflikti ar autoritātēm! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam 3
15 stundas