Foto: TASS/ SCANPIX/ LETA

Blēžu skaits turpina pieaugt: firmas nopērk domājamo daļu un izliek ģimenes no dzīvokļiem 39

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns izplānojis, kā pasargāt no izlikšanas iedzīvotājus, kuru mājokļi viņiem pieder kopīpašumā – domājamās daļās.

 

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 86
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 33
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai tu esi gatavs tam vai ne, taču šodien daudz kas neizbēgami mainīsies! Horoskopi 27.septembrim
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Saeimā iesniegtie un 21. janvārī pirmajā lasījumā jau apstiprinātie grozījumi Civillikumā paredz apgrūtināt kopīpašuma sadalīšanu un izbeigšanu, ko pašlaik savtīgi ļaudis veikli izmanto peļņas gūšanai. Plānotie ierobežojumi skar gan privātmāju kopīpašniekus, gan tos dzīvokļu īpašniekus, kuru dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos.

 

Piecu gadu ­ierobežojums

Ar šiem grozījumiem noteiktu, ka kopīpašnieks, kurš dzīvojamā namā nopircis vai ar tiesas lēmumu ieguvis domājamās daļas, bez svarīga iemesla nevar prasīt tiesā kopīpašuma sadalīšanu un izbeigšanu piecus gadus, skaitot no dienas, kad viņa īpašuma tiesības nostiprinātas Zemesgrāmatā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Likuma grozījumi cita starpā paredz noteikt iespēju kopīpašnieku vairākumam prasīt tiesā tāda kopīpašnieka domājamās daļas atsavināšanu,

kurš savas tiesības izmanto ļaunprātīgi vai kurš nepilda pienākumus, radot būtisku kaitējumu pārējiem kopīpašniekiem.

Vairākumu noteiktu pēc kopīpašniekiem piederošo daļu lieluma, proti, prasīt viena kopīpašnieka izslēgšanu no kopīpašuma varētu tad, ja tā nolēmuši kopīpašnieki, kuriem kopā pieder vairāk nekā puse no kopīpašuma domājamām daļām.

Ja daudzdzīvokļu nama kopīpašnieku starpā nav vienprātības par kopīpašuma izmantošanu, kas Latvijā ir gana izplatīta, tad par galveno tiesa noteiktu kop­īpašuma sadalīšanu atsevišķos dzīvokļu īpašumos.

Svarīgs iemesls un būtisks kaitējums

Uz jautājumu, kādam jābūt šim svarīgajam iemeslam, lai kopīpašnieks tomēr varētu prasīt kopīpašuma izbeigšanu, Saeimas deputāte, Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere atbild, ka par svarīgu iemeslu būtu atzīstams tāds, kas vienam kopīpašniekam liedz izmantot savas kopīpašnieka tiesības vai arī viņa piedāvājumi par kopīpašuma lietošanu vai dalīšanu uzskatāmi par taisnīgiem. Bet pārējie kopīpašnieki tiem nepamatoti nepiekrīt.

Kopīpašuma dalīšanai svarīgs iemesls varētu būt arī tas, ka pārējie kopīpašnieki nepilda savus Civillikumā noteiktos kopīpašnieka pienākumus un ka visa kopīpašuma uzturēšanas slogs uzgulst vienam kopīpašniekam.

Lemjot par svarīgu iemeslu, viņasprāt, tiesai būtu jāvērtē, vai, iegūstot kopīpašuma domājamo daļu, ieguvēja mērķis bija lietot kopīpašumu, nevis peļņas nolūkā izstumt pārējos kopīpašniekus.

Jautāta, ko uzskatītu par būtisku kaitējumu, Saeimas deputāte atbild, ka tāds būtu, piemēram, kāda kopīpašnieka sistemātiska rīcība, kas vērsta pret pārējiem kopīpašniekiem. Būtisks kaitējums varot būt gan mantisks, gan nemantisks.

 

Blēdību skaits pieaug

Tieslietu ministrijā apliecina, ka aizvadītajos gados tiesās palielinājies to kopīpašuma dalīšanas jeb kopīpašuma izbeigšanas prasību skaits, kurās prasītāji lielākoties ir firmas un kurās ir dibinātas aizdomas par mēģinājumiem izspiest no īpašuma pārējos kop­īpašniekus, izmantojot Civillikumā pašlaik noteiktās tiesības.

2020. gada jūnijā – likumprojekta iesniegšanas laikā – par kopīpašuma izbeigšanu Latvijas tiesās jau bija vairāk nekā 250 lietu.

