Ekonomika
Bizness

Kas jāzina par jauno kārtību pasta sūtījumu atmuitošanai?1


Jaunā muitošanas kārtība skar no trešajām valstīm saņemtās, tajā skaitā interneta veikalos iegādātās preces, kuru vērtība pārsniedz 22 eiro, un privātos nekomerciālos sūtījumus, sākot no 45 eiro vērtības.
Jaunā muitošanas kārtība skar no trešajām valstīm saņemtās, tajā skaitā interneta veikalos iegādātās preces, kuru vērtība pārsniedz 22 eiro, un privātos nekomerciālos sūtījumus, sākot no 45 eiro vērtības.
Foto: Timurs Subhankulovs

Sākot ar šā gada 19. novembri, Valsts ieņēmumu dienests (VID) mainījis muitojamo sūtījumu apstrādes kārtību trešo valstu pasta sūtījumu saņēmējiem. Turpmāk maksājamos nodokļus un nodevas vairs neaprēķinās muitas darbinieki, bet klientiem pašiem būs jāiesniedz muitas deklarācija VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS).

Atšķirībā no līdzšinējās kārtības privātpersonas vairs nesaņems “Latvijas Pasta” aicinājumu ar jau aprēķinātu maksājamo nodokļu summu, bet gan ar norādi, ka sūtījumam jāveic atmuitošana.

Saņemot “Latvijas Pasta” aicinājumu ar norādi “Muitojams sūtījums”, privātpersonām tagad jāizvēlas viena no divām iespējām. Pirmā – aizpildīt un iesniegt vienkāršoto vai standarta importa muitas deklarāciju Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā (EMDAS) pašam. Otrā – pilnvarot “Latvijas Pastu” vai citu pārstāvi, kas sniedz šādus pakalpojumus, nokārtot muitas formalitātes sūtījuma saņēmēja vietā.

Muitas maksājumiem pakļautas no trešajām valstīm saņemtās, tajā skaitā interneta veikalos iegādātās, preces, kuru vērtība pārsniedz 22 eiro, un privātie nekomerciālie sūtījumi, sākot no 45 eiro vērtības. Sīkāka informācija par sūtījumu saņemšanas iespējām no valstīm ārpus Eiropas Savienības un atmuitošanas kārtību norādīta VID interneta mājas lapā.

Bez papildu maksas preces iespējams atmuitot VID EDS www.eds.vid.gov.lv, augšupielādējot sūtījuma dokumentus un tiešsaistē veicot muitas maksājumus. Atmuitošanu par maksu iespējams veikt, izmantojot arī “Latvijas Pasta” muitas brokera palīdzību.

 

Kādēļ tas notika

VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls: “Līdz ar pāreju uz elektronisku muitas deklarāciju iesniegšanu par precēm, kas pasta sūtījumos tiek saņemtas no trešajām valstīm un ko piegādā “Latvijas Pasts”, pilnībā esam noslēguši elektronizācijas procesu šajā jomā, kā to paredz Savienības Muitas kodekss.

Jau no 1. oktobra tika mainīta ar kurjerpastu saņemto preču atmuitošanas kārtība, pilnībā pārejot uz elektronisku deklarāciju iesniegšanu.

Tagad elektroniski ir jādeklarē arī “Latvijas Pasta” piegādājamie sūtījumi no valstīm ārpus Eiropas Savienības, par kuriem ir jāsamaksā muitas maksājumi. Importa muitas deklarācijas aizpildīšanai un iesniegšanai vienkāršotā veidā esam izstrādājuši sistēmu, kas dod iespēju ikvienai privātpersonai sev ērtā, izdevīgā laikā un vietā ātri nokārtot muitas formalitātes. Šis e-pakalpojums iedzīvotājiem, kuri sūtījumus saņēma ar kurjerpastu, pilotprojekta režīmā bija pie­ejams jau no šī gada jūnija.

Līdz šim fiziskās personas ir noformējušas gandrīz 5600 vienkāršoto deklarāciju par kurjerpasta sūtījumiem, un tas liecina par sekmīgu un intensīvu e-pakalpojuma izmantošanu jau pārejas periodā, kas tagad ir noslēdzies.”

