Nelegālie imigranti Lampedūzas salā, Itālija.
Nelegālie imigranti Lampedūzas salā, Itālija.
Foto. Scanpix/LETA.

Itālija “slēdz” Lampedūzu – diennakts laikā tur ieradušies 7000 nelegālo imigrantu. Policija atkāpjas, “iebraucēji” iejūk tūristu vidū 36

Itālijas varas iestādes slēgušas uzņemšanas “karsto punktu” Lampedūzā pēc tam, kad aizvadītajā trešdienā 24 stundu laikā ieradās 7000 bēgļu, ziņo NVO Sea-Watch, vēsta portāls Middle East Eye.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā
“Piedodiet, bet mājās jūs netiksiet!” Ukraina skaidro pavisam reālos frontes sabrukšanas iemeslus 85
TV24
Vitenbergs: Baumu līmenī ik pa brīdim izskan, ka parlamentārā sekretāre ir “nokodusi” ministri
Lasīt citas ziņas

Tūkstošiem migrantu tika izmitināti vietās, kuras NVO ir nosodījušas kā “apzināti neatbilstošas un necilvēcīgas”, kur tiekot liegts ūdens un medicīniskā palīdzība karstajos laikapstākļos.

Lampedūza ir maza sala, kas atrodas Vidusjūrā starp Tunisiju, Maltu un Sicīliju, tā ir galvenais ieceļošanas punkts daudziem nelegālajiem imigrantiem no Āfrikas,

kuri vēlas sasniegt Eiropas Savienību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sociālajos medijos publicētajos videomateriālos atklājās, ka Itālijas policija ar masu nekārtību vairogiem un nūjām dzina pārsvarā Subsahāras afrikāņu pūļus uz to nometnes vietām. Taču Sea-Watch pastāstīja “Middle East Eye”, ka trešdien varas iestādes “pametušas” centru, atstājot vietējo salas kopienu nodrošināt aizturētajiem pārtiku un ūdeni.

“Karstais punkts”, kas bija paredzēts kā pagaidu uzņemšanas vieta, pēdējos mēnešos ir saskārusies ar dramatisku pārapdzīvotību, un tajā ir astoņas reizes vairāk cilvēku, nekā bija paredzēts.

Cilvēkiem vajadzētu būt tur pavisam īsu laiku un tikt nosūtītiem uz Sicīliju, bet nu Lampedūza kļuvusi par “cietumu”. Visu vasaru karstajā laikā tur atradās ap 2000 cilvēku, lai gan vieta bija paredzēta 395 cilvēkiem.

No 1. janvāra līdz 23. jūlijam pa jūru Itālijā ieradās vairāk nekā 84 300 cilvēku, kas ir par 144% procentiem vairāk nekā iepriekšējā gadā.

No tiem 66% nokļuva Lampedūzā, salīdzinot ar 48% tajā pašā periodā iepriekšējā gadā.

Uzņēmumam Sea-Watch, kura gaisa novērošanas misija uzrauga cilvēktiesību pārkāpumus Vidusjūras centrālajā daļā, pieplūdums ir bezprecedenta. “Kopš mūsu organizācijas pirmsākumiem mēs nekad neesam redzējuši tik daudz cilvēku, kas ierodas vienā dienā,” MEE sacīja Sea-Watch pārstāvis Fēlikss Veiss.

Tas daļēji ir saistīts ar to, ka no Sfaksas Tunisijā ir palielinājies ieceļotāju skaits, apsteidzot Lībiju kā galveno izceļošanas punktu bēgļiem, kuri cenšas šķērsot Vidusjūras vidieni uz Eiropu. Saskaņā ar UNHCR datiem 2023. gada pirmajos trīs mēnešos 58% bēgļu jūras šķērsošanas šķērsoja Tunisiju.

“Es neteiktu, ka Tunisija ir jaunais migrācijas centrs, taču mēs noteikti redzam izmaiņas migrācijas maršrutā,” sacīja Veiss.

Pret melnādainajiem vērstas vardarbības vilnis, ko izraisīja Tunisijas prezidenta Kaisa Sajeda rasistiskie komentāri, ir veicinājis Subsahāras afrikāņu bēgļu skaita pieaugumu. Kopš tā laika melnādainie imigranti Tunisijā ir saskārušies ar izlikšanu no mājām, bezdarbu, patvaļīgu aizturēšanu un kolektīvu izraidīšanu uz tuksneša robežu ar Lībiju. “Iedzīvotājiem no Subsahāras Āfrikas ir kļuvis neticami bīstami palikt Tunisijā,” MEE sacīja Veiss.

Lai gan šķērsojums no Tunisijas uz Itāliju ir īsāks nekā maršruts no Lībijas, tas ir nāvējošāks, daļēji tāpēc, ka maršrutā izmantotās metāla laivas ir sliktākas.

Pēdējo divu mēnešu laikā šis maršruts ir kļuvis tik noslogots, ka SeaWatch nespēj to vairs kontrolēt –

dzelzs laivas arī apgrūtina NVO spēju atklāt nelaimē nonākušos cilvēkus, jo parastos kuģus ir grūti atšķirt vienu no šīm laivām.

Itālijā izplatās attēli, kuros redzamas nekustīgu laivu rindas, kas gaida uz piestātni un uzņemšanu, tas izraisījis sašutumu sociālajos medijos, un daudzi ceļ trauksmi par “afrikāņu armādas” iebrukumu salā.

Reklāma
Reklāma

Kad varas iestādes pameta nelegālo imigrantu centru, kuru iepriekš stingri apsargāja militārpersonas,

aizturētie tika atstāti klīstam pa pilsētu, mierīgi sajaucoties ar tūristiem, bet vietējie iedzīvotāji viņiem nodrošina pārtiku un ūdeni, un tas tiek vērtēts dažādi.

Migrantu sadursme ar policistiem Lampedūzā:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.