Foto: SHUTTERSTOCK

Ir pienācis īstais laiks sakopt pelargonijas: kā un ar ko sākt? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

“Manas pelargonijas ir pārziemojušas. Nu jau sprīdi garas, dažām pat redzami mazi pumpuriņi. Ko tagad darīt, vai var pavairot?” – jautā Rita Jēkabpilī.

“Tagad ir īstais laiks ņemt spraudeņus un pārstādīt pelargonijas,” teic stādu audzētāja Gunita Behmane-Rudzīte. Pirmajos gados skaisti būs arī pārzieminātie podi, vēlāk tos ieteicams atjaunot. Piemēram, nekas labs neiznāks no pārzieminātā auga, ja dzinumi jau pavasarī ir veci, gari, pārkoksnējušies. Pieredze liecina, ka jaunie stādiņi tomēr veido kompaktāku augumu, zied bagātīgāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pelargonijas noteikti pārstāda jaunā substrātā, jo pērnā augsne ir izlietota. No laistāmā ūdens vien augs neveidosies kupls. Pelargonijām piemērota dēstu augsne (speciāli podu puķēm). Tai jāsatur rupjā frakcija, lai augsne nesablīvētos, būtu labāk aerēta, saknes varētu elpot. Parasti šim speciālajam substrātam ir pievienotas papildvielas mitruma saglabāšanai un augu barošanai.

Šos augus pagaidām nevar stādīt pārāk lielos traukos (puķu kastēs), kur tām paredzēts augt – pēkšņi nokļūstot pārāk lielā plašumā, puķes saknītes apjuks, un tās var viegli pārlaistīt. Vēl nav īstais laiks puķu kastu kompozīciju veidošanai. Turklāt katrā pārstādīšanas reizē augs tiek pie svaiga, pilnvērtīga substrāta.

Substrātam jābūt svaigam. Nevar ekonomēt, ieberot poda apakšā dārza augsni, jo tā sablīvējas, var saturēt slimību ierosinātājus, kaitēkļus.

Stimulē zaļo fāzi

Ja puķi vēl nevar pārstādīt, to vismaz samēslo. Ja pārstāda tagad, līdz mēslošanai jānogaida divas nedēļas. Katrs pats var izvēlēties mēslošanas režīmu. Viens variants – mazliet pievienot barību katrā laistīšanas reizē (izdala instrukcijā paredzēto nedēļas devu pa dienām). Otrs variants – barot reizi nedēļā, uzlejot visu mēslošanas līdzekļa devu.

Patlaban svarīgi augiem izveidot kuplu augumu. Tāpēc jādod aktīvai veģetācijai paredzētais mēslojums, kurā bagātīgi ir slāpeklis. Vēlāk varēs dot ziedēšanas fāzei paredzēto.

Ja pelargonija jau gatavojas ziedēt, tas nav nekas labs. Šādus pāragrus ziediņus labāk nokniebt, lai augs lieki netērē spēku. Patlaban svarīgākais ir izveidot glītu, kompaktu, bagātīgi lapotu augumu un tikai tad domāt par ziedēšanu pavasara beigās, vasaras sākumā.

Katru sezonu podaugiem jāiegādājas svaigs mēslojums. Šķūnītī izsalušais nav prognozējams.

Spraudeņi jauniem augiem

Foto: SHUTTERSTOCK
Foto: SHUTTERSTOCK
Foto: SHUTTERSTOCK

Tām pelargonijām, no kurām nolemts ņemt spraudeņus, dzinumiem ļauj paaugties apmēram 20 cm gariem. Tad augšpusi nolauž (ap 5 cm garu, ar diviem trim lapu pāriem). Galotnītes pumpuru izkniebj, lai augs domā par iešanu kuplumā, ne stiepšanos garumā.

Reklāma
Reklāma

Pelargonijas ir pieticīgas un dzīvelīgas, tāpēc var mēģināt apsakņot arī atlūzušos, pērnos vai jaunos dzinumus, galotnītes. Šādai riska grupai var vienā podiņā spraust vairākus dzinumus cerībā, ka kāds ieaugsies.

Apsakņošanās notiek daudz labāk, ja tiek izmantoti kādi speciālie līdzekļi, piemēram, dažādi apsakņošanās pulverīši – tajos iemērc mitru auga galiņu, līdzekļi Osmocote vai Vitmīns, kuri veicina sakņu veidošanos.

Svarīgi spraudeņiem saglabāt mikroklimatu. Šim nolūkam var uzlikt burciņu vai ielikt podu maisiņā, taču svarīgi, lai lapiņas nepieskartos segumam, jo tad var sākties puve. Arī burciņu nevajag uzlikt pārāk hermētiski, jo svarīgi, lai mazliet notiek ventilācija. Spraudenīšus ik pa laikam pavēdina, bet arī iekaltēt nedrīkst.

Garākos dzinumus noteikti saīsina (pat ja nevajag spraudeņus), lai veidotos kompakts krūmiņš.

Padoms!

Audzē no jaunstādiem

• Pelargonijas ir vienas no izturīgākajām puķēm. Tāpēc tās var pirkt arī jaunstādu vecumā un izaudzēt stādus pat mājas apstākļos, ja savu spraudeņu nav vai gribas papildināt kolekciju.

• Pelargoniju jaunuļi ir mazprasīgi salīdzinājumā ar begonijām, ledenītēm, kalibrahojām un citām puķēm, kuras istabā no jaunstādiem grūti izaudzēt.

• Jaunstādam var neņemt nost sakņu kamola apvalciņu – saknes izaugs cauri. Saprotams, ja augsne podiņā ap to būs pietiekami laba un mitra.

• Jaunstādiem svarīgi izlauzt pirmo ziediņu, jo tam ir tendence parādīties, kamēr augs vēl pārāk vārgs.

Foto: Inita Šteinberga

Pelargonijas labi pārziemojušas un sāk dzīt jaunos dzinumus. Ir laiks pārstādīt.

Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga

Izņem sakņu kamolu no poda un saudzīgi parubina saknītes, lai kamols neizjuktu, bet izbirtu vecā augsne.

Foto: Inita Šteinberga

Podu izvēlas nedaudz lielāku par veco (apmēram divu pirkstu tiesu platāku). Vajadzīgs speciāli podaugiem paredzētais rupjas faktūras substrāts. Pārstādīto augu novieto pēc iespējas gaišākā vietā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.