 

Kā tas darbojas

Vienkāršoto importa muitas deklarāciju pas­ta sūtījumiem EMDAS var noformēt, ja preču vērtība sūtījumā ir līdz 1000 EUR un preču svars nepārsniedz 1000 kg un ja uz tām neattiecas citi normatīvajos aktos noteikti ierobežojumi.

Ja uz sūtījumā esošajām precēm attiecas ierobežojumi, tad EMDAS importa muitas deklarācijas pasta sūtījumiem preču klasifikatorā “Preces apraksts” tās nebūs iekļautas. Tas nozīmē, ka tām nedrīkst piemērot vienkāršoto deklarēšanu un obligāti ir jānoformē standarta importa muitas deklarācija. Ar vienkāršotā veidā muitojamo preču sarakstu var iepazīties arī VID mājaslapā.

Persona var izvēlēties – noformēt standarta importa muitas deklarāciju pati vai izmantot pakalpojumu sniedzējus, kas pārzina muitas formalitātes.

Plašāka informācija par vienkāršotās importa muitas deklarācijas aizpildīšanu ir pieejama VID mājaslapas sadaļā “Muita – Pas­ta sūtījumi”. Informācija par standarta importa muitas deklarācijas aizpildīšanu ir pieejama VID mājaslapas sadaļā “Muita – Pasta sūtījumi – Standarta importa muitas deklarācijas aizpildīšana”.

 

Citi svarīgi muitas nosacījumi

VID atgādina, ka komerciālā sūtījumā esošām precēm vērtībā līdz 22 EUR piemēro atbrīvojumu no nodokļiem, līdz ar to par tām nav jāsniedz importa muitas deklarācija pasta sūtījumiem. Ja preču vērtība pārsniedz 22 EUR, ir jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis.

Ja preču vērtība pārsniedz 150 EUR, jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN.

Savukārt privātpersonas nekomerciālie sūtījumi (dāvanas) citai privātpersonai muitai jādeklarē, ja preču vērtība pārsniedz 45 EUR. Par precēm, kuru vērtība pārsniedz 45 EUR, ir jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN.

Uz atsevišķu preču (piemēram, akcīzes preču, smaržu un tualetes ūdeņu) sūtīšanu attiecas ierobežojumi, ar kuriem var iepazīties VID mājaslapas sadaļā “Muita – Pasta sūtījumi – Komerciāli sūtījumi un Nekomerciāli sūtījumi”. Plašāka informācija par ierobežojumiem pieejama VID mājaslapas sadaļā “Muita – Ierobežojumi un aizliegumi preču pārvietošanai”.

Saistītie raksti

Jāņem vērā, ka privātpersona pasta sūtījumā no trešajām valstīm personīgam patēriņam drīkst saņemt ne vairāk kā 1 kg (neto svars bez iepakojuma) pārtikas preču, kas nesatur dzīvnieku izcelsmes produktus, piemēram, kafiju, šokolādi, cepumus u. tml. Ja pārtikas preču kopējais svars pasta sūtījumā pārsniedz 1 kg, tad preces tiks novirzītas Pārtikas un veterinārā dienesta kontrolei, kā arī par tām nevarēs iesniegt vienkāršoto deklarāciju un būs jāiesniedz standarta muitas deklarācija.

Jauna kārtība pasta sūtījumu atmuitošanai
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
“Olmafarm” vadība paziņo, ka ir ievēlēta jaunā “Olainfarm” padome un valde
15 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Vai braukt ar liftu būs drošāk? EM izstrādājusi stingrākas drošuma prasības
16 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Pērna gada otrajā pusē Latvijā par 6,5% pieaudzis “Tax Free” pirkumu apjoms
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Inficēto skaits varētu sasniegt par 100 tūkstošus cilvēku? Vīruss, kas baida pasauli
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Vācijā un Kanadā apstiprināti pirmie Ķīnas koronavīrusa gadījumi
48 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Raimondam jāturpina pa sporta līniju, ne zemāk par prezidenta krēslu!
29 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Sports
VIDEO: Porziņģim sezonas 13. “double double” un uzvara pār “Thunder”
17 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Otrdien Latvijā apmācies laiks un vietām nedaudz līs
1 stunda