Laukos
Dārzeņi un augļi

Jaunumi augu aizsardzības līdzekļu reģistrā – dzīvie organismi0


Spānijas kailgliemezis
Spānijas kailgliemezis
Foto-LETA

Nemasys L, Nemasys H – bioloģiski līdzekļi vīnogulāju smecernieka kāpuru ierobežošanai augsnē, konteineros, podos, kā arī zemeņu stādījumos. Satur dzīvo organismu – augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Steinernema kraussei, Heterorhabditis bacteriophora). 3. reģ. klase.

Apliet augsni vai katru augu atsevišķi, kad kaitēklis ir kāpura vai kūniņas stadijā. Ja nepieciešams, atkārtot pēc 4 nedēļām. Nematodēm nonākot kukaiņu ķermenī, tiek atbrīvotas baktērijas, kuru darbības dēļ kukainis iet bojā. Nematodes vairojas mirušā kaitēkļa ķermenī un attīsta jaunu nematožu paaudzi. Ja nematodēm barības sāk pietrūkt, tās meklē jaunu upuri. Brīdī, kad nematodes vairs nevar atrast jaunus upurus, to skaits samazinās līdz dabā esošajam daudzumam augsnē.

Nemaslug – bioloģisks līdzeklis mīkstgliemežu un kailgliemežu ierobežošanai dārzeņu un krāšņumaugu sējumos un stādījumos. Satur dzīvo organismu – augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Phasmarhabditis hermaphrodita). 3. reģ. klase.

Nematodes gliemežu organismā nonāk caur ķermeņa dabiskajām atverēm, piemēram, elpošanas atverēm. Nematodēm nonākot gliemežu ķermenī, tiek atbrīvotas baktērijas, kuru darbības ietekmē gliemezis iet bojā. Nematodes vairojas mirušā kaitēkļa ķermenī un attīsta jaunu nematožu paaudzi. Brīdī, kad nematodes vairs nevar atrast jaunus upurus, to skaits samazinās līdz dabā esošajam daudzumam augsnē.

Apstrādāt augsni, kad gliemeži ir aktīvi. Ja nepieciešams, atkārtot ik pēc 6 nedēļām. Ar preparātu ierobežo maza un vidēja izmēra gliemežus (līdz 8 cm). Gliemeži vairojas septembrī, oktobrī; pārziemo olas vai nepieauguši īpatņi. Gliemeži aktivizējas, kad augi sāk augt un augsnes temperatūra ir virs 5 ºC. Jauni gliemeži parasti paliek augsnē, barojas ar trūdvielām bagātu organisko materiālu, attīstās un gaida, kad parādīsies augu dīgsti vai tiks iestādīti jaunie augi.

Nemasys – bioloģisks augu aizsardzības līdzeklis ābeļu, bumbieru, ogulāju un dažādu dārzeņu aizsardzībai. Satur dzīvo organismu – augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Steinernema feltiae). 3. reģ. klase.

Izmanto ābolu tinēja ziemojošās stadijas ierobežošanai ābeļu un bumbieru stādījumos, burkānu mušu, kāpostu mušu, sīpolu mušas, pūcīšu, garkājodu, trūdodiņu, tauriņu, zāģlapseņu un tripšu kāpuru ierobežošanai dārzeņu, krāšņumaugu, garšaugu un ogulāju sējumos un stādījumos.

Apliet augus rindās no jūnija sākuma vai pēc iestādīšanas. Atkārtoti ik pēc 2 nedēļām, kamēr ir kaitēkļi. Lai ierobežotu skudras, apliet augsni vai tieši skudru pūzni. Skudras meklēs jaunu vietu skudru pūžņa veidošanai. Ja nepieciešams, veikt atkārtotu apstrādi pēc 2 nedēļām. Lai ierobežotu tauriņus, zāģlapsenes, tripšus, apsmidzināt augus, kad kāpuri ir redzami. Nepieciešama apstrāde katru nedēļu, līdz visi kaitēkļi ir izšķīlusies. Ābolu tinēja ierobežošanai apsmidzināt stumbru, skeletzarus un augsni zem vainaga. Nepieciešams veikt apstrādes katru nedēļu, kopā 3 apstrādes.

Nemasys No Ants – bioloģisks līdzeklis skudru atbaidīšanai, kas satur augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Steinernema feltiae). 3. reģ. klase. Izmanto melno, rudo dzēlējskudru un dzelteno skudru atbaidīšanai dārzeņu, krāšņumaugu un garšaugu sējumos un stādījumos, un zālienā.

Apliet augsni vai tieši skudru pūzni. Skudras meklēs jaunu vietu skudru pūžņa veidošanai. Skudras netiek iznīcinātas, tikai atbaidītas. Tās atstāj platību, kas apstrādāta ar līdzekli. Apstrādi var veikt no aprīļa līdz septembrim, kad augsnes temperatūra virs 10 °C un kad skudras ir aktīvas.

Dzeltenās skudras būvē savus pūžņus mauriņos, rudās dzēlējskudras ir agresīvas, var dzelt, ja tiek iztraucētas. Melnās skudras pūžņus var veidot jebkurā vietā, arī zem celiņiem un gar mauriņa malām, katrā pūznī parasti mitinās 4000 līdz 7000 skudru.

Nemasys C – bioloģisks līdzeklis ābeļu, bumbieru, ogulāju un dažādu dārzeņu aizsardzībai. Satur dzīvo organismu – augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Steinernema carpocapsae). 3. reģ. klase.

Izmanto ābolu tinēja ziemojošās stadijas ierobežošanai ābeļu un bumbieru stādījumos, krastmalmušas, pūcīšu, kāpostu pūcītes un sviļņu kāpuru ierobežošanai dārzeņu un krāšņumaugu sējumos un stādījumos.

Ābolu tinēja ierobežošanai apsmidzināt stumbru, skeletzarus un augsni zem koka vainaga no jūlija beigām līdz septembrim, kamēr temperatūra ir virs 14 °C. Lai ierobežotu krastmalmušas, apstrādāt augsni vai substrātu, parādoties kaitēkļiem. Atkārtoti apstrādāt ik pēc nedēļas. Lai ierobežotu pūcīšu un sviļņu kāpurus, apsmidzināt augus vai apliet augsni, parādoties kāpuriem. Atkārtoti apsmidzināt pēc 5–7 vai 7–14 dienām.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
“Turpinām augt un investēt!” Covid-19 dēļ attīstība laukos neapstājas 1
2 dienas
LE
LETA
Laukos
“Tas izklausās pēc tāda valsts reketa.” Pārtikas ražotāji satraukti par iecerētajām izmaiņām Dabas resursu nodokļa piemērošanā
3 dienas
SK
Skaties.lv
Laukos
Zemnieks ierauts traktortehnikas krāpnieku shēmā. Kāds traktora gribētājs jau zaudējis 1800 eiro
3 dienas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
Patiesība par Valsts prezidenta ģimeni, pilsonību un izglītību. Egils Levits atbild uz “Latvijas Avīzes” jautājumiem 23
Intervija 12 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Kāpēc pēc 10 gadiem Latvijā tālbraucēju vairs nebūs? Fortūnas džentlmeņi atgriežas mājās
Speciālreportāža 23 minūtes
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Aptauja: Vai sācies Covid-19 otrais vilnis?
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Perevoščikovs: Slimnieki kļūst jaunāki un katrs trešais Covid-19 gadījums ir saistīts ar saslimšanu ārzemēs
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kāds būs B variants, ja Covid-19 dēļ mācības klātienē notikt nevarēs?
2 stundas