Niedres. Ilustratīvs attēls
Niedres. Ilustratīvs attēls
Foto. LETA © Ivars Soikāns

Igauņiem biznesu ilgi nav jāizgudro – no niedrēm taisīs salmiņus. Investors ar miljoniem jau klāt 35

Igaunijas uzņēmums Reedest plāno no vietējām niedrēm saražot miljonu salmiņu dienā. Videi draudzīgas alternatīvas vienreiz lietojamām plastmasām tagad ir visur, tomēr papīra salmiņi turpina rosināt strīdus un patiesībā nav visai ērti, ja tos jālieto ilgāku laiku.

Reklāma
Reklāma
7 dārzeņi, kas palīdz atbrīvoties no taukiem vidukļa zonā, ja tos patērē katru dienu
Putina draudi iebrukt Baltijā un izraisīt Eiropā jaunu karu ir jāuztver nopietni, brīdina bijušais ASV armijas ģenerālis 164
Klusā okeāna ūdeņos atklāta būtne, kuras dzīves ilgums ir cilvēka prātam neaptverams
Lasīt citas ziņas

Lai gan papīra salmiņi ir ilgtspējīgāki, tie ir plaši kritizēti par izturības trūkumu un nepraktiskumu, tie ātri kļūst mitri un sasūcas. Tirgū ir arī atkārtoti lietojami salmiņi, taču bieži vien tie ir pārāk dārgi viesnīcām, restorāniem un ēdināšanas iestādēm. Turklāt var būt grūti uzturēt atkārtoti lietojamu salmiņu higiēnu. Tagad Igaunijā tiem taps neparasta alternatīva, par to plašāk raksta portāls investinestonia.com.

Igaunijas uzņēmums Reedest, kas no vietējām niedrēm ražo vienreizējās lietošanas salmiņus dzeršanai, pagājušajā gadā nodrošināja 3 miljonu eiro inestīcijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis finansējums tiks izmantots, lai izstrādātu un paplašinātu automātisko ražošanas līniju ar mērķi Igaunijā saražot līdz vienam miljonam dabīgo salmiņu dienā.

Tirgus ir milzīgs un gatavs paplašināties — Eiropā cilvēki katru gadu izmanto vairāk nekā 25,3 miljardus vienreiz lietojamu salmiņu, liecina jaunākie aprēķini.

Viens miljons salmiņu dienā

“Reedest” izpilddirektore Grete Rīma skaidroja, ka vidēji no viena niedru kātiņa var pagatavot 400 salmiņu. “Pateicoties Francijas un Igaunijas investoru atbalstam, mēs Pērnavas apriņķī, Ahastes ciemā, attīstām automātisko ražošanas līniju, lai dienā apstrādātu gandrīz 2500 kātiņu. Ar šādu apjomu mēs Igaunijā varam saražot līdz pat miljonam salmiņu dienā,” sacīja Reedest izpilddirektore Grete Rīma.

Saskaņā ar plānu vērienīgā ražošana pilnu jaudu sasniegs 2024. gada maijā. Produkts ir pieejams divos izmēros, 14cm un 19cm.

“Reedest pieeja ir tendēta zaļajā jomā, un investori priecājas būt par daļu no šādas veida ražošanas Igaunijā,” sacīja ārvalstu investoru pārstāve Trīna Bučetone.

Eiropas Savienība 2021. gadā aizliedza plastmasas salmiņus visās dalībvalstīs, taču no papīra izgatavotās alternatīvas joprojām nav kļuvušas populāras. Turklāt tagad ir aizdomas par to ietekmi uz veselību.

Beļģijā Antverpenes Universitātes pētnieku novērtētie papīra salmiņi saturēja pat vairāk “mūžīgo ķīmisko vielu” nekā plastmasas.

Unikāla pieeja

Reedest ražošanas līnijā niedres tiek apstrādātas mehāniski, un šā salmiņa ražošanā netiek izmantotas nekādas piedevas.

Reklāma
Reklāma

Salmi ir 100% dabīgi un pēc to lietošanas tos var iemest bioloģiski noārdāmo pārtikas atkritumu konteinerā. Salmi sadalās kompostā mazāk nekā gada laikā.

Reedest dibinātājiem ir pieredze šādu dabīgo dzeramo salmiņu ražošanā kopš 2015. gada, kad tirgū tika laisti pirmie niedru salmiņi ar nosaukumu Pillirookõrs. Tomēr ideālās ražošanas līnijas izveide uzņēmumam prasīja 4 gadus.

“Tā kā neviena niedre nav vienādas formas, diametra vai krāsas ziņā, liela mēroga ražošanai ir nepieciešama novatoriska rūpnieciskā automatizācija, kas izmanto sensorus un mašīnmācīšanās algoritmus, lai ņemtu vērā niedru mainīgumu,” skaidroja Rīma.

Lai īstenotu savu mērķi – saražot vienu miljonu vienreizlietojamo salmiņu dienā, uzņēmumam gadā nepieciešams izcirst niedres aptuveni 200 hektāru platībā. Igaunijā, upju, ezeru un purvu zemē, to ir daudz.

Saskaņā ar 2007.gadā veikto pētījumu Igaunijā kopējā niedru platība ir vairāk nekā 27 000 hektāru.

Tagad tiek veikti nepieciešamie piesardzības pasākumi, lai nodrošinātu ilgtspējīgu to ieguvi. Arī niedres, kas aug kā nezāles, ir jāpļauj, lai nodrošinātu bio-daudzveidību.

Tā kā niedres ir putniem labvēlīgas ligzdošanas vietas, Reedest ligzdošanas sezonā nepļauj.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.