Foto: ekrānuzņēmums no raidījuma “Bez tabu”

Vienīgā iekārta visā valstī, bet tā pati nestrādā. Dzemdes kakla vēža pacientei pašai jāmeklē iespējas ārzemēs terapijas veikšanai 1

Tukumniecei Ievai ir dzemdes kakla vēzis, un katra diena ir no svara cīņā par dzīvību. Ieva un viņas mamma klaudzinājušas pie visām durvīm, lai varētu rast palīdzību, kā atrisināt situāciju, no kuras atkarīga Ievas dzīvildze, taču bez panākumiem un ir pie “sasistas siles”, vēsta raidījums “Bez tabu”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Zinot, cik svarīgi ir atklāt slimības laikus, Ieva regulāri veikusi veselības pārbaudes. Arī ginekologu apmeklējusi divreiz gadā, taču pārbaudē pēc jaunā gada saņēmusi ziņu, ka viņai ir dzemdes kakla vēzis.

Lai diagnozi apstiprinātu, bija jāsagaida Stradiņu slimnīcas speciālistu atzinums. Covid-19 dēļ ginekologa pieejamība slimnīcā bija ierobežota un Ievas rinda pienāca vien aprīlī. Ļaunā diagnoze apstiprināta un vien tad, kad pavērās “zaļais koridors” uz Onkoloģijas centru.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tika veikta nepieciešamā ārstēšana, arī ārējā starošana. Pirms uzsākt ķīmijterapiju, nepieciešama brahiterapija jeb iekšējā starošana.

Tā Ievai nozīmēta jūlija vidū, taču terapiju nebija iespējams veikt, jo dienu iepriekš saņēmusi ziņu no slimnīcas, lai nedodas uz Rīgu, jo vienīgā iekārta, kas ir mūsu valstī un ar kuru veikt brahiterapiju, vairs nav lietošanas kārtībā un citu alternatīvu mūsu valstī, kā veikt šo terapiju, neesot.

Ieva un viņas mamma sašutusi, jo Lietuvā esot četri aparāti un citās valstīs arī vairāki. Latvijā ir tikai viena iekārta, ar kuras palīdzību var veikt brahiterapiju.

Iekārta vairs nav lietošanas kārtībā, un pacientēm esot jāizmanto ārvalstu klīniku pakalpojumi.

Ieva un viņas mamma ir šokā, uzzinot, ka pašām pacientēm jāmeklē slimnīca ārvalstīs: Lietuvā, Igaunijā, Francijā, Vācijā vai citur.

Būtu tikai pašsaprotami, ja to organizētu ierēdņi valstiskā līmenī. Pašas onkoloģijas pacientes kā privātpersonas, zvanot uz slimnīcu, varot nezināt visas nianses, īpaši jautājumus par valsts piešķirtajām finansēm un sadarbības līgumiem. Ir arī valodas barjera.

Tomēr abas sievietes apzinājušas iespējamās kaimiņu valstu slimnīcas.

Palīdzējuši arī Austrumu slimnīcas ārsti, par ko sievietes ir pateicīgas, taču no ārvalstu slimnīcām saņēmušas atteikumus. Lūgušas palīdzību Nacionālajā veselības dienestā, taču cits risinājums neesot piedāvāts.

“Bez tabu” sižets:

Latvijā tagad tiekot organizēta jauna aprāta iepirkuma procedūra. Jaunā iekārta mūsu valstī un iespējas veikt Ievai tik nepieciešamo terapiju varētu būt vien ap Jauno gadu.

Tikmēr Ievas slimība progresē un sieviete nezina, cik ilgi spēs izturēt, jo sāpes jo dienu kļūst smagākas un audzējs jau esot 3. stadijā un plešas plašumā.

Ieva un viņas mamma bija priecīga, ka risinājums beidzot atrasts, taču esot nokavēts laiks.

Sazinoties ar Šauļu slimnīcu, saņemta atbilde, ka viņu speciālists tagad ir atvaļinājumā un procedūru varētu veikt vien septembrī.

Viļņas Onkoloģijas centrā mūsu pilsoņiem veicot vajadzīgo terapiju, bet turienes speciālisti atbildējuši, ka ir par vēlu.

Viļņas mediķi vairs neuzņemoties risku veikt brahiterapiju. To vajadzējis veikt trīs nedēļu laikā pēc ārējās starošanas, kas veikta jūnijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.