Ilze Jansone, “Vīru lietas”. “Dienas Grāmata”. 2020.
Ilze Jansone, “Vīru lietas”. “Dienas Grāmata”. 2020.
Ilze Jansone, “Vīru lietas”. “Dienas Grāmata”. 2020.

Joprojām par brīvību. Recenzija par Ilzes Jansones romānu “Vīru lietas” 0

Jūlija Dibovska,  “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti? 10
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Lasīt citas ziņas

Vīri un lietas – šāds nosacīts teksta sadalījums gaida Ilzes Jansones jaunākā romāna lasītāju, kurš jau atkal sastapsies ar rakstniecei svarīgajām brīvības un izvēles tēmām.

“Vīri” ir tas pamats, pie kura turas gan romāna sižeta stīga, gan paši varoņi – kaut kas līdzīgs drosmei droši vien. “Lietas” – it kā mazsvarīgas apkartējās dzīves detaļas, bet patiesībā mazas mikropasaules, par kurām nenojaušam.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Vīru lietas” ir romāns stāstos – katrs tēls atklāj visu sevi, ļaujot ielūkoties vienā vai divās savas dzīves diennaktīs. Cilvēkvaroņi ir vismaz pieci: fotogrāfs Jēkabs, bijusī mūķene Marta, aģentūras priekšniece Elžbeta, mākslas zinātnieks Justs jeb Augustīns Baumgartens, grāmatvede Elita.

Klāt nāk arī kaktuss podiņā ar uzrakstu “Just hurts”. Beigās atklājas, ka viņi bija pazīstami, tas ir, kopā dzēruši un dažreiz arī gulējuši, tomēr tā īsti nepazinuši viens otru.

“Cik pazīstami/nekustināmi/tup lieli un melni akmeņi,” kā rakstīja Māris Čaklais. Šie lielie, melnie un nekustināmie akmeņi ir Jansones romāna varoņi, jo viņi pašironiski “izcelti” kā no Rīgas dzertuvju intelektuālās publikas dzelmes pamatiem.

Un tieši sava pamatīguma dēļ neizskatās pēc tādiem, kas romāna gaitā varētu mainīties. Ar retiem, asprātīgiem izņēmumiem tos vienkārši pamazām pārklāj izdzišana.

Šoreiz un konkrēti man – bohēmisku ainu un brīvības jautājumu pilnais romāns ļoti atsauc atmiņā stāstus krājumā “Umurkumurs jeb Ardievas feminismam” (2013) – tas ir cilvēkattiecību, cilvēkizvēļu, cilvēksarunu teksts ar mūžīgo pašironiju un varbūt kādu vien autores paziņu un draugu lokam atpazīstamu prototipu vai joku klāstu.

Nu labi, autores romānu par dzīvi apkārt šoreiz atdzīvina tas, ka te apzināti radītas divas nevienlīdzīgas teksta formas: cilvēka stāsts un, piemēram, atkusušā veikala saldētavas krabīša vai tikko dzimušas mušas dzīves epizodes stāsts.

Pirmie, tātad ir “vīri” un otrie – “lietas”, it kā ironizējot par patriarhālu lietu izkārtojumu pasaulē un arī it kā nemaz neņemot ļaunā šādu izkārtojumu, jo nosaukums ir gana skanīgs un saista uzmanību.

Galvenais, kas ir izprotams no Ilzes Jansones prozas idejām – viņa stāv pāri kategorijām, pāri klasifikācijām un politiski sociālajiem virzieniem.

Vīri un lietas – šie vīri ir ikviens no mums, bet tikpat labi cilvēks ir arī lieta. Varbūt vīri mēs esam tad, kad ieslēdzam smadzenes, bet lietas – kad ļaujamies vairošanās un barošanās instinktiem.

Neviens Jansones teksts neiztiek bez Radītāja klātbūtnes, tomēr “lietu dzīves” apcerē un materiālajā skatījumā uz dzīvām būtnēm viņa pievērsusies Paula Bankovska tradīcijai, kas, protams, arī nav nekas jauns, tomēr aktuālākais piemērs mūsdienu latviešu literatūrā.

Divas tekstu formas (vīri un lietas) it kā papildina viena otru, nereti atstājot mīļuma pēcgaršu, jo – kā gan var nejust līdzi krabītim, kas atdzīvojas, vai vienradzim, kas izšķirīgā mirklī neaiziet ciemos pie Noa.

Varbūt mazāk veiksmīgi ir sarežģītībā un tēlainībā pārsātinātie stāsti, piemēram, par tārpiņu, kas mīl savu ābolu.

Jansones tēlotā lietu jeb dzīvo radību dzīve var lasītāju pārņemt tik ļoti, ka tas līdzīgām acīm sāk uzlūkot arī diezgan briesmīgi izsmējīgām, it kā atriebes krāsām zīmēto cilvēkstāsta jeb “vīru” daļas grāmatvedi, kurai kakao krāsas zeķubikses, ūsas virs augšlūpas, sirma aste un uzsvērts seksa dzīves trūkums.

Valodas slikti nomaskētā komplicētība, dažbrīd pat tāda kā zinātniska pieeja prozas struktūras veidošanā ir autores teoloģes izglītības, pasaules redzējuma un apzināti izvēlēta rokraksta sekas.

Te Jansone ir dabiska savā izpausmē, jo arī poētiskie tēli vieglu roku nāk no mitoloģiskās pasaules, nepārsātinot ēteru ar garām un pamatīgām paralēlēm, kā tas notiek, kad rakstnieks pēkšņi, it kā pats nez ko atklādams, iedarbina intertekstualitāti.