Kopīpašumā esošās ēkas Rīgā, Talsu ielā 6, viens no īpašniekiem pieprasīja tiesā izbeigt kopīpašumu, pārdodot visu ēku izsolē. To nopirka firma, kas pēc tam pārdeva to tālāk. Daži kopīpašnieki bija spiesti izvākties.
Foto: Timurs Subhankulovs

Diemžēl īpašnieki dzīvokļiem, kuri joprojām nav sadalīti atsevišķos dzīvokļu īpašumos, bieži pat nenojauš, ka viegli var pazaudēt tos, tiklīdz kādu no domājamām daļām namā nopērk firma, kurai šis pirkums vajadzīgs tikai vienā nolūkā – izspiest no īpašuma pārējos kopīpašniekus.

Tāpat kā daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji līdzīgā nelaimē var iekulties arī ģimeņu privātmāju īpašnieki, kuru ir divi, trīs vai vairāki un kuri saņēmuši to mantojumā.

Ja kāds no mantiniekiem izdomā pārdot sev piederošo domājamo daļu, tad to var nopirkt šī firma, kas pēc tam pieprasa tiesā kopīpašuma izbeigšanu.

 

Blēžiem dažādi paņēmieni

Blēžu, lielākoties firmu un viņu nolīgto juristu, lietotie paņēmieni mēdz būt dažādi. Tā kā pašlaik pēc Civillikuma nevienu kop­īpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā, viens no izplatītākajiem – prasīt tiesā kopīpašuma izbeigšanu, ar tiesas lēmumu pārdodot to izsolē.

Tikpat izplatīts paņēmiens: daudzdzīvokļu namā kāds no kopīpašniekiem iekritis parādos – nav samaksājis nekustamā īpašuma nodokli vai par komunālajiem pakalpojumiem, vai bankas kredītu.

Tad īpašuma piespiedu izsolēs parādnieka dzīvokli, kas reģistrēts kā kopīpašuma domājamā daļa, var nopirkt par sviestmaizi, tāpēc ka domājamās daļas vērtība ir vairākkārt mazāka nekā atsevišķa īpašuma vērtība. Savukārt likumā noteikto pārējo kopīpašnieku pirmpirkuma tiesību apiešanai blēži piesedz pirkumus ar fiktīvu dāvinājuma vai maiņas līgumiem.

 

Draudi tomēr ir un lieli

Zvērināts advokāts Rolands Neilands saka, ka prasības par kopīpašuma izbeigšanu daudzdzīvokļu mājām tiesā tiekot celtas jo­projām, prasot, piemēram, īpašuma pārdošanu izsolē.

Ja prasības par kopīpašuma izbeigšanu bija un ir joprojām, izbrīna tas, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns par likuma grozījumiem iestājies tikai tagad.

Vēl pirms pāris gadiem runāja pavisam ko citu, uz Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas vadītājas Ineses Lībiņas-Egneres paustajām bažām atbildot, ka kopīpašuma domājamo daļu pirkšana sabiedrībā neradot tik lielus draudus, lai darījumi ar domājamām daļām būtu jāierobežo.

Toreiz ministrs sacīja, ka kopīpašuma izbeigšanai pašlaik pilnīgi pietiekot ar Civillikumā paredzētajiem kopīpašumu izbeigšanas veidiem, tāpēc kopīpašuma izbeigšana vēl kādā citā veidā nebūtu nepieciešama. Tagad izrādās, ka draudi tomēr ir un lieli. Tikai ministrs tos saredzējis pats pēdējais.

 

Mazinās vai tikai ­aizkavēs?

Zvērināts advokāts Rolands Neilands ir pārliecināts, ka likuma grozījumi, ja tos pieņems Saeima, mazinās draudus iedzīvotājiem zaudēt pajumti. Visvairāk būšot pasargāti dzīvokļu īpašnieki namos, kuros dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos.

Vairs nevarēs izbeigt kopīpašumu, piemēram, prasot tiesā mājas pārdošanu izsolē. Būs noteikts, ka vispirms šīs mājas jāsadala dzīvokļu īpašumos.

Ja objektīvu apstākļu dēļ tas nebūs iespējams, tikai tad drīkstēs piemērot citus kopīpašuma izbeigšanas veidus.

Viņaprāt, ieguvums visiem kopīpašniekiem neatkarīgi no īpašuma veida būs arī iespēja rīkoties ar domājamo daļu kā kop­īpašuma daļējas izbeigšanas “priekšmetu”, proti, ja kāds kopīpašnieks izdomās prasīt kopīpašuma izbeigšanu visam nekustamajam īpašumam, bet pārējie tam nepiekritīs, tad ar tiesas spriedumu varēs noteikt, ka šī kopīpašnieka domājamā daļa ir atsavināma par labu pārējiem kop­īpašniekiem vai pārdodama izsolē.

Rolands Neilands domā, ka arī piecu gadu ierobežojums mazinās vēlmi blēžiem piedalīties daudzdzīvokļu māju domājamo daļu izsolēs, kā viņi to dara pašlaik.

SAISTĪTIE RAKSTI
Cits manis uzrunātais nekustamo īpašumu nozares pārstāvis, kurš nevēlējās publiski atklāt savu vārdu, gan spriež, ka pieci gadi tikai aizkavēs ātras peļņas tīkotājus.