Mēs – un Jansone arī – taču zinām, ka nav iespējams radīt neko jaunu, ka viss jau ir uzrakstīts.

Tāpēc atliek tikai prātīgi rīkoties ar jau esošo tekstu un nozīmju blāķi. Līdzīgs novērojums ir arī ironijas jomā – vietās, kur varētu šaut pār strīpu, rakstniecei “Vīru lietās” izdodas noturēt joka balansu.
SAISTĪTIE RAKSTI

Iezīme, ko droši vien varēja iemācīties no absurda prozas smaida meistara Svena Kuzmina labākajiem tekstiem.

Daudz sarežģītāka Ilzes Jansones prozas poētikas sastāvdaļa ir nepateiktība jeb nevēlēšanās skaidrot par daudz – kas tik veiksmīgi saskaņojas ar krustvārdu mīklas motīvu šajā romānā (švaki pamatots, tomēr gana poētisks elements): minēt krustvārdu mīklu ir fatāls uzdevums; vēl fatālāk ir kļūt par krustvārdu mīklu radītāju pašam; romāns kā aizpildāma mīkla ar tukšiem laukumiem, iekšā atminama varoņu dzīves jēga, dažreiz tur nav ko ierakstīt, bet citreiz der arī ceļš no tukšām rūtiņām līdz jēgpilnam jautājumam. Galvenais laikam tomēr ir process.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
Krimināls
Par bezpajumtnieka slepkavību sodīts jaunais tēvs pa logu izmet bērnu. Mazuli glābt neizdodas
Lasīt citas ziņas
Maskava aktivizējusi “guļošo” spiegu tīklu. Ko tas nozīmē Ukrainai?
Krimināls
Atkal pazudusi Samanta Zālīte. Vecāki ir noguruši un izmisuši, saprotot, ka meitas klaiņošana ir bīstama viņas dzīvībai un veselībai
Latvijā tik liels IT speciālistu trūkums? Tos meklēs un aicinās pie mums no Nigērijas, Kenijas un Armēnijas
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
12:00
Bijušais ASV valsts sekretārs Kisindžers miris 100 gadu vecumā
11:42
Zemkopības ministrs Armands Krauze aicina Poliju un Eiropas Komisiju rast risinājumu preču plūsmas atjaunošanai uz Polijas – Ukrainas robežas
11:29
Kādus vēl valsts zīmolus varētu pārdevēt? Soctīkli “jūsmo” par jauno “Vivi” un piedāvā citiem “PifPaf”, “ĻurĻur”, “PudumPudum”
TV24
Skatītājs jautā pavāram Dreibantam: “Mēs vairāk šturmējam humpalu bodes, nekā pa restorāniem staigājam! Kas vispār uz tiem iet?”
Mājas
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Apsnigušo lidlauku dēļ iespējama reisu kavēšanās; Rīgā kavējas sabiedriskais transports par stundu, spēkā “puteņa biļetes”
Ģenerālprokuratūra pārbauda lidmašīnu nomu Kariņa vajadzībām. Braukts divreiz biežāk, nekā iepriekš izskanējis
Šogad mājokļu kredītos izsniegti 500 miljoni eiro; vidējā summa – 84 000 eiro uz laiku līdz 30 gadiem
Kokteilis
VIDEO. “Sievietēm ir jāēd kā putniņiem!” Liene Kiviča dalās slaiduma noslēpumos
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā
Mājas
FOTO. Kaltētas apelsīnu un citronu ripiņas Ziemassvētku dekoros un vainagos
Receptes
Omes biezpienmaize. Klasiska recepte, kas noderēs ikvienai saimniecei
TV24
Vaivods par sniegoto ielu uzturēšanu Rīgā: Kopumā 99% gadījumos viss ir kārtībā, bet ir atsevišķas astītes
Snigšana ceturtdien turpināsies. Naktī visvairāk sasnidzis Daugavgrīvā, Rīgas centrā, Ogresgalā un Bauskā
Rīgā šodien darbojas “puteņa biļetes” – transports kavējas, sasnidzis 21 cm sniega. Iespējams, tās būs spēkā arī piektdien
Ameriks: Vienprātība Eiropas lēmumos izmaksā aizvien dārgāk
Zemkopības ministrs Armands Krauze aicina Poliju un Eiropas Komisiju rast risinājumu preču plūsmas atjaunošanai uz Polijas – Ukrainas robežas
TV24
Saeimā lemj par soda palielināšanu ātruma pārsniedzējiem. Vai tas atrisinās problēmu?
Borels: Lavrovam EDSO sanāksmē būs derīgi dzirdēt kritiku un skaidrojumu par Krievijas izolāciju
Izraēla un “Hamās” pagarina pamieru: Operacionālā pauze turpināsies
TV24
Slaidiņš par Izraēlas iespējām iznīcināt “Hamās”: Var jau nosist līderus, bet viņi vienalga parādīsies
Norkārklis: Pārtikai sadārdzinoties, cenu atšķirība starp bioloģiskajiem produktiem un konvencionālo pārtiku ir izlīdzinājusies
VIDEO. Polijā skolā sadurti trīs pusaudži; divi smagā stāvoklī nogādāti slimnīcā
Bijušais ASV valsts sekretārs Kisindžers miris 100 gadu vecumā
TV24
Teikmanis: Es izglītības sistēmu redzu kā tādu vecu pili, bet mēs esam tādi nedaudz dīvaini mantinieki