Bet nemazinās kārdinājumu turpināt blēdības ar domājamām daļām, sevišķi tad, ja šādi var tikt pie vairākus simtus tūkstošus vai pat miljonus vērtiem nekustamiem īpašumiem. Viņaprāt, arī par likumprojektā vispārīgi minētajiem svarīgiem iemesliem un būtiskiem kaitējumiem, kuri ļautu kādam kopīpašniekam prasīt kopīpašuma izbeigšanu, tiesas varēs izspriest dažādi – nereti nemaz neiedziļinoties visos ar kopīpašumu saistītajos apstākļos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 86
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 33
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai tu esi gatavs tam vai ne, taču šodien daudz kas neizbēgami mainīsies! Horoskopi 27.septembrim
15 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
1 diena
DT
Dace Terzena
Ziņas
Dace Terzena: Nekad nebūtu varējusi iedomāties, ka mūs tik ļoti varēs sašķelt jautājums par potēšanos pret nāvējošo vīrusu 61
1 diena
Lasīt citas ziņas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Mūsu acu priekšā notiek desmitgades lielākā vētra enerģētikā. Kāpēc elektrības cenas tik drīz nekritīs?
10 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Jaunais budžets: Ministri pateicas kā “Oskarā”, pašvaldības skābā noskaņojumā, bet Kariņš priecīgs 20
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atvasara pilnā plaukumā! Septembra pēdējā nedēļa būs silta 2
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Veloinfrastruktūra pilsētā ir apzināts spiediens.” Silenieks par velojoslu risinājumiem un izmešu samazinājumu 14
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Mūsu acu priekšā notiek desmitgades lielākā vētra enerģētikā. Kāpēc elektrības cenas tik drīz nekritīs?
10:25
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai apprecējusies? Madara Kiviča soctīklos nomainījusi uzvārdu – viņa atklāj patieso iemeslu
10:23
LE
LETA
Ziņas
Ielu mākslinieks “Kiwie” par godu Gustavam Klucim radījis līdz šim lielāko “briesmoni”
09:54
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai apprecējusies? Madara Kiviča soctīklos nomainījusi uzvārdu – viņa atklāj patieso iemeslu
11 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Balvu iedzīvotāja, neapmierināta ar pašvaldības darbu, pie domes sāk badastreiku 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ielu mākslinieks “Kiwie” par godu Gustavam Klucim radījis līdz šim lielāko “briesmoni”
40 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Jaunas sejas un raidījumi! Radio “Pieci.lv” no šodienas “restartēs” savu programmu 6
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Es apzinos, ka ir dīvaini runāt par pieaugšanu 43 gadu vecumā.” Saruna ar Vladislavu Navstavševu
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Es nebūšu partijas premjera amata kandidāts!” atklāj Roberts Zīle 4
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Baltais pulverītis, Levita zvans un kovida pacientu dārgās stacijas. Nedēļas notikumu apskats 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vācijas Bundestāga vēlēšanās uzvar SPD 6
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Baktērijas lido ar 160 km/h! Kā gudri cīnīties ar apnicīgajām rudens šķavām? 6
1 stunda
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Gribi veselīgu māju – būvē no kaņepēm! Kāpēc par kaņepju spaļu vieglbetonu zinām tik maz? 1
3 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Usika triumfs Londonā – kļuvis par trīs pasaules čempiona jostu īpašnieku smagsvarā 1
1 stunda
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Politiķiem pārāk viegli manipulēt ar slikti atalgoto sabiedrības vairākumu
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Biezākā migla – Zemgalē. Kur pirmdien gaidāms vēsākais laiks? 1
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Tikai ekstrēmi optimisti var iedomāties, ka pāreja uz bezizmešu transportu notiks ātri un viegli
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids nezina, ka viņam ir jāapstājas pie diviem metriem.” Eksperts par divu metru distanci no zinātniskā viedokļa 68
1 diena
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Praktisks, simpātisks un teju par velti!” Roberto Meloni par patriotismu, ēdienu un itāļu automobiļiem 15
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 33
1 diena
GN
Gints Narogs
Stāsti
“Citiem smejot saku, ka man nav 91, bet 16.” Vecākais Vienības brauciena dalībnieks Edgars izvirzījis ambiciozu mēŗki 8
1 diena
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kur un no kā jūs gūstat prieku un optimismu? 7
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 10
2 dienas
DT
Dace Terzena
Ziņas
Dace Terzena: Nekad nebūtu varējusi iedomāties, ka mūs tik ļoti varēs sašķelt jautājums par potēšanos pret nāvējošo vīrusu 61
1 diena
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei? 19
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Gaidāms labvēlīgs laiks svarīgu lēmumu pieņemšanai! Horoskopi no 27. septembra līdz 3.oktobrim 1
1 diena